گزارش اقتصادنیوز آخرین تحولات بازار طلا و ارز

سکه دو برابر دلار افت کرد + نمودار

کدخبر: 407132
اقتصادنیوز: سکه فروردین ماه را بالای مرز ۱۰ میلیون تومانی به پایان برد،‌ ولی نتوانست در روز آخر این ماه نیز در برابر نیروهای ریزشی مقاومت کند.

به گزارش اقتصادنیوز سکه امروز 31 فروردین 1400  ساعت ۵ بعدازظهر با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار تومان به فروش می رفت که ۷/۱ درصد کمتر از روز دوشنبه بود. سکه از ابتدای هفته گرفتار موج کاهشی شده است و انتظار می رفت که امروز وارد کانال ۹ میلیونی شودِ. با این حال، معامله گران با چنگ و دندان مرز ۱۰ میلیون تومانی را حفظ کردند.

روند نزولی سکه در فروردین ماه از بازار ارز نیز تندتر بوده است. سکه در اولین ماه از سال ۱۴۰۰،‌ نزدیک به ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. این در حالی بود که در بازار ارز، دلار به افت ۵ درصدی قناعت کرد. به نظر می رسد،‌ بخشی از متقاضیان از بازار سکه خارج شده اند و همین موضوع موجب شده است که حباب این فلز گران بها کاهش پیدا کند و قیمت فلز گران بهای داخلی شرایط طبیعی تری پیدا کند.

ورود دلار به کانال ۲۳

امروز در بازار ارز، دلار توانست به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی برود و در انتهای روز در محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان قرار بگیرد. بررسی روند قیمتی نشان می دهد که اسکناس آمریکایی در ابتدای روز حتی تا محدوده ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز افت کرده بود. با این حال، خریداران از این نقطه وارد بازار شدند و اجازه ندادند نوسان کاهشی بیشتری برای دلار رخ دهد. قیمت دلار در حالی به کانال ۲۳ هزار تومانی رفت که در روزهای انتهایی تعطیلات نوروز حتی توانسته بود وارد کانال ۲۶ هزار تومانی شود. به گفته فعالان،‌ معامله گران تصور می کنند، قرار است گشایش سیاسی معناداری رخ دهد و حجم تحریم ها کاهش پیدا کند. به همین دلیل نیز تعداد فروشنده ها در روزهای اخیر در بازار بیشتر شده است.

احتمال برگشت تقاضای خفته به بازار

برخی فعالان اعتقاد دارند، افراد زیادی منتظر هستند که کف قیمت دلار مشخص شود و بعد اقدام به خرید کنند. آن ها قیمت های بالای ۲۵ هزار تومان را برای خرید مناسب نمی دیدند. این گروه، منتظرند تا تکیلف برجام و مذاکرات وین مشخص شود و پس از آن محدوده قیمتی ورود خود به بازار را تنظیم کنند. در مقابل، شمار زیادی از معامله گران اعتقاد دارند با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری، بازارساز از هر روشی استفاده خواهد کرد که اجازه نوسان افزایشی معنادار به قیمت را ندهد.

 

  • بازار بازدهی 31 فروردین 1400
  • بازار بازدهی 31 فروردین 1400
  • بازار بازدهی 31 فروردین 1400
  • بازار بازدهی 31 فروردین 1400
  • بازار بازدهی 31 فروردین 1400
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما