فروش یورو در سامانه نیما 32 درصد کمتر شد

کدخبر: 347988
اقتصادنیوز: بررسی عملکرد سامانه نیما نشان می‌دهد که از ابتدای فروردین امسال تا پایان روز ۱۵ تیرماه رقمی معادل ۳.۵ میلیارد یورو در این سامانه به فروش رفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به عملکرد سامانه نیما از ابتدای فروردین 1399 تا پایان 15 تیرماه پرداخته و نوشته است: از اول فروردین ماه امسال تا پایان روز 15 تیرماه رقمی معادل 3 میلیارد و 591 میلیون یورو در سامانه نیما به فروش رفته که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 32.1 درصد کمتر است.

این رقم در مدت زمان مشابه سال گذشته برابر با 5 میلیارد و 288 میلیون یورو بود. همچنین در مدت زمان مورد بررسی، دو میلیارد و 278 میلیون یورو ارز برای واردات از طریق سامانه نیما به فروش رفته است. این رقم نیز نسبت به مدت زمان مشابه در سال 98 معادل 52.3 درصد کاهش یافته است.

سال گذشته و از اول فروردین تا 15 تیرماه 4 میلیارد و 774 میلیون یورو ارز برای واردات از طریق سامانه نیما به فروش رفته بود. این در حالی است که از کل رقم ارز بازگشتی طی این مدت، یک میلیارد و 828 میلیون یورو تنها از ابتدای خردادماه و در مدت 45 روز در این سامانه عرضه شده است.

صادرکنندگان سال 98 تا روز 31 تیرماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات خود را برای بهره‌مندی از معافیت‌های مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده به چهار روش اعلامی بانک مرکزی به کشور بازگردانند.

بررسی عملکرد سامانه نیما همچنین نشان می‌دهد که از روز 16 مردادماه 1397 و آغاز به کار این سامانه، بیش از 30 میلیارد و 860 میلیون یورو ارز حاصل از صادرات به فروش رفته و همزمان بیش از 25 میلیارد و 467 میلیون یورو نیز ارز برای واردات تامین شده است.

تیتر یک
  • روایت اکونومیست از هزینه‌های زیست‌محیطی گسترش رمزارزها

    اقتصادنیوز: هفته‌نامه اکونومیست با هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی تولید بیت‌کوین، نوشته است که بدون ایجاد مقررات…

از دست ندهید
بلیط هواپیما