کدخبر: ۳۲۲۰۹۷ لینک کوتاه

مرتضی طلایی:

برخلاف ادعاها جبهه پایداری وزن خاصی ندارد/ مردم به لیست شورای ائتلاف رأی می‌دهند نه لیست پایداری

اقتصادنیوز: مرتضی طلایی گفت: برخلاف آنچه ادعا می‌شود جبهه پایداری موقعیت و سرمایه اجتماعی زیادی ندارد و به تنهایی داری وزن خاصی نیستند اما شورای ائتلاف به‌نوعی نمایندگی اکثر تشکل‌های اصولگرایی را می‌کند و مردمی که به سمت نیروهای اصولگرا گرایش دارند بی‌تردید در انتخابات اسفندماه مجلس به لیست شورای ائتلاف رأی خواهند داد.

به گزارش اقتصادنیز به نقل از نامه‌نیوز، زمزمه جدایی جبهه پایداری از شورای ائتلاف جدی شده است و گاه‌به‌گاه گفت‌وگوهایی از سوی اعضای جبهه پایداری منتشر می‌شود که حکایت از ادامه تک‌روی این طیف سیاسی اصولگرا دارد. مشخصا اخیرا سقای بی‌ریا گفته است که جبهه پایداری از ابتدا هم عضو شورای ائتلاف نبوده است که اکنون بخواهد از حضور در آن انصراف دهد. با جدایی جبهه پایدرای از ائتلاف اصولگرایان این انتظار می‌رود که چند لیست از این جبهه منتشر شود. برخی صاحب‌نظرهای سیاسی باور دارند در صورت چنین حالتی ممکن است آراء اصولگرایان چندپاره شود و در این صورت قدری پیروزی قاطع به خطر می‌افتد.

مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا درباره شائباتی که در خصوص انصراف جبهه پایداری از حضور در شورای ائتلاف مطرح می‌شود، گفت: «گرچه این احتمال وجود دارد که اختلاف‌هایی که جبهه پایداری ایجاد می‌کنند، تشدید شود اما هنوز باور دارم که مهم‌ترین وظیفه تمام نیروهای انقلاب جلوگیری از چنددستگی است. اکنون لازم است که همه طیف‌ها و گروه‌ها برای حفظ انقلاب اختلافات را کنار بگذارند و با یکدیگر به ائتلاف و وحدت برسند. اکنون در شرایطی قرار داریم که گویی یک گرگ ما را بلیعیده است و در شکم گرگ هم دست از اختلافات برنمی‌داریم و با هم دعوا می‌کنیم. امروز که می‌بینیم نظام سلطه با تمام قوا به میدان آمده تا آستانه تحمل مردم را کم کند و شکرگزاری مردم نسبت به دست‌آوردهای انقلاب را به ناسپاسی تبدیل کند و امید مردم را به یأس تبدیل کند، ما نباید بر اختلافات داخلی دامن بزنیم. به جرئت می‌گویم که پادزهر دشمنی‌ها تولید قدرت اجتماعی با تکیه بر وحدتو هم‌افزایی است. اگر این موضوع ملاک عمل باشد همه نخبگان، فعالان سیاسی و گروه‌های مرجع باید به سمت کاهش منازعات و اختلافات بروند. واقعا درست نیست که به روی هم چنگ می‌زنیم و و این قدر بر منازعات می‌افزاییم. یک لحظه تمام شخصیت‌ها دغدغه‌های مردم را مرور کنند و ببینند که آیا برای مردم منازعات سیاسی گروه‌ها مهم است؟ آیا کسی به این اختلافات اهمیت می‌دهد؟ آیا مردم می‌پرسند که میزان انقلابی بودن چه نیروهایی از اصولگرایان بیشتر یا کمتر است که جبهه پایداری مدام می‌گوید آنها انقلابی نیستند و فقط ما هستیم؟ واقعا این روش درست و نشانی از شناخت درد مردم در آن دیده نمی‌شود. نیروهای انقلاب باید در پی حل مشکلات واقعی مردم باشند و با سه‌ ویژگی انقلابی‌بودن، عقلانیت و کارآمدی به مجلس بروند. اگر این سه راهبرد در دستور کار باشد وحدت ایجاد می‌شود و اگر نباشد هر گروهی که از آنها عدول می‌کند از مدار نیروهای انقلاب هم خارج می‌شود».

طلایی درباره سازوکار شورای ائتلاف برای تعیین لیست انتخاباتی هم اظهار کرد: «شورای ائتلاف به دنبال این است که در چندلایه به نظرات مردم یابد که یکی از آنها مجمع معتمدان محلات است. قرار است که در مجموع 10هزار نفر به وسیله سامانه الکترونیکی از میان 150 نفر از نیروهای انقلاب 60نفر را انتخاب کنند که از میان آن 60نفر با اخذ نظرات نخبگان سیاسی و احزاب یک لیست 30نفره ارائه شود. به هیچ‌وجه این سازوکار سلیقه‌ای، جناحی و سهمیه‌ای نیست. شورای ائتلاف هیچ خط‌کشی خاصی ندارد و این‌طور نیست که حتی اگر جبهه پایداری از ائتلاف انصراف دهد، نیروهای این جبهه را کنار بگذارد».

طلایی در پایان در پاسخ به این پرسش که اگر جبهه پایداری لیست جداگانه بدهد، چه‌قدر محتمل است که لیستشان در رویارویی با لیست شورای ائتلاف رأی بیاورد، گفت: «پیش‌بینی من این است که ملاک عمل بدنه نیروهای انقلاب لیست شورای ائتلاف و نه لیست پایداری خواهد بود. اتفاقا برخلاف آنچه ادعا می‌شود جبهه پایداری موقعیت و سرمایه اجتماعی زیادی ندارد و به تنهایی داری وزن خاصی نیستند اما شورای ائتلاف به‌نوعی نمایندگی اکثر تشکل‌های اصولگرایی را می‌کند و مردمی که به سمت نیروهای اصولگرا گرایش دارند بی‌تردید در انتخابات اسفندماه مجلس به لیست شورای ائتلاف رأی خواهند داد».

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند