پوتین: زوال قدرت دلار آمریکا نزدیک است

کدخبر: 257705
اقتصادنیوز: رئیس جمهوری روسیه گفت با رویگردانی دنیا از دلار آمریکا، نقش ارز ملی روسیه در حال افزایش است مخصوصاً در پرداختهای بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از سایت طلا؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت با رویگردانی دنیا از دلار به خاطر محدودیت های مالی آمریکا، موقعیت روبل روسیه تقویت می شود .

پوتین به روزنامه نگاران گفت نقش ارز ملی روسیه در حال افزایش است مخصوصاً در پرداختهای بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا. رئیس جمهور روسیه مثالی از پرداخت های بین مرزی بین اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بلاروس عنوان کرد که 70 درصد آن به روبل بود .

وی گفت: « نقش روبل به عنوان یک ارز ذخیره در پرداخت ها رو به افزایش است. دلیل قدرت گرفتن روبل در این بخش این است که وابسته به هزینه های پرداخت های دلار نیست و مطمئن تر است » .

پوتین در پاسخ به سوالی در مورد تلاش روسیه برای کاهش نقش دلار در اقتصادش گفت قبول دارد که ارز آمریکا نقش بیشتری در روسیه دارد تا در جهان، چون بسیاری از صادرات ملی مثل نفت و گاز به دلار هستند. پوتین به نقل از صندوق بین المللی پول گفت که معاملات جهانی به دلار آمریکا از حدود 63 درصد به 62 درصد کاهش یافته است، ولی در روسیه 69 درصد است .

رئیس جمهور روسیه اضافه کرد که این روند دور شدن از دلار در روسیه تنها بر معامله های بین سازمان ها تاثیر می گذارد و دخالتی در حق مردم برای مالکیت یا معامله دلار ندارد .

طبق گفته پوتین روسیه هنوز هم نیاز دارد بی ثباتی ارز ملی خود را کاهش دهد و یک زیربنای مالی محکمتر بسازد .

چندی پیش قرقیزستان، یکی از اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا پیشنهاد داد که این گروه باید فرایندهای مرزی را رها کند و یک ارز مشترک مثل اتحادیه اروپا داشته باشد .

برخی کشورها روند خلاصی از دلار را به نفع ارزهای داخلیشان آغاز کرده اند. در همین ماه، هند و امارات قرارداد مبادله ارزی برای تقویت تجارت و سرمایه گذاری بدون دخالت یک ارز سوم امضا کردند. دهلی نو هم در حال مذاکره با مسکو در مورد قراردادی مشابه است.در اکتبر، چین و ژاپن یک قرارداد تجارت متقابل ارزی امضا کردند که تا 2021 اعتبار دارد .

برخی کشورها مثل آرژانتین، ترکیه، ایران و عراق هنوز هم به دنبال طرحی برای دور کردن دلار از معامله های تجاری هستند .

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید