IT به کمک نفت روسیه می‌آید

کدخبر: 350197
اقتصادنیوز: روسیه با فراهم کردن تخفیفهای مالیاتی سالانه به ارزش بیش از ۱.۱ میلیارد دلار، در تلاش برای جذب شرکتهای فناوری و متنوع کردن اقتصاد وابسته به صادرات نفت خود است که از ریزش قیمتها به شدت آسیب دیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دولت روسیه پیشنهاد کرده که در قوانین مالیاتی اصلاحاتی صورت گیرد تا فضای مالیاتی مساعدی برای شرکتها و استارتاپهای فناوری اطلاعات ایجاد شود.

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه در نشست هیات دولت اظهار کرد که توسعه بخش فناوری اطلاعات به روسیه امکان می دهد وابستگی اقتصادی به منابع انرژی را کاهش دهد.

دولت روسیه پیشنهاد کرده است مالیات سود برای بخش فناوری اطلاعات از ۲۰ به سه درصد کاهش داده شود تا به این ترتیب این کشور بتواند به یک مقصد ارزان و دارای مقررات مالیاتی مطلوب برای این صنعت تبدیل شود.

ضرورت تنوع سازی اقتصادی منعکس کننده این واقعیت است که روسیه از تبعات ریزش قیمت نفت که پس از اختلاف این کشور با عربستان سعودی در مارس روی داد، آسیب دیده است. ارزش روبل سقوط کرده و درآمد نفتی روسیه در نتیجه ریزش قیمت به شدت افت کرده است. تحت توافق جدید اوپک پلاس که از آوریل به اجرا درآمد، روسیه موافقت کرد تولید نفتش را تا پایان ژوییه به میزان دو میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش اقتصادی خود از روسیه در هفته گذشته اعلام کرد ریزش قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا باعث خواهد شد اقتصاد روسیه امسال بزرگترین رشد منفی در ۱۱ سال اخیر را تجربه کند. اقتصاد روسیه از رکود جهانی و تلاشها برای مهار شیوع ویروس کرونا و قیمت پایین نفت که بزرگترین صادرات این کشور است، آسیب خواهد داد. پاندمی ویروس کرونا ارزش روبل را ضعیف کرده و باعث کمتر شدن درآمدهای مالی روسیه شده است.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید