ورود سامانه بارشی از ۳۰ دی

کدخبر: 386419
اقتصادنیوز : از ۳۰ دی با ورود سامانه بارشی فعال از شمال غرب به کشور بارش در شمال غرب آغاز می‌شود و روز یکم بهمن فعالیت این سامانه در شمال غرب و غرب، سواحل خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز و ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزای فارس؛ محمد اصغری معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: بر اساس تحلیل آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، روز یکشنبه ۲۷ دی در برخی نقاط آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، لرستان، کرمانشاه، کردستان، همدان، خوزستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد همچنین دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های البرز، قزوین، زنجان و تهران بارش پراکنده داریم.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: روز دوشنبه ۲۹ دی در برخی نقاط استان‌های واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و باران ادامه دارد.

خیزش گرد و خاک روی خلیج‌فارس، بوشهر و جنوب خوزستان

وی بیان کرد: از اواخر وقت امروز و روز آینده با توجه به افزایش سرعت باد بر روی شمال عربستان، خیزش گرد و خاک روی خلیج‌فارس، بوشهر و جنوب خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

 وزش باد شدید در برخی مناطق جنوب شرق

اصغری گفت: از دوشنبه بعد از ظهر تا اواخر هفته به تناوب دریای خزر مواج است و همچنین شرق و مرکز خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان از بعدازظهر دوشنبه تا چهارشنبه مواجه خواهد بود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: از بعد از ظهر فردا تا سه‌شنبه هفته جاری در شمال غرب کشور، گیلان، بخش‌هایی از جنوب و شرق کرمان و بخش‌هایی از جنوب سیستان و بلوچستان و هرمزگان همچنین شمال شرق کشور وزش باد شدید خواهیم داشت.

ورود سامانه بارشی تازه از ۳۰ دی به کشور

وی بیان کرد: از روز سه شنبه ۳۰ دی با ورود سامانه بارشی فعال از شمال غرب به کشور بارش در شمال غرب آغاز می‌شود و روز چهارشنبه یکم بهمن فعالیت این سامانه در شمال غرب و غرب کشور، سواحل خزر، ارتفاعات و دامنه های البرز و ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی خواهد بود.

اصغری گفت: روز پنجشنبه دوم بهمن گستره فعالیت این سامانه بارشی علاوه بر مناطقی مناطقی که ذکر شد در بخش هایی از مرکز و شمال شرق کشور نیز خواهد بود و روز جمعه فعالیت سامانه فقط در شمال شرق است و به تدریج از این منطقه خارج می‌شود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: پیامد ورود این سامانه رگبار برف و باران، کاهش محسوس دما و وزش باد شدید و در ارتفاعات کولاک برف خواهد بود.

 هشدار به کشاورزان 

وی بیان کرد: به دلیل وزش باد شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت روز یک‌شنبه ۲۸ دی در اردبیل، گیلان، خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه ۲۹ دی در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، سمنان، اردبیل، گیلان، خراسان رضوی، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، احتمال آسیب به سازه‌های گلخانه‌ها و احتمال شکستن درختان وجود دارد.

اصغری ادامه داد: در این راستا توصیه می شود توجه به موضوعاتی نظیر استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها و عایق بندی و محافظت از کندوها در دستور کار باشد.

* یخ‌بندان در ۱۶ مرکز استان

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران روز آینده ابری همراه با بارش پراکنده به تدریج کاهش ابر پیش‌بینی می‌شود، بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۱۲ و ۴ درجه خواهد بود.

وی اضافه کرد: روز آینده بندرعباس با بیشینه دمای ۲۷ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان و شهرکرد با کمینه دمای ۳ درجه زیر صفر و یاسوج و همدان با کمینه دمای ۴ درجه زیر صفر سردترین مراکز استان خواهد بود.

معاون پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اضافه کرد: روز آینده در ۱۶ استان کمینه دما صفر و زیر صفر درجه خواهد بود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما