نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 4 آبان آغاز هر دهه

3 هزار شکایت علیه ایران به دادگاه لاهه تقدیم شد/مصرف سرانه گوشت قرمز در سال 49 به 21 کیلوگرم رسید

کدخبر: 369219
​​​اقتصادنیوز: مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 4 آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:3 هزار شکایت علیه ایران به دادگاه لاهه تقدیم شد/مصرف سرانه گوشت قرمز در سال 49 به 21 کیلوگرم رسید/روش‌های فرار بانک‌ها از نرخ سود دستوری

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

چهارم آبان 1350؛ انتصاب جواد منصور به‌عنوان رئیس‌کل بیمه مرکزی

در آیین سلام امروز وزیر دارائی آقای جواد منصور، وزیر پیشین اطلاعات را به سمت رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر معرفی کرد. آقای جواد منصور در سال 1304 در تهران متولد و پس از گذراندن دوره ابتدائی وارد دبیرستان فیروزبهرام شد و سپس تحصیلات عالیه خود را در آمریکا ادامه داد.

در بازگشت به کشور به خدمت وزارت امور خارجه درآمده و در کابینه مرحوم حسنعلی منصور به سمت معاونت نخست‌وزیری و رئیس‌ دفتر طرح‌ها و بررسی‌های نخست‌وزیری و بعد در کابینه امیرعباس هویدا به سمت وزیر مشاور و سپس وزیر اطلاعات منصوب شد. آخرین سمت آقای جواد منصور مدیریت عامل کانون بانک‌ها بوده است.

مصرف سرانه گوشت قرمز به 21 کیلو رسید

در سال 1349 مصرف سرانه گوشت قرمز (گوسفند و گاو) شهرهای ایران بیست و یک کیلو و کل مصرف 202 هزار و سیصد و چهل و پنج تن بوده است. این آمار از طرف مرکز آمار ایران منتشر گردید و به موجب آن در سال 1349 پانصد و هشتاد هزار و 775 راس گاو و گوساله و 55 هزار و 533 راس گاومیش، 12 هزار و 585 راس خوک در کشتارگاه شهرها ذبح گردیده که نسبت به میزان مصرف گوشت سال قبل (1348) بیش از 10 درصد افزایش نشان می‌دهد.

اطلاعات 4 آبان 1350

چهارم آبان 1360 3 هزار شکایت علیه ایران به دادگاه لاهه تقدیم شد

** صف وکلای شرکت‌های آمریکایی برای طرح شکایت از ایران

نخستین مرحله کار دیوان بین‌المللی داوری برای حکمیت درباره اختلافات مالی ایران و آمریکا هفته گذشته تا پذیرش دعاوی شرکت‌های آمریکایی آغاز شد. روزنامه کریسچن ساینز مانیتور ]کریستین ساینس مانیتور[ به نقل از خبرنگار خود در لاهه درباره نخستین روز کاری این دیوان نوشته است:

در نخستین روزش گشایش دیوان بین‌المللی داوری برای حکمیت میان ایران و آمریکا وکلای شرکت‌های آمریکایی برای تسلیم مدارک و طرح شکایت خود ناگزیر شدند در صف بایستند و نمره برای حفظ نوبت دریافت کنند. تقریبا هر ساعت یک بار درهای بزرگ و چوبی دیوان بین‌المللی داوری باز می‌شد و منشی دیوان یکی از وکلا را به سالن پذیرش دعاوی راهنمایی می‌کرد.

دیوان بین‌المللی داوری تا روز 19 ژانویه سال 1982 (حدود 90 روز دیگر) دعاوی شرکت‌های آمریکایی را خواهد پذیرفت.خبرنگار این روزنامه می‌نویسد: پیش‌بینی می‌شود دست‌کم 3 هزار پرونده و عرض حال تامین خسارات علیه ایران به دیوان بین‌المللی داوری تسلیم شود.

شکایت‌کنندگان بین سه تا چهار هزار میلیون دلار علیه ایران ادعای خسارت کرده‌اند. این خبرنگار به‌عنوان مثال از شکایت شرکت زیراکس نام برده که معادل 84 میلیون از ایران ادعای خسارت کرده زیرا اموال و تاسیسات این شرکت در ایران ملی شده است.

شرکت «سدکو» نیز بابت از دست دادن وسایل و تجهیزات ساختمانی و حفاری که در ایران داشته تقاضای 175 میلیون دلار خسارت کرده است. به گفته خبرنگار کریسچن ساینز مانیتور و به نقل از یکی از اعضای دیوان بین‌‌المللی حدود سه هزار دعوی علیه ایران اقامه شده که حدود 2200 شکایت مربوط به شرکت‌ها و افرادی است که خسارت مورد ادعای آنها در هر مورد کمتر از 250 هزار دلار است، اما 800 مورد دیگر از شکایات چند میلیون دلار است.

اطلاعات 4 آبان 1360

چهارم آبان 1370؛ فروش کارخانه‌های نظامی شوروی به شرکت‌های خارجی

کارخانه‌های نظامی شوروی به شرکت‌های خارجی فروخته خواهد شد. به گزارش واحد مرکزی خبر نایب‌ رئیس کمیته مدیریت اقتصادی شوروی در خلال دیدار و گفت‌و‌گو با وزیر تجارت و صنایع ژاپن در مسکو این موضوع را اعلام و ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های ژاپنی به‌طور فعال با شوروی در زمینه تبدیل صنایع نظامی به صنایع غیرنظامی همکاری کنند.

اطلاعات 4 آبان 1370

چهارم آبان 1390؛ قیمت نفت به بیش از 92 دلار افزایش یافت

دیروز سه‌شنبه، قیمت نفت به بیش از بشکه‌ای 92 دلار جهش کرد؛ زیرا سرمایه‌گذاران در انتظار اعلام جزئیات برنامه اروپا برای مهار بحران بدهی‌های این منطقه بودند. در معاملات الکترونیکی بورس نیویورک بهای نفت خام برای تحویل در ماه دسامبر 56/1 دلار افزایش یافت و به 83/92 دلار در هر بشکه رسید. چین که در سال‌های اخیر بیشترین رشد تقاضا برای نفت را داشته است، روز دوشنبه اعلام کرد بخش تولیدی این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه سپتامبر رشد داشته است.

اوراق مشارکت با یارانه سود

وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌هایی را برای عرضه 1000 میلیارد تومان اوراق مشارکت در نظر گرفته که در صورت فروش این اوراق پروژه‌های جدید تولیدی را کلید خواهد زد.

مسعود موحدی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی از خیز جدید دولت برای تامین منابع موردنیاز راه‌اندازی طرح‌های جدید از طریق فروش اوراق مشارکت خبر می‌دهد که براساس آماری که به‌تازگی ازسوی بانک مرکزی منتشر شده است، تجربه جلب مشارکت‌های مردمی از این طریق آکنده از زیان بوده است.

آن‌طور که موحدی در پاسخ به سوال «دنیای‌اقتصاد» در مورد توجیه اقتصادی تکرار تجربه فروش این اوراق توضیح می‌دهد این اقدام پس از بازنگری‌های لازم در شورای پول و اعتبار و رفع مشکلات پیشین اوراق مشارکت عملی خواهد شد.

به این ترتیب قرار است علاوه‌بر بازنگری در مورد نرخ سود اوراق مشارکت، این اوراق با یارانه سود عرضه شوند. یارانه سود در واقع بخشی از سود بانکی است که از منابع دولتی تامین می‌شود.

روش‌های فرار بانک‌ها از نرخ سود دستوری

براساس آمار موجود در اداره بررسی‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی ایران، پس از کاهش دستوری نرخ تسهیلات، بانک‌ها پرداخت‌های خود را به سمت عقود مشارکتی هدایت کرده‌اند؛ به‌طوری‌که سهم عقود مشارکتی از 7/26 درصد در سال 1384 به 50 درصد در سال 1389 افزایش یافته و در مقابل سهم اعتبارات اعطایی با روش عقود با بازدهی ثابت (مبادله‌ای) کاهش قابل‌توجهی داشته است. سهم این عقود از 3/73 درصد در سال 1384 به 3/49 در سال 1389 رسیده است.

اطلاعات 4 آبان 1390

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما