مهدی چمران:

دنبال جذب نمایندگان مستقل هستیم/ برای تعیین رئیس مجلس با پایداری رایزنی نداشتم

کدخبر: 329501
اقتصادنیوز: عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: قطعا فراکسیون های مختلفی شکل می‌گیرد منتها باید یک فراکسیون قوی باشد به گونه ای که بتواند بهتر کار کند. تشکیل فراکسیون‌های زیاد اتفاق پسندیده‌ای هم نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، اکثریت کرسی های مجلس آینده در اختیار نیروهای انقلاب قرار گرفت. از 290 نماینده پارلمان حدود 60 نفر گرایش مستقل و اصلاح طلب دارند و تکلیف 13 کرسی نیز در انتخابات دور دوم و میان دوره ای مشخص می شود. با این تفاسیر شورای نیروهای انقلاب با 217 کرسی به طور قاطع می تواند نبض معادلات درون پارلمان را به دست گیرد.

اما برخی تحلیلگران معتقدند اتفاقی که برای منتخبان لیست امید در مجلس دهم افتاد و آنها بعد از ورود به مجلس هر کدام رویه جداگانه ای را پیش گرفتند احتمالا برای منتخبان شورای ائتلاف نیز رقم خواهد خورد.

مهدی چمران عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب می گوید: از قبل نظر این بود که حمایت و پشتیبانی علمی، پژوهشی و تخصصی از نمایندگان وجود داشته باشد تا کار تصمیم گیری نمایندگان را تسهیل کند.

مشروح گفتگو با مهدی چمران را در ادامه بخوانید.

*****

به نظر شما نمایندگان منتخب مورد حمایت شورای ائتلاف بعد از ورود به مجلس چگونه عمل خواهند کرد، هماهنگ با هم جلو می روند یا هر سلیقه ای بنا به رویکردهای خود فراکسیون مستقل تشکیل می دهد؟

نمی توان پیش بینی کرد. تلاش آن است که با انسجام جلو برویم حالا چقدر موفقیت در این هدف حاصل شود بستگی به میزان بصیرت آنها دارد.

با جبهه پایداری خیلی رایزنی شد تا آنها به ائتلاف رضایت دادند، آیا از الان رایزنی هایی با پایداری برای تشکیل فراکسیونی واحد وجود دارد یا خیر؟

به خاطر مشکلاتی که هم اکنون در جامعه است، ارتباطاتی وجود ندارد. خودم جز احوالپرسی های تلفنی، رایزنی نداشتم بنابراین این موضوع را نمی دانم.

درباره انتخاب رئیس و هیأت رئیسه مجلس گمانه زنی های زیادی انجام می شود، وقتی آقای قالیباف در انتخابات مجلس ثبت نام کرد خیلی ها او را رئیس مجلس آینده تصور می کردند اما امروز نام های متعددی همچون آقایان زاکانی، میرسلیم، آقاتهرانی، حاجی بابایی و زاهدی را می شنویم که عزم جدی برای ریاست مجلس آینده دارند، چقدر امکان بروز رقابت جدی است؟

بله این دوستان هم شاید تلاشی در این زمینه بکنند ولی باید با یک انسجام و هماهنگی جلو بروند. آقای قالیباف در این زمینه جایگاه مناسب تری نسبت به دیگران دارند بنابراین باید هماهنگی کاملی به وجود بیاید. به هر حالت رقابت است، امکان دارد دوستان به رقابت با هم برخیزند.

آیا شورای ائتلاف مکانیزمی را برای رقابت درون گروهی تعریف کرده است یا کار را محول به صحن علنی و تصمیم عام ئمایندگان خواهد کرد؟

دوستان در حال کار هستند تا بتوانند در این زمینه برنامه ریزی منسجمی داشته باشند.

یعنی قبل از هفتم خرداد که مجلس یازدهم آغاز به کار خواهد کرد رئیس و اعضای هیأت رئیسه مجلس مشخص می شود؟

نمی دانم. روی این موضوع در حال کار هستیم اما هنوز نتیجه نگرفتیم.

تقریبا 60 نماینده منتخب مجلس یازدهم گرایش مستقل و اصلاح‌طلبی دارند آیا برای جلب نظر آنها نیز تلاش خواهد شد یا این مکانیزمی که برای انتخاب هیأت رئیسه مجلس آینده تعریف می شود مستقل از نظر آن دسته از نمایندگان خواهد بود؟

برنامه داریم تا آنجا که امکان دارد آن نمایندگان نیز جذب شوند.

در واقع یک مجلس تک فراکسیونی را شاهد خواهیم بود؟

فکر نمی کنم، قطعا فراکسیون های مختلفی شکل می گیرد منتها باید یک فراکسیون قوی باشد به گونه ای که بتواند بهتر کار کند. تشکیل فراکسیون های زیاد اتفاق پسندیده ای هم نیست.

آیا شورای ائتلاف برای حمایت نمایندگان منتخب خود برنامه ای هم دارد؟

نمایندگان مستقل هستند و باید خودشان تصمیم بگیرند. البته حمایت و پشتیبانی بحث دیگری است. از قبل نظر این بود که حمایت و پشتیبانی علمی، پژوهشی و تخصصی از نمایندگان وجود داشته باشد تا کار تصمیم گیری نمایندگان را تسهیل کند.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما