کدخبر: ۳۵۱۴۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

طلا سوار بر موج اقتصادی جدید

اقتصادنیوز: تصمیمات دولت های‌جهان برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع کووید۱۹ زمینه ای را فراهم کرده که می تواند با موجی از محرک های مالی، صعود پلکانی طلا را تسریع نماید.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛  توافق تاریخی رهبران اروپایی می تواند تغییردهنده بازی بوده و از یورو و طلا در برابر دلار آمریکا پشتیبانی کند. این معامله تاریخی که حرکتی محوری برای اروپایی ها به شمار می آید در روز دوشنبه و با حضور رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا منعقد شد که در آن، طرفین در خصوص یک برنامه محرک اقتصادی عظیم به توافق رسیدند. 

در صورت تصویب در پارلمان اروپا و همچنین تصویب در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا می تواند ۷۵۰ میلیارد یورو برای تأمین اعتبار صندوق وام بهبود اختصاص دهد. از این رقم،  ۳۹۰ میلیارد یورو بعنوان وام بدون بازپرداخت و ۳۶۰ میلیارد یورو بعنوان وام قرضه در سراسر کشورهایی که بیشتر تحت تأثیر بیماری همه گیر Covid-19 قرار دارند، پرداخت می شود. 

این خبر، به صورت بالقوه تغییردهنده روند بازی است. گرچه این محرک مالی تا حدودی به اقتصاد اروپا کمک می کند و در راستای بهبود آن است،‌ اما مساله اصلی اینجاست که نتیجه نشست یک اقدام بی سابقه در انسجام و همبستگی اروپایی هاست. برخی تحلیلگران حتی این توافق را گام نخست برای یک اتحاد مالی واقعی در اروپا می دانند. از این رو، چنین سیگنال قدرتمندی از انسجام داخلی و همبستگی، سهام اروپایی را بالاتر برده و یورو را در برابر دلار آمریکا تقویت کرد. 

56813756

محرک جدید آمریکا و طلا

اکنون، ما منتظر حرکت ایالات متحده هستیم. انتظار می رود جمهوری‌خواهان در پاسخ به بحران کروناویروس در روزهای آینده بسته محرک بعدی را ارائه دهند. پیش بینی می شود این لایحه حدود یک تریلیون دلار ارزش مالی داشته باشد. هنوز جزئیات دقیق این بسته مالی مشخص نیست و احتمالا نمایندگان کنگره تا پیش از پایان تابستان آن را نهایی کنند. از آنجا که این بسته امیدواری و خوش‌بینی عمومی را تقویت می کند، باید از نظر تئوری برای قیمت طلا حاوی تاثیرات منفی باشد. اما اولین و بزرگترین محرک مالی مانع از صعود قیمت طلا نشد و در واقع از آن پشتیبانی نیز کرد. 

تاثیرات بر طلا

طلا در اثر واکنشی که مقامات کشورها به بحران مالی ناشی از کرونا از خود نشان دادند، طغیان کرد . این سطح از محرک های پولی و مالی بی سابقه بود. بانک های مرکزی نه تنها نقدینگی را تشدیدکردند بلکه نرخ های بهره را نیز کاستند. در کنار نرخ بهره منفی واقعی ، افزایش بدهی های عمومی و تشدید عدم اطمینان، محیط مناسبی برای پرواز قیمت طلا ایجاد می شود. 

با توجه به تزریق محرک مالی جدید و خطرات نزولی اقتصاد و چنین افراط مالی که تا حدودی قابل درک است ـ در برابر همه گیری کرونا و تعطیلی های عظیم اقتصاد و استغال ـ دولت باید بخوبی کمربند خود را محکم کند تا بتواند شاهد تضعیف دلار آمریکا و تقویت طلا باشد. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند