کدخبر: ۳۴۰۹۱۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

صادق زیباکلام:

خاتمی هم حمایت کند ذره‌ای به شانس ناطق‌نوری یا لاریجانی در ۱۴۰۰ اضافه نمی‌شود

اقتصادنیوز: تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اصولگرایان سنتی همچون آقایان لاریجانی و ناطق نوری هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ندارند چون مردم کلا از آنها و اصلاح طلبان سنتی همچون آقای خاتمی رخت بربستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، اصلاح طلبان به هر دری می زنند تا به عرصه قدرت برگردند. سناریوهای مختلفی درباره آنها مطرح می شود، از جمله آنکه همچون سال 96 از اردوگاه اصولگرایان یار قرضی بگیرند اما صادق زیباکلام معتقدند «اصلاح طلبان هیچ شانسی برای 1400 ندارند چه با یار قرضی و چه بدون یار قرضی».

صادق زیباکلام درباره آینده سیاسی علی لاریجانی به نامه نیوز گفت: حیات سیاسی بسیاری از شخصیت های اصولگرا همچون آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده چون نه حرفی برای گفتن دارند، نه زبان نسل جدید را می فهمند و نه نسل جدید می تواند با آنها ارتباط برقرار کند.

وی افزود: آقای لاریجانی فکر و اندیشه ای برای مشکلات عظیم کشور ندارد، حداکثر همان صحبت های کلی همیشگی را تکرار می کند که باید امید را در جامعه حفظ کرد و از طریق همدلی، وحدت و انسجام ملی مشکلات را پشت سر گذاشت بنابراین اصلا و ابدا هیچ شانسی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 ندارد.

تحلیلگر مسائل سیاسی تأکید کرد: ممکن است خود آقای لاریجانی بگوید که «من همچنان از نظر بنیه فیزیکی می توانم امور ریاست جمهوری را انجام دهم» اما واقعا چه کسی حاضر است به آقای لاریجانی رأی دهد؟ اصلاح طلبان هم او را به عنوان یارقرضی نمی گیرند. حتی اگر این اتفاق هم بیفتد 10 درصد رأی دهندگان نیز حاضر نیستند به آقای لاریجانی رأی دهند.

وی ادامه داد: ما اوج قدرت اصلاح طلبان را در انتخابات اسفند 98 مشاهده کردیم و دیدم چه طور اصلاح طلبان با صورت به زمین خوردند بنابراین از نظر جامعه شناسی مهمترین مشکل آقای لاریجانی برای ریاست جمهوری آن است که پایگاه اجتماعی معلوم و مشخصی ندارد. حتی اگر آقای خاتمی از آقای لاریجانی حمایت کند هیچ شانسی برای پیروزی آقای لاریجانی در انتخابات 1400 به وجود نمی آید.

زیباکلام با بیان اینکه حمایت آقای خاتمی ذره ای به شانس پیروزی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اضافه نمی کند، اظهار کرد: نه تنها آقای خاتمی بلکه تمامی اصلاح طلبان نیز روی حمایت از آقای لاریجانی اجماع کنند حتی یک رأی هم به سبد آقای لاریجانی اضافه نخواهد شد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه یادآور شد: اصولگرایان سنتی همچون آقایان لاریجانی و ناطق نوری هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ندارند چون مردم کلا از آنها و اصلاح طلبان سنتی همچون آقای خاتمی رخت بربستند بنابراین بدنه اجتماعی که به امثال آقای علی لاریجانی و آقای ناطق نوری و خاتمی رأی می داد اساسا در انتخابات 1400 شرکت نمی کنند چه رسد به اینکه بخواهند به نامزد اصولگرا یا اصلاح طلب رأی دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند