در سال 1360 مطرح شد

هاشمی‌رفسنجانی: اسلام تجمع ثروت را موجب بدبختی می‌داند!

کدخبر: 389255
اقتصادنیوز: روزنامه اطلاعات در دهم بهمن 1360 متن خطبه‌های نمازجمعه تهران به امامت مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز مرحوم هاشمی رفسنجانی، امام جمعه موقت تهران در خطبه اول نماز جمعه طی سخنانی با اشاره به زیان‌های فقر و ثروت در جامعه، هدف برنامه‌های اقتصادی اسلام را تشریح کرد. وی ابتدا با اشاره به روایاتی از رسول اکرم (ص)، حضرت علی (ع) و امام جعفر صادق (ع)‌ زیان‌های ناشی از فقر را برشمرد و گفت: تجربه نیز نشان می‌دهد که ملت‌های فقیر به‌خاطر فقرشان، استعدادها و امکانات فراوانی را از دست می‌دهند.

رئیس وقت مجلس افزود: مکتب اخلاق اسلام و معارف سازنده اسلام ثروت بیش از حد را نیز برای انسان خطرناک می‌داند، زیرا تکاثر ثروت و امکانات فوق‌العاده شهوت و لذت در انسان را ایجاد می‌کند و انسانی که در محاصره شهوت خواسته‌های زیاده از حد قرار گیرد، همگی راه‌ها و فضایل بر او بسته می‌شود جز راه فهم.

از نظر اسلام این است که انسانی که دچار تورم امکانات مادی می‌شود از حد تعادل خارج شده و به سراشیب سقوط می‌افتد. امام جمعه موقت تهران افزود: هدف اسلام در برنامه‌های اقتصادی این است که از دو قطبی شدن مردم در جامعه و دنیا جلوگیری کند.

 

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما