نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 12دی‌ماه آغاز هر دهه

وزارتخانه‌های نفت و نیرو در یکدیگر ادغام می‌شوند / امضای اوباما پای طرح تحریم بانک مرکزی

کدخبر: 382959
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات12 دی‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:فروش 8 هزار تن پنبه به چین به بهای 50 میلیون تومان / دستگاه های دولتی خرید وانت خارجی با دلار 7 تومانی را به تولید داخل ترجیح می‌دهند

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

12 دی 1350؛ مزایده 22 بنز به قیمت 44 میلیون ریال

وزارت دارایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد برای 22 دستگاه اتومبیل بنز سواری 300FEL مدل 1971 که در جشن شاهنشاهی مورد استفاده قرار گرفته است، پیشنهاد خرید یکجا به مبلغ 44 میلیون ریال به وزارت دارایی واصل شده است مراتب برای اطلاع کسانی که خریدار اتومبیل‌های مذکور به‌طور یکجا بیش از مبلغ پیشنهادشده باشند آگهی می‌شود تا مبلغ 2 میلیون ریال به حساب شماره 1053 در بانک مرکزی به‌عنوان سپرده تحویل و رسید آن را با پیشنهاد لاک و مهرشده خود تا آخر وقت اداری روز شنبه 18 دی‌ماه به دفتر اداره‌کل کارپردازی وزارت دارایی تسلیم نمایند.

پیشنهادات واصله در تاریخ یکشنبه 19 دی‌ماه مورد رسیدگی و  اتخاذ تصمیم قرار خواهد گرفت در صورت عدول پیشنهاددهندگان از انجام معامله سپرده آنان ضبط می‌گردد.

کارخانه نورد سرد در کنار ذوب‌آهن ساخته می‌شود

یک کارخانه نورد سرد در کنار تاسیسات کارخانه ذوب‌آهن آریامهر اصفهان ایجاد می‌شود.ایجاد این کارخانه به وسیله بخش خصوصی و با مشارکت یک موسسه خارجی و همکاری سازمان ذوب‌آهن ایران صورت خواهد گرفت.

ظرفیت کارخانه نورد سرد 500 هزار تن صفحه و ورق آهن پیش‌فروش شده است. هزینه  ایجاد این کارخانه بالغ‌بر یکصد میلیون دلار برآورد شده است چون مواد اولیه موردنیاز کارخانه سازنده نورد سرد (از کارخانه ذوب‌آهن تامین خواهد، محل ایجاد این کارخانه در کنار کارخانه ذوب‌آهن آریامهر تعیین شده است.

فروش 8 هزار تن پنبه به چین به بهای 50 میلیون تومان

نزدیک 500 میلیون ریال پنبه با چین کمونیست معامله شد و در حال حاضر تجار عمده صادرکننده مشغول تحویل و صدور پنبه فروخته شده به چین هستند. مقدار پنبه فروخته‌شده حدود هشت هزار تن است.

خبرنگار اقتصادی اطلاعات می‌نویسد: اواخر آبان‌ماه سال‌جاری، هنگام بازگشت هیات نمایندگان اعزامی به چین کمونیست اعلام شد که مقدمات فروش یکصد میلیون ریال پنبه به چین فراهم شده است.

ولی امروز گفته شد که به علت کشش بازار چین کمونیست برای صدور پنبه ایران ظرف یک ماه گذشته میزان معامله پنبه صادراتی ایران به این کشور به حدود 500 میلیون ریال رسیده است.

12 دی 1370؛ اعلام قیمت تضمینی خرید محصولات اساسی کشاورزی

قیمت تضمینی خرید محصولات اساسی کشاورزی برای سال زراعی 71-70 اعلام شد. با توجه به نقش گندم در تغذیه تمام افراد جامعه، قیمت گندم به‌صورت تضمینی هر کیلو با 13 درصد افت مبلغ 140 ریال تعیین شد. از آنجا که اکثریت گندم تحویلی به دولت دارای 4 درصد افت می‌باشد، قیمت تضمینی این گروه از گندم‌ها به هر کیلوگرم 152 ریال افزایش می‌یابد که در مقایسه با قیمت تضمینی سال زراعی قبل که گندم با 8 درصد افت هر کیلوگرم 130 ریال تعیین شده بود هر کیلو 17 ریال افزایش یافته است.

قیمت خرید انواع برنج پرمحصول به‌صورت تضمینی در کیسه‌های 50 کیلویی و با حداکثر 4 درصد شکستگی و مواد خارجی به شرح زیر تعیین می‌شود:

خزر و سپیدرود 550 ریال – آمل 3 – 440 ریال

قیمت خرید هر کیلوگرم آفتابگردان به‌صورت تضمینی 355 ریال تعیین می‌شود.

دستگاه های دولتی خرید وانت خارجی با دلار 7 تومانی را به تولید داخل ترجیح می‌دهند

تعداد 21 هزار و 200 دستگاه خودرو رنو پنج و وانت نیسان در 8 ماه اول امسال توسط شرکت سایپا تولید شده و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال به حدود 27 هزار دستگاه افزایش یابد.

منوچهر غروی، مدیرعامل شرکت سایپا گفت: از تعداد 27 هزار دستگاه خودرو ساخت این شرکت که پیش‌بینی شده تا پایان امسال تولید شود، تعداد 20 هزار دستگاه رنو پنج و 7 هزار دستگاه وانت نیسان می‌باشد.

وی افزود: دستگاه‌های دولتی به علت اینکه از دلار 7 تومانی استفاده می‌کنند از خرید وانت نیسان ساخت سایپا خودداری و اقدام به خرید خودروهای مشابه خارجی می‌کنند که باید از این مساله جلوگیری شود.

وی گفت: این شرکت 3 پروژه بزرگ خرید ماشین‌آلات ساخت قالب‌های بزرگ صنعتی ساخت قطعات خودروی رنو پنج و نیسان ورنک و تجهیزات رنگ در داخل را به اجرا گذاشته است که در دو پروژه نخست موفقیت‌هایی هم به‌دست آورده اما در زمینه رنگ خودروها هنوز به کیفیت مورنظر دست نیافته است.

مدیرعامل شرکت سایپا درباره خرید ماشین‌آلات ساخت قالب‌های بزرگ صنعتی اظهار کرد: شرکت قالب‌های بزرگ صنعتی که 100 درصد سهام آن متعلق به شرکت سایپا است، قراردادی به ارزش 33 میلیون دلار با شرکت «فوجی» ژاپن منعقد کرده و ماشین‌آلات مربوطه آماده حمل به ایران است.

معدن مس چهار گنبد سال 72 به بهره‌برداری می‌رسد

معدن مس چهار گنبد کرمان با ظرفیت استخراج سالیانه 165 هزار تن به‌عنوان یکی از طرح‌های ملی کشور در سال 1372 به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید.

معدن مس چهارگنبد با ذخیره سه میلیون تن با عیار متوسط 67/1 یکی از معادن مهم و طرح‌های ملی کشور است که در مرحله بهره‌برداری با تولید 12 هزار تن کنسانتره مس با عیار 24 درصد در سال و صدور فرآورده‌های آن به خارج، اقتصاد منطقه را شکوفا خواهد کرد.

12 دی 1380؛ وزارتخانه‌های نفت و نیرو در یکدیگر ادغام می‌شوند

کلیات لایحه «اصلاح ماده 2 قانون برنامه سوم، توسعه و تشکیل شورای عالی انرژی کشور» مبنی‌بر ادغام وزارتخانه‌های نفت و نیرو تا پایان برنامه سوم توسعه کشور (1384) در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

به گزارش روزنامه اطلاعات، ‌لایحه اصلاح ماده 2 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و الحاق یک تبصره به آن، آخرین دستورجلسه بود که در شور اول تصویب شد.

در این لایحه دولت مکلف شده است تا پایان برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی زمینه ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو را فراهم کند.

12 دی 1390؛ رشد اقتصادی 5/5 درصد

اعلام رشد اقتصادی 5/5 درصد برای سال 89، تدابیر اتخاذشده برای مقابله با تحریم و عملکرد بانک مرکزی در حوزه بانکداری الکترونیک در کنار تصویب افزایش سرمایه این بانک ازجمله موضوعات مهم پنجاه و یکمین مجمع سالانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود. محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی در حالی رشد اقتصادی را 5/5 درصد اعلام کرده بود که دنیای‌اقتصاد در 19 آذرماه از این نرخ رونمایی کرده بود. براساس گزارش منتشرشده دلیل اصلی رشد اقتصادی رونق‌بخش ساخت‌و‌ساز در شهرهای کوچک و برخی استان‌ها به واسطه اجرای طرح مسکن مهر بوده است. البته در بخش نفت و بخش صنعت و معدن رشد اقتصادی منفی با رقمی اندک بود.

به گفته بهمنی، از تلاش‌های جدی بانک مرکزی در سال‌های اخیر، رصد محورهای تحریم و جلوگیری از بلوکه شدن دارایی‌های خارجی کشور و در عین حال، تامین نیازهای ارزی واردات کالایی و نیز نیازهای سرمایه‌ای پروژه‌های زیربنایی به‌ویژه در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی بوده است. در همین راستا بانک مرکزی در سال 1389 با انتقال حدود 17 میلیارد دلار از ذخایر کشور به داخل و تودیع آن نزد بانک‌های غیردولتی جهت تامین مالی پروژه‌ها، انتشار اوراق مشارکت ارزی و همچنین تنوع‌بخشی به دارایی‌های خارجی (افزایش سهم طلا) و متنوع نمودن سبد ارزی، توانست از جریان تحولات بازارهای بین‌المللی نیز انتفاع ممکن را کسب کند.

امضای اوباما پای طرح تحریم بانک مرکزی

باراک  اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای مصوبه کنگره این کشور، رسما بانک مرکز ایران را تحریم کرد.

مصوبه‌ای که براساس آن، آن دسته از شرکت‌های خارجی که با بانک مرکزی ایران ارتباط داشته باشند، جریمه خواهند شد. با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اوباما با قرار دادن کلمه «انعطاف‌پذیر» در شیوه پیاده‌سازی این تحریم، عملا تمهیدی برای دور زدن تحریم مزبور اندیشیده است.

آنچنان که خبرگزاری فارس به نقل از وال‌استریت ژورنال گزارش داده است قانون امضاشده بخشی از بودجه دفاعی 662 میلیارد دلاری آمریکا بود و با این هدف تنظیم شده است که کشورهای خارجی بین معامله با ایران و داشتن تعاملات اقتصادی با آمریکا تنها بتوانند یکی را انتخاب کنند. این تحریم‌ها ظرف 60 روز آینده اجرایی خواهند شد که البته برای معاملات نفتی، قانون مزبور از 180 روز آینده اجرایی می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران اما در واکنش به تحریم بانک مرکزی ایران ازسوی آمریکا با بیان اینکه اعمال تحریم‌ها ضرر متقابل دارد، عنوان کرد که با این اقدام ملت و فعالان اقتصادی ایران به شکل دیگری نیازهای خود را تامین می‌کنند.

 

 • اطلاعات12 دی 1350
 • اطلاعات12 دی 1360
 • اطلاعات12 دی 1370
 • اطلاعات12 دی 1380
 • اطلاعات12 دی 1390
تیتر یک
 • بازدهی هفتگی بازار سهام منفی شد

  در پایان هفته اخیر برای چهاردهمین روز کاری پیاپی شاهد خروج پول حقیقی بودیم و بازدهی هفتگی بورس باز هم منفی شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما