اعلام فهرست کامل مبلغ فطریه 1403 توسط مراجع تقلید در شب عید سعید فطر + فیلم و جدول

کدخبر: ۶۳۸۲۰۵
اقتصادنیوز: هشت تن از مراجع تقلید در آستانه فرا رسیدن عید سعید فطر، مبلغ زکات فطریه سال 1403 را برای مقلدین خود اعلام کرده اند.
اعلام فهرست کامل مبلغ فطریه 1403 توسط مراجع تقلید در شب عید سعید فطر + فیلم و جدول

به گزارش اقتصادنیوز، مراجع تقلید در حالی که ماه رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و در آستانه عید سعید فطر قرار داریم، مبلغ فطریه سال 1403 را برای مقلدین خود اعلام کرده اند.

آیت‌الله سیدعلی سیستانی، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، آیت‌الله حسین نوری همدانی، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و دفتر آیت‌الله یوسف صانعی تا بدین لحظه مبلغ زکات فطره را اعلام کرده اند که در ادامه به جزئیات آن به تفکیک هر مرجع خواهیم پرداخت.

در میان مراجع تنها دو مرجع مبلغ متفاوتی را نسبت به سایرین اعلام کرده اند، آیت الله سیستانی فطریه بدل از آرد را برای هر فرد 70 هزار تومان در نظر گرفته است و آیت الله یوصف صانعی هم فطریه بدل از برنج را 250 هزار تومان برای هر فرد اعلام کرده است.

photo_2024-04-03_18-25-10

مبلغ فطریه اعلام شده توسط آیت‌الله سیدعلی سیستانی

در اطلاعیه دفتر آیت‌الله سید علی سیستانی درباره مبلغ زکات فطره آمده است: از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد هفتاد (۷۰) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی صد و هشتاد (۱۸۰) هزار تومان است.

آیت الله سیستانی مبلغی را برای کفاره اعلام نکرده اند.

خبر مرتبط
فوری/ مبلغ فطریه 1403 اعلام شد+ جزئیات

اقتصادنیوز: دفتر آیت الله سیدعلی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان مبلغ فطریه سال 1403 را اعلام کرده است.

اعلام زکات فطره 1403 توسط آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت الله ناصر مکارم شیرازی هم مبلغ فطریه سال جدید را اعلام کرد و بر این اساس، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۵۰ هزار ریال و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال برای هر نفر است.

همچنین فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، صد و بیست (۱۲۰) هزار تومان تعیین شده است.

مبلغ فطریه اعلام شده از سوی آیت الله خامنه ای

دفتر رهبر معظم انقلاب میزان فطریه سال 1445 را به شرح زیر اعلام کرده است. میزان فطریه قیمت گندم برای هر نفر 65 هزار تومان (شصت و پنج هزار تومان) و قیمت برنج برای هر نفر 180 هزار تومان (یکصد و هشتاد هزار تومان) است.

زکات فطره و کفاره از نگاه آیت الله صانعی

با توجه به فتوای حضرت آیت الله العظمی صانعی (قدس سرّه) مبنی بر کفایت و مجزی و مبری الذمه بودن پرداخت تقریباً سه کیلوگرم گندم، جو، خرما، کشمش و همچنین برنج که امروزه جزء قوت غالب مردم است و پرداخت قیمت هر کدام به قیمت بازار کفایت می کند. بنابراین با توجه استعلام قیمت گندم و برنج توسط دفتر مرحوم آیت الله العظمی صانعی(ره)  میزان مبلغ کفاره و فطریه در سال 1403 بدین شرح است: «فطریه برای هر نفر به قیمت گندم مبلغ ۶۵۰۰۰ تومان و برای هر نفر به قیمت برنج ایرانی مبلغ ۲۵۰ هزار تومان و به قیمت برنج خارجی مبلغ ۱۳۵۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.»

کفاره غیر عمد برای هر روز مبلغ ۱۵۰۰۰ تومان و کفاره عمد برای هرروز مبلغ ۹۰۰ هزار تومان است.

مبلغ فطریه 1403 اعلام شده توسط آیت الله نوری همدانی

دفتر آیت الله حسین نوری همدانی با صدور اطلاعیه‌ای مبلغ زکات فطره برای سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد که بدین شرح است: «بر این اساس قیمت قوت غالب گندم ۶۵ هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج ۱۸۰ هزار تومان می‌باشد که عزیزان در پرداخت آن مخیرند، در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود که از آنجا خرید و استفاده می نمایند محاسبه کنند.»

همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز ۱۶ هزارتومان و کفاره عمد برای هر روز ۹۶۰ هزار تومان است.

اعلام فطریه 1403 از سوی آیت الله جوادی آملی

بنابر اعلام دفتر آیت الله جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر برمبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آنها و یا معادل قیمت اینها به قیمت روز پرداخت گردد.

همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز ۱۶ هزار تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز ۹۶۰ هزار تومان تعیین شده است.

اعلام فطریه 1403 از سوی آیت الله شبیری زنجانی

دفتر حضرت آیت الله شبیری زنجانی میزان و مبلغ زکات فطره و کفاره روزه ۱۴۰۳را اعلام کرد.

براساس نظر حضرت آیت الله شبیری زنجانی، شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳کیلو و ۶۰۰گرم به حساب گندم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

اعلام فطریه 1403 از سوی آیت الله علوی بروجردی 

همچنین دفتر آیت الله علوی بروجردی در اطلاعیه ای میزان زکات فطره و کفاره روزه سال ۱۴۰۳ شمسی/ ۱۴۴۵ قمری را اعلام کرد که به شرح زیر است.

زکات فطره بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ ۷۰هزار تومان (۷۰۰۰۰ تومان)

زکات فطره بر مبنای قوت غالب برنج معادل ۱۸۰ هزار تومان (۱۸۰۰۰۰ تومان)

کفاره غیر عمد برای هر روز ۱۶ هزار تومان (۱۶۰۰۰ تومان)

کفاره عمد برای هر روز ۹۶۰ هزار تومان (۹۶۰۰۰۰تومان)

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی