کدخبر: ۲۱۹۹۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پمپئو به کیم: اون خوب می‌داند سرعت خلع سلاح اتمی چقدر مهم است!

اقتصادنیوز: مایک پمپئو در نشستی مشترک با وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی هشدار داد تا زمانی که روند خلع سلاح اتمی کره شمالی به پایان نرسد، تحریم‌ها علیه این کشور لغو نخواهند شد. کره جنوبی نیز اتحادش با واشنگتن را "مستحکم" دانست.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از دویچه؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته رهبر کره شمالی از فوریت خلع سلاح اتمی آگاهی دارد. او روز پنج‌شنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) در یک نشست مطبوعاتی مشترک با وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی در سئول تأکید کرد تا زمانی که روند خلع سلاح اتمی کره شمالی به پایان نرسد، تحریم‌ها علیه این کشور برداشته نخواهند شد.

پمپئو در پاسخ به انتقادات خبرنگاران درباره مشخص نکردن جزئیات روند خلع سلاح در جریان مذاکرات رییس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی گفت، واشنگتن همچنان به دنبال خلع سلاح "کامل، قابل راستی‌آزمایی و غیرقابل بازگشت" کره شمالی است.

او تأکید کرد که روند خلع سلاح باید هر چه سریعتر آغاز شود.

در همین حال کره جنوبی نیز از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر توقف عملیات مشترک نظامی آمریکا با کره جنوبی در طول مدت مذاکره با پیونگ یانگ ابراز شگفتی کرد. ترامپ در نشست خبری خود در سنگاپور این عملیات را "تحریک‌آمیز" خوانده و گفته بود با توقف آن "مقدار زیادی هزینه صرفه‌جویی خواهد شد."

با این حال کانگ کیونگ وا، وزیر خارجه کره جنوبی در نشست خبری ‌با پمپئو تأکید کرد اتحاد سئول با واشنگتن "همانند همیشه مستحکم است."

مون جائه این، رییس‌جمهور کره جنوبی نیز همزمان روز پنج‌شنبه پیش از دیدار با مایک پمپئو نسبت به نتیجه مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون ابراز خرسندی کرده و گفت جهان از خطر یک جنگ اتمی رهایی یافت.

انتقادات نسبت به وضعیت حقوق بشر در کره شمالی

در همین حال ترامپ پس از ورودش به واشنگتن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز در مورد انتقادات نسبت به وضعیت حقوق بشر در کره شمالی و عدم گفتگو در این زمینه در جریان مذاکراتش با کیم جونگ اون، گفت: «خیلی از کسان دیگر کارهای واقعا بدی انجام دادند، من می‌توانم از خیلی کشورها نام ببرم که خیلی کارهای بدی در آنها صورت گرفته است.»

ترامپ از کیم به عنوان "آدمی بسیار باهوش" و "مذاکره‌کننده‌ای فوق‌العاده" یاد کرد و گفت: «فکر می‌کنم ما همدیگر را می‌فهمیم.»

بنا بر آمار وزارت خارجه آمریکا بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار زندانی سیاسی در کره شمالی در اردوگاه‌های اجباری به کار گماشته شده‌اند و تحت شکنجه و در حال اعتصاب غذا هستند. همچنین این ظن وجود دارد که کیم دستور قتل برادر ناتنی‌اش کیم جونگ نام را صادر کرده باشد. او در سال ۲۰۱۷ در فرودگاه مالزی مورد سوءقصد قرار گرفت و در راه انتقال به بیمارستان جان سپرد.

منتقدان می‌گویند دیدار ترامپ با کیم به جنایات رهبر کره شمالی مشروعیت بخشیده و بیش از همه خبرساز بودن این واقعه مورد توجه قرار داشته و کمتر به جزئیات آن پرداخته شده است.