کدخبر: ۲۳۸۳۸۲ لینک کوتاه

سرپیچی پولی از اردوغان؛ بانک مرکزی ترکیه نرخ سود را افزایش داد

اقتصادنیوز: لیر واحد پول ترکیه در سال جاری میلادی نزدیک به ۴۰ درصد از ارزشش را از دست داد تا بالاخره برخلاف رویکرد اردوغان، بانک مرکزی برای نجات لیر هرچند دیر هنگام، وارد شود.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از یورونیوز؛ بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد برای مبارزه با بحران مالی این کشور نرخ بهره بانک ها را افزایش خواهد داد.

مهم ترین دلیل آن خواست و اراده سیاسی رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان و افزایش تنش‌های اخیر با ایالات متحده بوده است. بانک مرکزی ترکیه پس از آن که در ماه اوت تورم در این کشور به بالاترین حد خود در پانزده سال گذشته رسید تلاش کرد تا کاهش ارزش لیر نسبت به دلار را به حداقل برساند و کشور را بسوی ثبات مالی و اقتصادی ببرد.

افزایش نرخ بهره بانکی در حالی اعلام می‌شود که نگرانی‌ها دربارۀ افزایش نفوذ رجب طیب اردوغان بر سیاستهای پولی همچنان بازار مالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از کارشناسان، افزایش دوبارۀ نرخ بهره را گامی مثبت در راستای استقلال بانک مرکزی ترکیه از سیاستهای رئیس جمهوری این کشور توصیف کرده‌اند.

افزایش نرخ بهره بانکی، تصمیمی بر خلاف سیاستهای آقای اردوغان است؛ رئیس جمهوری ترکیه خود را «دشمن نرخ بهره» می‌خواند و معتقد است این کار منجر به افزایش تورم در کشور خواهد شد.

همچنین رئیس جمهوری ترکیه همواره در سخنان خود اعلام کرده است مخالف افزایش نرخ بهره است چرا که امیدوار است اعتبارات بانکی بیشتری را به فعالیت های ساخت و سازی اختصاص بدهد که بسیاری از اعضای خانوده اش در این فعالیت ها حضوردارند. پیش تر در ماه ژوئن بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را با ۴.۵ درصد افزایش به ۱۷.۷۵ درصد رساند و بار دیگر مقامات این بانک تصمیم گرفته اند نرخ بهره را به ۱۷.۹۰ درصد افزایش دهند.

برخلاف اعتقاد رئیس جمهوری ترکیه، کارشناسان بانک مرکزی بر این باورند که با افزایش نرخ بهره می توان تورم را در این کشور کنترل کرد.