کدخبر: ۳۰۸۱۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

برگزیت بالاخره مهر توافق مشترک اتحادیه اروپا و بریتانیا را بر پرونده کوبید

اقتصادنیوز: پیش از دیدار رهبران اروپایی در بروکسل ، مذاکره‌کنندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر توافق‌نامه جدید برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) به توافق رسیدند.

به کزارش اقتصادنیوز، به نقل از بلومبرگ؛ بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفته است با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است.

دو طرف در روزهای اخیر به مذاکرات برای رسیدن به این توافق سرعت بخشیده بودند.توافق جدید نیاز به تائید پارلمان اروپا و بریتانیا دارد.

حزب اتحادگرای دموکراتیک، یک حزب دست راستی در ایرلند شمالی گفته است از این توافق حمایت نخواهد کرد. بدون حمایت این حزب، بوریس جانسون کار بسیار سختی برای تائید این توافق در پیش رو دارد.

ژان کلو یونکر، رئیس کمیسیون اروپا توافق جدید را "عادلانه" خوانده است. هم آقای یونکر و هم آقای جانسون از پارلمان اروپا و بریتانیا خواسته‌اند تا توافق جدید را تائید کنند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا از زمان به قدرت رسیدن، سرسختانه خواهان خروج بریتانیا تا ٣١ اکتبر بوده و مخالف به تعویق افتادن آن است.

طبق مصوبه پارلمان بریتانیا، اگر بریتانیا تا موعد فعلی برگزیت، یعنی ٣١ اکتبربرای خروج از اتحادیه اروپا با آن به توافقی نرسد، نخست‌وزیر باید خواهان فرصت بیشتر و تعویق مهلت خروج از اتحادیه شود.

دو طرف برای مدت‌ها بر سر یک بخش مهم توافق‌نامه خروج به نام پروتکل ایرلند شمالی اختلاف نظر داشتند.

طبق توافقنامه فعلی، بریتانیا پس از برگزیت عملا در اتحادیه گمرکی اروپا می‌ماند و همچنان قوانین بازار واحد اتحادیه اروپا را رعایت می‌کرد تا نیازی به بازرسی‌های گمرکی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند نباشد.

آقای جانسون در پی حذف این بخش‌ها بود تا بتواند رای هواداران افراطی برگزیت و حزب اتحادگرای دموکراتیک را به دست بیاورد.

اما در توافق جدید آقای جانسون و اتحادیه اروپا، ایرلند شمالی وضعیت متفاوتی نسبت به سایر مناطق بریتانیا خواهد داشت که این مایه نگرانی این حزب ایرلند شمالی شده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند