روایت نماینده اصولگرا از جلسات دولت سایه جلیلی با نمایندگان مخالف دولت/ پای انتخابات ۱۴۰۰ در میان است

کدخبر: 318984
اقتصادنیوز: نماینده تبریز در مجلس گفت: در شرایط دموکراسی هر گروهی می‌کوشد نشان دهد برنامه‌های بهتری برای اداره کشور دارد. دولت آقای روحانی نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند، در این جلسات می‌توان نشان داد برنامه‌های بهتری برای اداره کشور دارند، این جزو حقوق سیاسی همه آحاد مردم از جمله نمایندگان مجلس است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتمادآنلاین، احمد علیرضا بیگی از نمایندگان اصولگرا مجلس دهم و یکی از همان افراد شرکت کننده در جلسات دولت سایه سعید جلیلی درباره این جلسات توضیح می‌دهد که خلاصه ای از آن را در ادامه می‌خوانید:

*جلساتی که در دفتر سعید جلیلی برگزار می‌شود با چه هدفی شکل گرفته است؟

این جلسات نوبه‌ای است. تقریباً هر ۲ هفته یک بار این جلسات را با آقای جلیلی پیرامون موضوعات عمده کشور، طرح‌هایی که باید برای عبور از مشکلات فعلی مطرح شود، برگزار می‌کنیم. یکی از مباحثی که در این جلسات مطرح شده تغییر واحد پول ملی کشور است که دولت در مورد آن در حال دادن آدرس غلط به ملت است. اساساً می‌خواهد از بین رفتن پول ملی را با جایگزین کردن واحد پول جدید انجام دهد. در حالی که وقتی به سابقه تغییر پول ملی کشورها نگاه می‌کنیم، این امر زمانی رخ می‌دهد که حکومت تغییر کند؛ مانند سقوط آلمان که همزمان با آن واحد پول هم تغییر کرد. ما یک بار بعد از تغییر حکومت از قاجاریه به پهلوی پول‌مان تغییر کرده است، اما این موضوع به حدی حائز اهمیت بوده که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ریال را تغییر ندادیم و اجازه ندادیم واحد پول ملی عوض شود. با این حال الان دولت آقای روحانی لایحه تغییر واحد پول ملی و حذف چهار صفر را به مجلس آورده و مجلس هم متاسفانه کلیات آن را تصویب کرده است. این موضوع از موضوعات اولویت‌داری است که در جلسات با آقای جلیلی مطرح می‌شود.

*نمایندگان درخواست تشکیل جلسه با جلیلی داشتند یا از طرف جلیلی این دعوت صورت گرفته است؟

ما خودمان درخواست برگزاری این جلسات را دادیم.

*مسئول برگزاری این جلسات از طرف نمایندگان کیست؟

محوریت برگزاری این جلسات با دفتر آقای جلیلی است. ما خودمان هم ارتباط داریم، چون سال‌هاست با ایشان کار می‌کنیم.

*پس هیچ یک از نمایندگان به صورت شخصی یا به عنوان لیدر نمایندگان را رهبری نمی‌کند؟

نه شخصی که نیست، این موضوع جریانی است. آقای جلیلی به عنوان فردی که در حوزه‌های مختلفی کار می‌کند تحت همان نام دولت در سایه موضوعات مختلف را در این جلسات مورد بررسی قرار می‌دهد.

*پس نمایندگانی که در این جلسات حضور پیدا می‌کنند در واقع نمایندگان دولت در سایه در مجلس هستند؟

بله همین‌طور است.

*این دولت در سایه، انتقادات مخالفان دولت را بررسی می‌کند؟

ببینید، اصلاً دموکراسی همین است. یک دولتی در مصدر کار و یک دولت دیگر که ممکن است سلایق، ذائقه و نوع نگرشش به موضوعات متفاوت باشد ولی در قدرت نیست در سایه کار می‌کند. این جمع می‌نشینند و خود را مهیا می‌کنند آن‌ چیزی را تولید کنند که مقبول ملت باشد. در شرایط فعلی که ما با بحران ارتباط با دولت مواجه هستیم حتماً گروه دیگری باید خود را مهیا کند تا بتواند جایگزین این دولت شود. این در همه جای دنیا مرسوم است. 

*وقتی نام سعید جلیلی به میان می‌آید از او به عنوان یکی از کاندیداهای بالقوه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یاد می‌شود...

ممکن است باشد.

*نماینده‌هایی که شرکت می‌کنند به صورت بالقوه جلیلی را کاندیدای ۱۴۰۰ می‌دانند؟

نه لزوماً به این شکل نیست. آقای جلیلی بخشی از یک جریان است.

*اینکه می‌گویند سعید جلیلی کاندیدای ۱۴۰۰ و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس آینده...

اینها گمانه‌زنی است و هیچ چیز هم قابل پیش‌بینی نیست. عموماً در این جلساتی که ما برگزار می‌کنیم کار کارشناسی دقیق انجام می‌شود. به‌موقع ملت در خصوص دولت آقای روحانی و جایگزین این دولت تصمیم می‌گیرند، همان‌طور که درباره دیگر دولت‌ها هم تصمیم‌گیری کردند. 

*چند نفر از نمایندگان مجلس در این جلسات حضور دارند؟

تعداد  قابل توجهی از نمایندگان حضور دارند، شاید حدود ۲۵ نفر از نمایندگان مردم باشند.

*همه از طیف اصولگرایان مخالف دولت؟

بله.

*اخبار جلسات و جزئیات آن چطور اطلاع‌رسانی می‌شود؟

این جلسات نوبه‌ای است و همیشه برگزار می‌شود، مگر اینکه تشکیل نشود که اعلام می‌شود. از خود دفتر اعلام می‌کنند که آقای جلیلی به عنوان مثال در سفر کربلا هستند و جلسه تشکیل نمی‌شود. تعدادی از صاحبان اندیشه که در دانشگاه‌های کشور کرسی علمی دارند و روی موضوعات مختلف کار کرده‌اند، نتایج بررسی‌های خود را در آن جلسات ارائه می‌دهند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما