تحلیل بازار سهام در هفته سوم مرداد 1400

بازدهی 27 درصدی شاخص بورس در 50 روز

کدخبر: 432804
اقتصادنیوز: بررسی بازدهی شاخص بورس در بازه زمانی پایان خرداد تا 20 مرداد نشان میدهد که بازار در یک وضعیت نوسانی میل به صعود داشته و بازدهی 27 درصدی را به ثبت رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص بورس در هفته سوم مرداد با بازدهی 5.6 درصدی روبه رو شد. شاخص بورس در فصل تابستان تمامی هفته ها را با بازدهی به پایان رساند و این در حالی یک رکورد در نوع خودش به حساب می آید که شاخص از 31 خرداد امسال تا 20 مرداد (50 روز) از 1.168 میلیون واحد به 1.485 میلیون واحد (معادل 27 درصد بازدهی) در مسیر صعودی قرار داشت.

بازدهی 27 درصدی شاخص در حالی رقم خورده که بازار در این 50 روز نوساناتی داشته اما میل به صعود، 317 هزار واحد شاخص را به جلو رانده است. در این بازه زمانی میل به خروج نقدینگی از صندوق های با درآمد ثابت و اقبال به بازار سهام فزونی گرفته و البته جریان نقدینگی ورود پول حقیقی ها به بازار سهام نیز در یک وضعیت نوسانی، تقویت شده است.

همسو با این اتفاقات سرانه خرید حقیقی ها نسبت به سرانه فروش حقیقی ها بیشتر شده و از تعداد نمادهای با صف فروش شدیداً کاسته شده است. بازار در این مدت پس از تخلیه فشار فروش از پایان مرداد پارسال تا پایان خرداد امسال، وارد یک فاز صعودی متناسب شده که البته موقعیت خریداران را تثبیت و تقویت کرده است.

شاخص بورس اکنون خود را برای کانال جدید آماده میکند و با برتری نسبی سمت تقاضا به سمت عرضه که البته تقویت هم یافته است، رسیدن به کانال جدید 1.500 را در هفته آینده در دسترس می بیند. مولفه های رشد در بازار همچون قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی، نوسانات نرخ ارز و خوش بینی ها به سیاست های حمایتی دولت ابراهیم رییسی از بازار سرمایه، موقعیت رشدی بازار را موقتاً پایدار نگه میدارد. از این حیث بورس بازان هفته آینده را هم در پیوند با هفته جاری مثبت ارزیابی میکنند.

البته میل به صعود فعلا میتواند استمرار داشته باشد اما این میل به صعود در کوتاه مدت میسر است. در میان مدت باید منتظر مذاکرات احیای برجام  و سیاست های حمایتی دولت ابراهیم رییسی از بازار سرمایه بود. در بلندمدت هم باید منتظر موفقیت دولت در بهبود وضعیت اقتصاد ایران ماند که از نگاه ناظران بخش مهم و اولویت دار آن از مسیر رفع تحریم ها و از سچهر سیاست خارجه می گذرد.

با این وصف معاملات هفته جاری در روز پایانی شاهد یک رکوردشکنی دیگر هم بود و آن افزایش ارزش معاملات بازار به عدد 10 هزار میلیارد تومان بود که در بازه زمانی مورد بررسی 50 روزه این روند، مسیر روبه بهبودی را نشان میدهد.

 

  • 2
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما