نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از20 دی‌ماه آغاز هر دهه

گردش در تهران با ناهار فقط 25 تومان / مذاکرات ایران با فرانسه برای خرید قطارهای سریع‌السیر/ رتبه نخست گردشگران ایران در تایلند

کدخبر: 384658
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات20 دی‌ماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:اخطار شدید دادستانی به دستفروشان سیگار

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

20 دی 1350؛ سرمایه‌گذاری 43 کمپانی بزرگ آمریکایی در ایران 

اردیبهشت سال گذشته گروهی از برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران آمریکایی به تهران آمدند تا در مورد سرمایه‌گذاری در ایران مطالعاتی انجام بدهند. به‌دنبال این مطالعات بخش خصوصی آمریکا داوطلب سرمایه‌گذاری‌های سنگین در ایران شد و مذاکرات مقدماتی خود را با مقامات ایرانی آغاز کرد.

امشب کنفرانس سرمایه‌گذاران آمریکا در هتل «والدورف آستوریا» در یک ضیافت شام مجلل افتتاح خواهد شد.

علی باستانی فرستاده روزنامه اطلاعات که همراه با هیات 4 نفری وزرا و گروه کارشناسان اقتصادی ایران رهسپار نیویورک شده است.

براساس این گزارش 43 تن از بزرگ‌ترین شخصیت‌های صنعتی و معدنی و اقتصادی آمریکا در نیویورک گرد آمده‌اند. چهره‌های شناخته‌شده این افراد در ایران که شهرت بین‌المللی نیز دارد، یکی «راکفلر» رئیس‌ هیات‌مدیره «چیس مانهاتان بانک» است که نقش این خانواده در نفت نیز عالم‌گیر می‌باشد. مدیر کمپانی هواپیمایی پان آمریکن یکی دیگر از شخصیت‌هایی است که ما در رشته‌های فرعی کار وی که ازجمله هتل‌داری است، اخیرا با هتل اینترکنتینانتال آن نیز آشنا شدیم.

«لیلین تال» یکی دیگر از چهره‌های معروف و آشنا در ایران است. وی در خوزستان اولین تحقیقات اقتصادی را به‌عمل آورد و طرح‌های کشت و صنعت و سدها به‌خصوص سد محمدرضا شاه پهلوی در دز و شبکه آبیاری را مطالعه و توصیه کرد.

گردش در تهران با ناهار فقط 25 تومان

سازمان جلب سیاحان، پانزده برنامه بازدید از قسمت‌های جالب پایتخت را به‌صورت تورهای متعدد برای تهرانی‌ها و اهالی شهرهای مختلف تدارک دیده است تا با راهنمایی علاقه‌مندان و با هزینه مناسب، امکان بازدید مردم را از مراکز دیدنی تهران فراهم آورد.

در اجرای این برنامه دومین تور از رشته تورهای 15گانه سازمان جلب سیاحان تهران در این هفته آغاز شد و گروهی از مردم تهران از کاخ گلستان، یکی از کارخانه‌های مواد غذایی، موزه جواهرات سلطنتی، یک کارخانه اتومبیل‌سازی و نیز از مجلس شورای ملی و تالار آئینه دیدن کردند و غروب را در یکی از باشگاه‌های تهران به سر آوردند. هزینه استفاده از این تور 250 ریال است که شامل ناهار نیز می‌باشد.

48 هزار اتومبیل به ارزش 16.5 میلیارد ریال به فروش رسید

اتومبیل ساخت و مونتاژ ایران، بیش از 89 درصد کل ارزش اتومبیل‌های فروخته‌شده را نشان می‌دهد.سال گذشته 48 هزار و 631 اتومبیل به ارزش 16.5 میلیارد ریال به فروش رسید. این ارقام در مقایسه با فروش اتومبیل در سال 48 از نظر تعداد 12.8 درصد و از لحاظ ارزش 6 درصد افزایش نشان می‌دهد. اتومبیل‌های سواری فروش‌رفته در سال گذشته، قسمت عمده، کل فروش را نشان می‌دهد.

انواع  اتومبیل‌های فروخته‌شده در سال گذشته به تفکیک بدین شرح است:

اتومبیل سواری 28 هزار و 271 دستگاه، اتومبیل 1357 دستگاه، مینی‌بوس 2640 دستگاه، کامیون و تانکر 3235 دستگاه، جیپ و استیشن 3249 دستگاه، وانت 2539 دستگاه و بارکش کوچک 7340 دستگاه.

بعد از اتومبیل‌های ساخت داخل، به ترتیب اتومبیل‌های ژاپن و آلمان از لحاظ فروش مقام‌های بعدی را دارند.

اعلام انگیزه اعزام کارشناسان نفتی ایران به لیبی

 مهندس غرضی، وزیر نفت در پایان جلسه هیات دولت، انگیزه اعزام کارشناسان عالیرتبه وزارت نفت به کشور برادر لیبی را بیان داشت.

وی در ابتدای این مصاحبه اظهار کرد: ما امکانات فراوانی از لحاظ نیروی انسانی متخصصین و متعهد در اختیار داریم و می‌توانیم با اعزام برادران مجرب وزارت نفت به لیبی امور اقتصادی و فنی این کشور را همچنان فعال نگه داریم.

غرضی ادامه داد: کادر فنی موجود در وزارت نفت قادر است وسایلی را که یک دلال آمریکایی با مخارج گزاف می‌فروخت، اینک با بهای به مراتب کمتری تهیه نماید.

وزیر نفت با اشاره به اینکه وزارت نفت تعداد قابل‌ملاحظه‌ای متخصص ارزنده بازنشسته دارد که می‌تواند به کشورهای دوست اعزام دارد، گفت: متخصصانی که  عازم لیبی بودند، اظهار می‌داشتند ما به لیبی می‌رویم و به آنها می‌گوییم که به جای کارشناسان آمریکایی که در آنجا حقوق می‌گرفتند و هیچ‌گونه آموزشی و قدرت فنی را در میان مردم لیبی رواج و توسعه ندادند، ما حاضریم تجربه‌ها و تخصص‌هایی که 90 سال است ملت ایران در زیر فشارهای اروپایی ، آمریکایی پیدا کرده‌اند، آموزش دهیم تا آن ملت هم برای خودش اقتدار فنی پیدا کند و به دیگران باج ندهد.

اخطار شدید دادستانی به دستفروشان سیگار

دادستانی ویژه امور صنفی تهران با صدور اطلاعیه‌ای به فروشندگان سیگار در حاشیه خیابان‌ها شدیدا اخطار کرد و به آنان تا روز جمعه مهلت داد.

متن اطلاعیه به شرح زیر است:

بدینوسیله به کلیه سیگارفروشان دوره‌گرد و دستفروش‌ که یکی از عوامل مهم بالا رفتن قیمت سیگار می‌باشند، اخطار می‌شود از تاریخ 25/10/60 کلیه سیگارهایی که در بازار آزاد وجود دارد، جمع‌آوری و ضبط خواهد شد و متخلفین شدیدا تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

ضمنا عاملین سیگار که سهمیه خود را به این گونه افراد بفروشند، سهمیه آنان قطع و تبعید خواهند شد. دادستانی ویژه امور صنفی تهران همچنین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به کلیه اصنافی که پوشاک و پارچه‌های بدون مجوز و قاچاق را به مردم عرضه می‌کنند، اخطار می‌شود که از تاریخ 30/10/60 اینگونه اجناس به وسیله ماموران جمع‌آوری و ضبط خواهد شد و متخلفین جهت تعیین کیفر به دادگاه معرفی خواهند شد.

20 دی 1380؛ ترکمنستان 8 میلیارد مترمکعب گاز به ایران صادر می‌کند

رئیس‌جمهوری ترکمنستان گفت: ایران در سال‌جاری میلادی درخواست خرید گاز ترکمنستان به میزان هشت میلیارد مترمکعب را دارد.

نیازاف اظهار کرد: ترکمنستان و ایران دارای قرارداد 25 ساله خرید و فروش گاز هستند و پارسال پنج تا شش میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان به این کشور صادر شد.

مطبوعات ترکمنستان میزان صادرات گاز ترکمنستان به ایران را ظرف 10 ماه اول سال گذشته میلادی را حدود 3.5 میلیارد مترمکعب اعلام کرده بود.

نیازاف گفت: خطوط لوله گاز بین دو کشور (کرپچه به کردکوی) سالانه تا 12 میلیارد ظرفیت دارد.

خطوط لوله گاز ترکمنستان و ایران که به طول 195 کیلومتر در سال 1376 با حضور روسای‌جمهوری دو کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اولین طرح ترکمنستان پس از استقلال این کشور برای صدور گاز خود به جهان خارج بود.

کاهش بدهی خارجی ایران

محسن نوربخش، رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با «هانس آیشل» وزیر دارایی آلمان ایجاد صندوق ذخیره ارزی را یکی از گام‌های دولت جمهوری اسلامی ایران درخصوص اصلاح سیاست‌های مالی و برقراری  انضباط مالی عنوان کرد.

وی صدور مجوز فعالیت به بانک‌های خصوصی در کشور را که از آزادی عمل کامل برخوردار هستند، یکی از سیاست‌های اصلاح بخش پولی در ایران برشمرد. رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: در بودجه سال 1381 جمهوری اسلامی ایران تک‌نرخی کردن ارز مورد توجه قرار گرفته است. زیرا از نظر شرایط اقتصادی در بهترین وضعیت برای رسیدن به این هدف قرار داریم.

نوربخش همچنین با اعلام اینکه کل بدهی‌های کشور در حال کمتر از 3/7 میلیارد دلار است، افزود: ذخایر ارزی ایران به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است.

وی در این ملاقات خواستار گسترش فعالیت مشترک شرکت‌های بخش خصوصی ایران و آلمان و حمایت مقام‌های اقتصادی آلمان از این فعالیت‌ها به‌ویژه افزایش سقف پوشش‌های بیمه‌ای شد.

مذاکرات ایران با فرانسه برای خرید قطارهای سریع‌السیر

جمهوری اسلامی ایران برای خرید قطارهای تندرو با کمپانی‌های فرانسوی وارد مذاکره شد.قطارهای موسوم به «ت، ژ، و» قادرند با سرعتی بیش از 200 کیلومتر در ساعت حرکت کنند و در صورت اصلاح خطوط راه‌آهن کشور و به‌کارگیری این قطارها، تحولی در عرصه حمل‌و‌نقل کشور ایجاد می‌شود. ایران براساس یک قرارداد که 3 سال پیش با شرکت‌های فرانسوی منعقد کرد، 100 دستگاه لکوموتیو جدید از این کشور می‌خرد که 20 دستگاه از لکوموتیوهای مذکور اوایل سال آینده وارد ایران می‌شود.

20 دی 1390؛ رتبه نخست گردشگران ایران در تایلند

براساس گزار‌ش‌های جهانی، گردشگران ایرانی که رتبه نخست گردشگران دنیا در تایلند و رتبه چهارم گردشگران دنیا را در ترکیه دارند، سالانه درآمدی بالغ‌بر 1.2 میلیارد دلار نصیب این کشورها می‌کنند.

طبق گزارش‌های جهانی منتشرشده درباره آمار توریست ایرانی در دیگر کشورها عمده‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان کشورهای تایلند، ترکیه و امارات هستند.

ایران رتبه چهارم ورود گردشگر به ترکیه را دارا است که درآمد حاصل از این گردشگران ایرانی برای ترکیه در سال 2011 رقمی معادل یک میلیارد دلار اعلام شده است.تایلند که گردشگران ایرانی مقام نخست آمار توریست‌های ورودی به این کشور را دارند، در سال 2010 طبقه آخرین آمارهای منتشرشده 160 هزار ایرانی را جذب کرده است که درآمد حاصل از آن در سال 2010 رقمی بیش از 200 میلیون دلار برآورد شده است.

تعویق بررسی بودجه 91 تا سال 91

نایب‌رئیس اول مجلس اعلام کرد که بودجه 91 قطعا سال 91 در مجلس بررسی می‌شود.محمدرضا باهنر در حالی روز گذشته خبر بررسی بودجه 91 را در سال آینده داد که مطابق قانون، دولت یک ماه در ارائه لایحه بودجه به مجلس تاخیر دارد و این تاخیر از نظر باهنر «غیرقانونی و تخلف است: او همچنین در جمع خبرنگاران گفت که مجلس چاره‌ای جز تصویب بودجه چند دوازدهم ندارد و مقصر هم خود دولت است.

باهنر تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید به سراغ تصویب بودجه چند دوازدهم برویم و از این طریق به دولت اجازه هزینه در سال آینده را بدهیم.

وی یادآور شد: در 33 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها در سال‌های 89 و 90 لایحه بودجه با این اندازه تاخیر تقدیم مجلس شده است.


 

 

  • اطلاعات20  دی 1350
  • اطلاعات20  دی 1360
  • اطلاعات20  دی 1380
  • اطلاعات20  دی 1390
از دست ندهید
بلیط هواپیما