کدخبر: ۳۸۵۳۸۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اشباع تقاضای موثر کالاهای صنعتی در داخل و خارج

زنگ خطر برای تولید صادراتی + جدول

اقتصاد نیوز: مطالعات پژوهشکده پولی و بانکی می گوید: تقاضای مؤثر بالفعل داخلی و صادراتی محصولات صنعتی با رشد تولید ماه‌های اخیر پوشش داده شده است و افزایش رشد تولید نیازمند ظرفیت سازی جدید است.

به گزارش اقتصاد نیوز ، پژوهشکده پولی و بانکی در گزارشی به بررسی وضعیت تولید بیش از 240 شرکت صنعتی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار و فرابورس پرداخته است. این شرکت‌ها به صورت ماهانه گزارش تولید خود را منتشر می‌کنند و بیش از نیمی از تولید کشور را در اختیار دارند. با توجه به بررسی آمار این شرکت‌ها می‌توان وضعیت تغییرات تولید صنعت کشور را رصد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که شاخص مستخرج از داده های این شرکت ها همراستا با شاخص تولید صنعتی کل کشور است.

این بررسی نشان می‌دهد:شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در آذرماه ۵٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است.

اما با توجه به رشد بالای ۶ درصد این شاخص در مهرماه و آبانماه نسبت به مدت مشابه می‌توان گفت که روند افزایشی رشد تولید صنعتی در آذرماه متوقف شده است.

Untitled-2 (1)

افزایش موجودی انبارها 

پیشی گرفتن رشد تولید از رشد فروش (افزایش موجودی انبار محصولات نهایی) و کاهش رشد تولید در آذرماه نسبت به آبان نشان از این دارد که تقاضای مؤثر بالفعل داخلی و صادراتی محصولات صنعتی با رشد تولید ماههای اخیر پوشش داده شده و برای ادامه روند افزایشی رشد تولید نیاز به ایجاد ظرفیت جدید برای تقاضای محصولات صنعتی کشور هست.

سبقت شرکت های غیر صادراتی از صادراتی

در آبان ماه و آذرماه، بعد از مدتها رشد تولید شرکتهای صادراتی از رشد شرکت های غیرصادراتی کمتر شده است. این تغییر را می توان اینگونه تفسیر کرد که وضعیت فعلی صادرات که در سال ۱۳۹۸ و نیمه اول ۱۳۹۹ محرک افزایش رشد تولید بوده است، در دو ماه اخیر این نقش را ندارد .

در این دوره مانند ماههای دیگر در سال ۱۳۹۹ رشد شاخص تولید محصولات نهایی (مصرفی و سرمایه ای) بیشتر از رشد شاخص تولید کالاهای واسطه ای بوده است و در این بین رشد تولید محصولات مصرفی بیشتر از رشد گروه های دیگر بوده است.

با توجه به اینکه در ماه های ۱۳۹۹ رشد تولید کالاهای مصرفی بیشتر از رشد تولید کالاهای واسطه و سرمایه ای بوده می توان گفت که افزایش تقاضای کالاهای مصرفی داخلی یکی از محرک های رشد تولید صنعتی در سال ۱۳۹۹ بوده است.

سه صنعت با رشد مثبت ماهانه

رشد تولید آذرماه نسبت به مدت مشابه در تمام صنایع به جز صنعت محصولات دارویی، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی کمتر از آبان ماه بوده است.تولید صنعت محصولات شیمیایی در آذرماه کمتر از یک درصد پایین تر از آبانماه بوده است ولی رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریباً در این صنعت ثابت بوده است و در آذر رشد ۴.۵ درصد نسبت به مدت مشابه را حفظ کرده است.

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند