کدخبر: ۳۳۲۰۲۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

داروی کرونا؛ چراغ سبز اروپا به شرکت‌های داروساز برای تولید

اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۸ اپریل اعلام کرد که شرکت‌های داروساز مجازند در تامین داروهای بیمارستانی بیماران مبتلا به کووید – ۱۹ بدون ترس از نقض مقررات رقابتی این نهاد، مشارکت کنند.

به گزارش اقتصادنیوز،  به نقل از بلومبرگ؛ گروهی از شرکت‌های داروسازی مجوز ضدانحصار اتحادیه اروپا برای تولید داروهای بیمارستانی حیاتی برای مقابله با کرونا را دریافت کردند.

کمیسیون اروپا با ارسال نامه‌ای برای شرکت‌های داروسازی عمومی، به این شرکت‌ها تضمین داد که می‌توانند بدون نگرانی از جریمه در فرآیند داروسازی برای بیماران کرونایی سهیم باشند.

در این نامه آمده است: شرکت‌های مزبور، بزرگترین سهم در داروهای بیمارستانی حیاتی را که به شدت مورد نیاز است، ایفا می‌کنند.

این تصمیم با هدف کاهش شدت مقررات ضد انحصار اتحادیه اروپا اتخاذ شده است تا گامی در جهت مبارزه با کووید – ۱۹ برداشته شود.

کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا است به دولت‌های عضو این اتحادیه اجازه داده است وام و کمک مالی در اختیار شرکت‌های داروساز قرار دهند و پرداخت‌های مالیاتی شان را به تاخیر اندازند.

کمیسیون اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در شرایط کنونی، این همکاری موقت طبق قانون ضد انحصاری اتحادیه اروپا، با توجه به هدف و اقدامات محافظتی موجود برای جلوگیری از نگرانی‌های ضدرقابتی، واقعا قابل توجیه است.

این فرآیند، یک سند تجاری دراختیار صنعت داروسازی اروپا قرار می‌دهد تا در زمینه موارد مجاز دستورالعمل‌های لازم ارائه شود.

به طور خاص، این یک طرح همکاری داوطلبانه در میان تولیدکنندگان دارویی اعم از شرکت‌های عضو و غیرعضو انجمن داروسازان عمومی است.

کمیسیون اروپا در عین حال تاکید کرد که نظارت بر بازار این تضمین را می‌دهد که شرکت‌های داروساز، تعیین کننده قیمت‌ها نیستند و از اختیارات خود در بازار سواستفاده نمی‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند