کدخبر: ۳۲۳۶۶۰ لینک کوتاه

جان بولتون به دنبال برکناری ترامپ و ریاست جمهوری مایک پنس؟

اقتصادنیوز: جان کل، تحلیلگر مجله فورچون در سایت شخصی خود نوشت: جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی، احتمالاً اکثریت سنا به رهبری میچ مک کانل را به نوعی اقناع کرده بود تا پیش از ارائه شواهد و اسناد و مدارک تبرئه ترامپ به تعویق بیافتد. او در آستانه رأی‌گیری مجلس سنا نسخه‌ای از خاطرات خود از زمان حضور در کاخ سفید را به طرز مرموزی در اختیار خبرنگاران نیویورک تایمز قرار داد تا مبنایی برای احضار شاهدان شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: نوح ویلند از نیویورک تایمز در ۲۶ ژانویه گزارش داد: بولتون طی مکالمه ماه آگوست با ترامپ، نگرانی خودش را از تأخیر ۳۹۱ میلیون دلاری کمک‌های مالی به اوکراین ابراز کرده و گفته که مهلت لازم برای ارسال این پول رو به پایان است. ترامپ در پاسخ به بولتون گفت که ترجیح می‌دهد تا زمانی که مقامات کیف تمام مطالب در مورد تحقیقات روسیه پیرامون اقداماتی که بایدن و حامیان هیلاری کلینتون در اوکراین انجام داده بودند را تحویل ندهند، هیچ کمکی به اوکراین ارسال نشود.

از آنجایی که مدافعان جمهوری‌خواه ترامپ در مجلس سنا همواره تاکید می‌کردند که هیچ منافع شخصی در رابطه با کمک‌های آمریکا به اوکراین در میان نبوده اکنون اظهارات بولتون می‌تواند کاملا خلاف این ادعا را ثابت کند؛ بنابراین سوال اینجاست که انگیزه‌های بولتون چه می‌تواند باشد؟

او آنطور که برخی معتقدند چندان به اصول و ارزش‌ها پایبند نیست، بولتون فقط یک مرد بسیار محافظه کار است. من در مه گذشته نوشتم که او به نوعی نمونه غیر قابل پیشبینی‌تر ترامپ است.

بولتون یک قلدر سادیسمی است که می‌خواهد بر مردم مسلط شود. او هرگز چیزی بیشتر از یک سفیر موقت سازمان ملل در زمان جورج دبلیو بوش نبوده، فردی که به نوعی کارمندان دفتر خود را آزار می‌داده است. بولتون دوست دارد به افراد صدمه بزند. ایران یکی از آخرین کشور‌های جهان است که قدرت آمریکا را به چالش می‌کشد؛ به همین خاطر او عاشق حمله به ایران است. بولتون آنقدر ضعیف است که حتی می‌خواهد سگ‌های ایران را هم بکشد!

برگردیم به سال ۲۰۰۵، هنگامی که بوش سعی کرد او را در سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد منصوب کند و با واکنش تند افکار عمومی رو به رو شد. تایم در آن مقطع نوشت: اتهامی از طرف ملودی تاونسل نسبت به بولتون وارد شده است، او نامه‌ای به کمیته در مورد برخوردش با بولتون زمانی که برای یک پیمانکار خصوصی در مأموریت آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (AID) کار می‌کرد، ارسال کرده است. ماجرای این نامه به سال ۱۹۹۴ در جمهوری قرقیزستان بر می‌گردد. تاونزل می‌گوید که وی در آن مقطع نامه‌ای به مقامات آژانس توسعه نوشت و از نبود بودجه کافی برای پروژه‌ای که به پیمانکار واگذار شده بود گله کرد، در آن زمان شرکت پیمانکار بولتون را به عنوان وکیل استخدام کرده بود. تاونزل در این نامه نوشته بود: چند ساعت پس از ارسال این نامه، تازه جهنم من شروع شد. بولتون تا لابی هتل مرا تعقیب کرد و بعد چیزی به سمت من پرتاب کرد، نامه‌های تهدیدآمیز برای من می‌نوشت و درست مانند یک دیوانه رفتار می‌کرد ... بولتون سپس به طور مرتب به هتل من مراجعه می‌کرد تا تهدید‌م کند. تاونزل می‌گوید، بعداً بولتون به دروغ به مقامات آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده و دیگر مقامات آمریکایی گفت که من به دلیل سوء استفاده از بودجه تحت تعقیب هستم.

بولتون بخش مهمی از شو تبلیغاتی بوش برای حمله و اشغال عراق بود. او بیست سال است که به دنبال جنگ با ایران است. بولتون هر روز صبح به عشق حمله به ایران از خواب بر می‌خیزد، او همچنین از شبکه مخفی مجاهدین خلق به عنوان یک سازمان مارکسیست-مسلمان که به دنبال براندازی نظام ایران است حمایت می‌کند. بولتون از اینکه ترامپ تابستان گذشته پس از اینکه ایران هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را ساقط کرد دست به حمله نظامی نزد بسیار ناراحت بود؛ بنابراین وقتی او به اصول پایبند نیست، چه چیزی ممکن است او را در ماجرای استیضاح در مقابل ترامپ قرار دهد؟

فقط پول است که می‌تواند او را به انجام این کار تحریک کند. او با نقل این ماجرا در کتاب جدیدش می‌تواند آمار فروش‌اش را بالا ببرد.

با این وجود انگیزه‌های او می‌تواند بدتر از این هم باشد. اینکه ترامپ از ریاست جمهوری برکنار شود چه سودی برای بولتون دارد؟ بله او به دنبال ریاست پنس است.

پنس رابطه به مراتب صمیمانه‌تری با بولتون دارد تا ترامپ، معاون رئیس‌جمهور ممکن است موضع نظامی تهاجمی‌تری علیه ایران اتخاذ کند، در حالی که ترامپ تمایلی به این کار ندارد. فکر به این موضوع هم حتی قند در دل بولتون آب می‌کند!

توجه داشته باشید که ترامپ هم اکنون نیز با سیاست محاصره اقتصادی علنا با ایران می‌جنگد و به اندازه کافی مرد خطرناکی هست، اما مسلماً پنس در صورت قدرت گرفتن می‌تواند خطرناک‌تر باشد.

این‌هایی که گفتیم دلیلی بر آن نیست که ترامپ نباید استیضاح شود بلکه دلیلی است که پنس هم باید استیضاح شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند