کدخبر: ۳۲۳۸۵۰ لینک کوتاه

۲۵ سال حبس برای جعبه سیاه پرونده زنجانی/ تکذیب آزادی قائم‌مقام قالیباف/ رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا به اعدام محکوم شد

اقتصادنیوز: سخنگوی قوه قضائیه گفت: کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با اصحاب رسانه گفت: بنده همین جا فرصت را مغتنمی می‌دانم و به داوطلبان مجلس شورای اسلامی و هواداران آنها توصیه میکنم قانون را در دوره تبلیغات مورد توجه قرار دهند؛ کسانی که قرار است در سنگر قانونگذاری به مردم خدمت کنند باید نمونه احترام به قانون باشند؛ از تخریب و اتهام‌زنی اجتناب کنند چرا‌که مردم از فضای اتهام‌زنی بی مورد خاطره خوشی ندارند. ما خوشحالیم که در قوه قضاییه به مردم و به خواست مردم و انتظار آنها از دستگاه قضا تا آنجا که توان داریم اهمیت می‌دهیم. امروز قوه قضاییه به دنبال این است که ابتدا حرف مردم را بشنود، از خواست آنها مطلع شود و برای اجابت آنها با تمام توان تلاش کند؛ در همین راستا انشالله در پایان این هفته سفر رییس قوه قضائیه به بوشهر انجام خواهد شد.

وی افزود: از موضوعات مهمی که همیشه مورد توجه رییس قوه قضائیه قرار گرفته موضوع زندان و زندانی است؛ از ابتدای دوره جدید موضوع زندان و زندانیان بیشترین فراوانی را در رهنمودها و پیگیری‌های رییس قوه قضائیه داشته است. ایشان هیات‌های متعددی را ماموریت داده‌اند که زندان به زندان وضعیت زندانیان مورد بررسی قرار دهند. در همین راستا تعداد زیادی در یکایک استان‌ها تعیین تکلیف شدند و آمار زندانیان ما سیر نزولی طی می‌کند.

وی ادامه داد: دیروز همچنین با حضور رییس قوه قضاییه شعبه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی رسماً شروع به کار کرد و همچنین سامانه شفافیت نیز شروع به کار کرد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در خصوص بخشنامه رییس قوه قضاییه برای دریافت مجوز برای صوت و تصویر فراگیر گفت: این موضوع جدید و از جمله احکام قانون اساسی است که وظیفه را به صداو سیما محول کرده است. قطعا صوت و تصویر فراگیر مصادیقی دارد که صداو سیما مشخص می کند اما هر بارگذاری صدا و تصویر شامل این بخشنامه نمی شود. بخشنامه به این جهت صادر شد که پرونده‌هایی در این حوزه تشکیل شده بود و لازم بود مشخص شود مرجع تعیین فراگیر بودن و کسب مجوز کجاست. هدف ما محدودسازی نبود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی و خبرهای منتشر شده مبنی بر آزادی وی گفت گفت: بنده خبر آزادی را تکذیب می‌کنم؛ این پرونده کیفرخواست خورده و پس از طی مراحل در دادسرا، رسیدگی به آن در دادگاه آغاز شده و جلسات بطور مستمر در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است و با صدور رأی قطعا نتیجه به افکار عمومی اعلام خواهد شد.

باید متولی بارگذاری عکس و فیلم مشخص شود

وی همچنین در مورد بخشنامه رئیس قوه قضائیه و اخذ مجوز درباره مصادیق صوت و تصویر تصریح کرد: این موضوع جدید نبوده و مسؤولیت آن برعهده صداوسیما بوده و بخشنامه داخلی بود اما اشتباه نشود که هر فعالیت بارگزاری عکس و فیلم در شبکه های اجتماعی مشمول این بخشنامه نیست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: امروز در سطح کشور پیام رسان‌هایی داریم که در این حوزه کار می‌کنند.

اسماعیلی ادامه داد: برای رسیدگی در پرونده ها و استعلام و اینکه مجوزهای لازم را دارند مورد بحث است نه محدود سازی، بلکه بحث روشن شدن متولی امور صوت و تصویر بوده است.

آزادی عیسی شریفی دروغ است

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت عیسی شریفی و اخباری که درباره آزاد شدن وی به گوش می‌رسد نیز گفت: خبر آزادی این فرد دروغ است و به کسانی که چنین اخباری را منتشر می‌کنند توصیه می‌کنیم که صحت خبر مورد نظرشان را پیش از انتشار بسنجند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در خصوص این فرد در دادسرا کیفرخواست صادر و رسیدگی به آن شروع شده و کار دادسرایش تمام شده و برخی جلسات دادگاه بصورت مستمر در سارمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است.

حکم اعدام برای رحیم پور به جرم جاسوسی برای سیا

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره دستگیری اخیر تعدادی از جاسوسان گفت: در طول سالیان گذشته دشمنی آمریکا مصادیق متعددی علیه ما داشته است.

وی ادامه داد: مصادیق این دشمنی از جنگ تحمیلی تا زدن هواپیمای مسافربری ایران و در این چهل سال، تحریم‌ها نمونه این دشمنی هاست و همینطور شهادت سردار سلیمانی.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: استفاده از جاسوس نیز یکی دیگر از اقدامات خبیثانه‌ای است که انجام می‌دهند اما با توانمندی بخشهای امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی و هوشیاری مردم تاکنون در این زمینه توفیقی برای آنها حاصل نشده است.

اسماعیلی افزود: امیر رحیم‌پور که جاسوس سیا بود و دستمزدهای کلان می گرفت و تلاش میکرد بخشی از اطلاعات هسته ای ایران را در اختیار سرویس امریکایی قرار دهد محاکمه و به اعدام‌ محکوم شده بود و اخیرا دیوان عالی حکمش را تایید کرد و بزودی سزای عملش را خواهد دید.

۲۵ سال حبس برای جعبه سیاه پرونده زنجانی

سخنگوی قوه قضائیه همچنین درخصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده علیرضا زیبا حالت منفرد که به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی معروف شده بود گفت: این فرد با تاخیر دستگیر شد و پس از رسیدگی‌ها حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد.

وی افزود: این فرد به جرم مشارکت در اخلال عمده در نطام کلان اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای به مبلغ ۱.۲ میلیارد یورو از شرکت HK به ۲۵ سال حبس، استردارد کلیه اموال منقول و غیر منقول و رد آن در حق شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت HK و پرداخت جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده محکوم شده است.

مفسده را در قوه قضاییه بر نمی‌تابیم

اسماعیلی همچنین در مورد پاک سازی قوه قضائیه از عناصر فاسد و برکناری قصات فاسد گفت: با وجود حجم بالای پرونده و وسوسه عناصر سودجو و فرصت طلب، اما در عزم و اراده قضات در احقاق حق تزلزلی ایجاد نشده است.

وی افزود: قضات دستگاه قضایی به صورت جهادی کار می‌کنند و در ۱۵ روز نیمه دوم دی‌ماه در برخی استان‌ها ۳۰ هزار پرونده معوق علاوه بر پرونده‌های قبلی رسیدگی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به این مطلب که این عزم وجود دارد و استمرار می‌یابد گفت: این تلاش‌ها در انجام کار جای قدردانی دارد و ابتدا باید از قضات شریف تشکر کرد، اما در کنار آن مفسده را در هیچ کجا بر نمی‌تابیم بویژه در دستگاه قضایی کشور.

اسماعیلی ادامه داد: هر کجا گزارشی از وقوع تخلفی به دست ما رسیده نسبت به قاضی و کارمند و در هریک از دستگاه‌های تابعه اگر گزارشی شده به سرعت با آن برخورد کرده ایم.

وی با بیان اینکه در مورد قضات دو نوع برخورد وجود دارد گفت: نوع اول برخورد رسیدگی مجدد به صلاحیت قاضی است با اینکه عملکردش دارای وصف مجرمانه هم نباشد مثلا با یک قاضی برخورد کردیم که ملکی را از یکی اصحاب پرونده خریداری کرده بود در حالیکه پولش را داده بود و جرم هم حاصل نشده بود، اما با او برخورد کردیم، زیرا جدیت در برخورد با مفاسد وجود دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند