کدخبر: ۲۹۱۲۷۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دیدار روسای جمهور آمریکا و چین چقدر اهمیت دارد

اقتصاد نیوز: استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا می گوید که دیدار دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور با "شی جین پینگ" رییس جمهوری خلق چین در ژاپن برای توافق نهایی تجاری دو کشور سرنوشت ساز است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ این در شرایطی است که پیشتر شماری از رسانه ها و مقام های چین نسبت به این توافق محتاطانه اعلام نظر کرده و گفته اند که اگر آمریکا بخواهد بر مواضع گذشته اش تاکید ورزد و تعرفه ها را بالا ببرد، چین تسلیم نخواهد شد.

قرار است سران دو کشور در حاشیه اجلاس سران گروه بیست در اوزاکا ژاپن که روزهای ۲۸ و ۲۹ ژوئن (۷و ۸ تیر ۱۳۹۷) برگزار می شود با یکدیگر دیدار و درباره این توافق گفت و گو کنند، "شی" دقایقی پیش وارد اوزاکا شده است و ترامپ هم در راه ژاپن است.

همزمان با چنین اظهار نظری از سوی مقام آمریکایی، "شی جین پینگ" نیز شب گذشته ریاست نشستی درونی را با مقام های حزب حاکم کمونیست برعهده داشته است که هدف از آن گفت و گو درباره مساله توافق تجاری است و اینکه چه مسایلی در دیدار سران چین و آمریکا مورد بحث خواهد بود.

منوچین مدعی شده که ۹۰ درصد از توافق تجاری آمریکا و چین تکمیل شده است و دیدار سران دو کشور در ژاپن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ هم روز پنجشنبه نوشت وزیر خزانه داری آمریکا حاضر به ارایه جزییاتی درباره اینکه ۱۰ درصد موضوع باقیمانده چیست، نشده است.

از سوی دیگر چین خواستار آن است که همه تعرفه های سنگینی که آمریکا بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالای این کشور اعمال کرده است، لغو شود موضوعی که بعید به نظر می رسد مورد توافق آمریکا قرار گیرد.

شبکه بلومبرگ از منطقه شرق آسیا گزارش کرده که واشنگتن فعلاً موضوع اعمال تعرفه روی ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای صادراتی چین به آمریکا را معلق کرده است زیرا چین می گوید تحت اعمال تعرفه ها توافقی نخواهد کرد.

نشریه چیوشی حزب حاکم چین می نویسد که با نزدیک شدن به دیدار سران دو کشور، شی جین پینگ به همراه ۲۴ نفر دیگر از مسئولان رده بالای دفتر سیاسی حزب حاکم نشستی درباره این موضوع داشته اند.

در این نشست که جزییات زیادی از آن در دست نیست رهبر چین گفته است که همه مسئولان باید حول محور رهبری کشور باشند و از بحران های گذشته عبرت بگیرند و نسبت به مخاطرات آگاهی دقیقی داشته باشند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند