آیا امکان نگهداری واکسن کرونا در دمای اتاق وجود دارد؟

کدخبر: 384469
محققان دانشگاه استنفورد نوعی جدید از واکسن کووید ۱۹ را توسعه دادند که قادر است با تزریق یک دوز، در بدن ایمنی کامل ایجاد کند، برای نگهداری و حمل آن نیازی به زنجیره تامین سرد نیست و در دمای اتاق قابل نگهداری است.

اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ این واکسن حاوی نانوذراتی است که با پروتئین‌های تشکیل‌دهنده تاج ویروس پوشیده شده‌اند. این پروتئین‌ها در بدن عملکردی مانند یک آنتی ژن دارند و موجب تحریک واکنش سیستم ایمنی می‌شوند.

این نوع واکسن دارای اثرگذاری مشابه واکسن‌های مبتنی بر ویروس است و از ایمنی و فرایند ساده تولید واکسن‌های subunit بهره می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری گاردین، واکسن‌هایی که از ویروس برای رساندن آنتی ژن استفاده می‌کنند، اغلب موثرتر از واکسن‌هایی هستند که فقط جزئی از ویروس را دارند و با عنوان واکسن subunit شناخته می‌شوند اما فرایند تولید این واکسن‌ها پیچیده‌تر و طولانی‌تر است و برای نگهداری آن‌ها باید از یخچال استفاده شود. علاوه بر این معمولا دارای عوارض جانبی هستند.

واکسن‌های اسید نوکلئیک مانند واکسن‌های فایزر و مدرنا بسیار سریع‌تر از هر دو نوع واکسن دیگر تولید می‌شوند اما ساخت آن‌ها گران‌تر بوده و برای ایجاد ایمنی در بدن باید چند دوز از آن‌ها دریافت شود.

این در حالی است که واکسن‌های نانوذرات در یک فرایند نسبتا سریع، با حداقل عوارض جانبی تولید می‌شوند و برای ایجاد ایمنی در بدن به یک بار تزریق نیاز دارند.

آزمایشات اولیه نشان می‌دهد واکسن محققان استنفورد پس از یک بار تزریق، بدن را در برابر ویروس به طور کامل ایمن می‌کند. همچنین به گفته محققان می‌توان این واکسن را در دمای اتاق نگهداری کرد و آن را به صورت ماده خشک حمل کرد.

به گفته محققان، گروه هدف این واکسن شهروندان کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط هستند.

به گزارش ایرنا ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

انگلیس اولین کشوری است که واکسن کووید ۱۹ فایزر را تایید و شروع به واکسیناسیون کرد.

 

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • فدرال رزرو: رشد اقتصاد از مسیر واکسن و ماسک می گذرد

    بیانیه فدرال رزرو سرانجام منتشر شد؛ ادامه سیاست قبلی جان کلام این بیانیه بود. اما لحن خنثی رئیس بانک مرکزی آمریکا قیمت…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید