کدخبر: ۳۵۹۰۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رشد منفی اقتصاد ایران در بهار ۹۹

قربانیان کرونا در اقتصاد ایران

اقتصاد نیوز : اولین گزارش رسمی از اثر کرونا بر اقتصاد ایران منتشر شد. مطابق داده‌های مرکز آمار، اقتصاد کشور در بهار امسال رشد منفی ۳.۵ درصدی را ثبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، گزارش رسمی مرکز آمار حاکی از رشد منفی اقتصاد ایران در بهار امسال است؛ «رشد منفی ۳.۵ درصد با نفت و منفی ۱.۷ درصد بدون نفت.»

بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی GDP به قیمت ثابت سال 1390 در سه ماهه اول سال 1399 به رقم  هزار و 656 میلیارد ریال با نفت و هزار و 445 میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالیکه رقم مذکور در فصل مشابه سال قبل با نفت هزار و 716 ریال و بدون نفت هزار و 471 میلیارد ریال بوده که نشان از رشد منفی 3.5 درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و منفی 1.7 درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال 1399 دارد. سهم گروه های عمده اقتصادی از محصول ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت و نرخ رشد آنها در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال گذشته به قرار زیراست:

Capture

نتایج محاسبات حاکی از آن است که رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 0.1 درصد (شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهیگیری)، گروه صنایع و معادن منفی 4.4 درصد (شامل: استخراج نفت خام و گازطبیعی 3.14-، سایر معادن 9.0 ، صنعت  4- ،انرژی 9.4 درصد، ساختمان 2- درصد) و فعالیت‌های گروه خدمات 3.5 - درصد (شامل زیر بخشهای عمده وخرده فروشی، فعالیتهای خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل ونقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیتهای مالی و بیمه، مستغلات، کرایه وخدمات کسب وکار و دامپزشکی، اداره امورعمومی وخدمات شهری، آموزش، فعالیتهای مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایرخدمات عمومی، اجتماعی، شخصی وخانگی) نسبت به فصل بهار 1398رشد داشته است.

Capture1

منفی ترین رشد در تمام مقاطع سال گذشته در بخش استخراج نفت و گاز طبیعی بوده است این مقدار در سال جدید هنوز هم منفی است ولی مقدار آن منفی 14.3 درصد است. این در حالیست که بیشترین نرخ رشد منفی در بهار 99 مربوط به بخش سایر خدمات عمومی اجتماعی و شخصی بوده و منفی 63 درصد است. 

Capture2

با توجه به نتایج منتشر شده در گزارش آمار بیشترین ضربه از کرونا متوجه بخش سایر خدمات عمومی اجتماعی و شخصی بوده است اما در این شرایط بخش واسطه‌گری های مالی بیشترین رشد را نسبت به سال پیش داشته‌است.

Capture3

در روش هزینه یا مخارج، GDP از مجموع اجزاء تقاضای نهایی به دست می‌آید. اجزاء تقاضای نهایی به پنج سر فصل مصرف نهایی خصوصی، مصرف نهایی دولت، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، خالص صادرات و تغییر در موجودی انبار و اشتباهات آماری تفکیک می‌شود. بررسی روند رشد اجزای تقاضای نهایی در فصل بهار سال 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می دهد، هزینه مصرف نهایی معادل 0.6- درصد، هزینه مصرف نهایی دولت معادل 13.6 درصد، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص 8.2- درصد، صادرات کالا و خدمات 45.1-درصد و واردات کالا و خدمات نیز معادل 66.5- درصد، رشد داشته است.

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند