کدخبر: ۳۴۶۳۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عضو شورای عالی بورس پاسخ می‌دهد؛

روند عرضه سهام های ETF در بازار بورس چگونه است؟

اقتصادنیوز: عضو شورای عالی بورس از دلایل تاخیر عرضه سهام دولت در ۴ پالایشگاه (ETF) توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حسین سلاح ورزی عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که مزایا و معایب تشکیل بورس املاک و مستغلات چیست, اظهار کرد: در همه بازارهای سرمایه جهان اعم از  معمولی یا پیشرفته علاوه بر بازار های سهام, بازار های کالایی و انرژی، بازاری دیگر هم تحت عنوان املاک و مستغلات  وجود دارد.

حسین سلاح ورزی

عضو شورای عالی بورس افزود: به نظر می رسد عرضه و تقاضا املاک و مستغلات در بازار بورس می تواند در جهت بهبود و تعادل این بخش از بازار اقتصادی کمک کند. باتوجه به شفافیتی که در  بازار سرمایه دیده می شود در صورت راه افتادن بورس املاک و مستغلات ما می توانیم شاهد معاملات شفاف و رقابتی در این بخش از بازار اقتصادی  باشیم.

 او تاکید کرد: در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد از آنجایی که خیلی از دستگاه ها، نهاد های دولتی, شرکت های عمومی و حتی بخش خصوصی هم املاکی را در دست دارند و می خواهند این ها را به فروش برسانند به نظر می رسد که این امر می تواند با در نظر گرفتن یک ساز و کار نظام مند به درستی صورت گیرد.

برنامه ویژه ی وزارت اقتصاد برای عرضه ی ETF پتروشیمی ها در بازار

سلاح ورزی در پاسخ به این سوال که  هم اکنون روند عرضه سهام های ETF در بازار بورس چه گونه است؟ بیان کرد: در مرحله  اول عرضه صندوق های قابل معامله  نتیجه خوبی را به دنبال نداشت به همین علت دولت تدبیری را اندیشید که روند معاملات بهتر شود. در ادامه باید اشاره کرد مجموع سهام شرکت های دولتی که در حال حاضر دولت آن را در بازار بورس عرضه می کند به نحوی است که همه ی افراد می توانند در آن سرمایه گذاری کنند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: انتقادی که به این نوع از عرضه سهام از اول وارد شد این مسئله بود که باید دولت  هم زمان با فروش این سهام ها مدیریت آن ها را واگذار می کرد. ما امیدوار هستیم که طبق گفته های دولت این واگذاری ها تا سال دیگر صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که علت تاخیر در عرضه ی سهام های ETF شرکت های پتروشیمی در بازار سهام چیست؟ تصریح کرد: این امر علت خاصی داشته باشد تنها دلیل می تواند طی کردن مراحل اداری باشد اما باتوجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است وزارت اقتصاد در خصوص عرضه این سهام پتروشیمی ها برنامه‌ی مخصوصی را ترتیب داده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند