پایان سلطه دلار با سیستم پولی چند قطبی

کدخبر: 301804
اقتصادنیوز: ​«مارک کارنی»، رئیس‌کل بانک مرکزی انگلیس با بیان اینکه دنیا باید وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش دهد خواستار یک سیستم پولی‌مالی چند قطبی شد.

به گزارش اقتصادنیوز،  مارک کارنی با تاکید بر نقش بی‌ثبات‌کننده دلار آمریکا در اقتصاد جهان گفت بانک‌های مرکزی باید به یکدیگر بپیوندند و ارز ذخیره جایگزین خود را بسازند. کارنی در جمع روسای بانک‌مرکزی سراسر جهان که در «جکسون‌هول» آمریکا گرد هم آمده بودند، گفت: سلطه دلار بر سیستم مالی جهان خطر دام نقدینگی نرخ‌های بسیار پایین بهره و رشد ضعیف اقتصاد جهان را افزایش داده است. وی با اشاره به پایان تبدیل دلار به طلا در اوایل دهه ۱۹۷۰ گفت: «درحالی‌که اقتصاد جهان دارای تنظیم جدیدی شده است، دلار آمریکا درست به اندازه زمان فروپاشی سیستم برتون وودز اهمیت دارد.» کارنی گفت اقتصادهای نوظهور سهم خود را در فعالیت‌های جهانی از ۴۵ درصد قبل از بحران مالی دهه گذشته، تا ۶۰ درصد افزایش داده‌اند. وی ادامه داد: «ولی دلار هنوز هم برای حداقل نیمی از مبادلات تجاری بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پنج برابر بیشتر از سهم واردات آمریکا است و باعث افزایش تقاضا برای سرمایه‌های آمریکا می‌شود و بسیاری از کشورها را در معرض پیامدهای مخرب نوسانات اقتصادی آمریکا قرار می‌دهد.» کارنی یکی از کاندیداهای ریاست صندوق بین‌المللی پول بود ولی به‌خاطر عدم حمایت دولت‌های اروپایی موفق نشد. دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد به شرکت‌های آمریکایی دستور داده فعالیت‌های خود را در چین متوقف کنند که باعث افزایش بیش از پیش درگیری‌های تجاری بین واشنگتن و پکن شده است. کارنی هشدار داد نرخ بهره بسیار پایین در گذشته همواره با جنگ، بحران مالی و تغییرات شدید در سیستم بانکی همراه بوده است.

 یوآن چین محتمل‌ترین کاندیدا برای تبدیل شدن به یک ارز ذخیره در برابر دلار است ولی به‌نظر می‌رسد راه زیادی برای رسیدن به این هدف در پیش داشته باشد. از طرفی یک ارز واحد مرجع جز دلار تفاوتی ایجاد نمی‌کند. بهترین راه‌حل یک سیستم مالی متنوع چند قطبی است، چیزی که با فناوری ممکن خواهد شد. ارز مجازی «لیبرا» فیس‌بوک بهترین ارز دیجیتالی بود که تا به‌حال معرفی شده ولی اول باید مشکلات زیرساختی خود را حل کند. او در ادامه درخصوص مشکلات سیستم کنونی گفت: این سیستم مالی باعث تشویق سیاست‌های عوام‌گرایانه و حمایت‌گرایانه شده است.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید