نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 16 اردیبهشت

تحویل 4 فروند ایرباس خریداری‌شده زمان شاه به ایران

کدخبر: 410316
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات16 اردیبهشت در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:انحصار دولتی در سیاست‌های پولی کشور باید خاتمه یابد

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

16 اردیبهشت 1351؛ سفر هیات بازاریاب ایران به کشورهای خلیج فارس

هیات بازاریاب ایران اواخر هفته عازم عربستان سعودی، بحرین و مسقط می‌شود.

اعضای این گروه را چند تن از صاحبان صنایع و بازرگانان ایران و همچنین سه تن از مقامات مرکز توسعه صادرات تشکیل می‌دهند.گروه بازاریاب ایران دو هفته در کشورهای مذکور با مقامات اقتصادی و بازرگانی این کشورها ملاقات و مذاکره خواهند داشت.

گفته می‌شود احتمالا اعضای هیات بازاریاب ایرانی در خلال بازدید از عربستان، بحرین و مسقط به چند امارت عضو اتحادیه امارات خلیج فارس نیز سفر کنند.

گروه ایرانی ضمن بازدید از این کشورها درباره نحوه گسترش حجم مبادلات بازرگانی بین کشورهای مذکور، مذاکراتی خواهند کرد و انتظار می‌رود قراردادهای تازه‌ای برای صدور کالاهای ساخت ایران با بازرگانان این کشور منعقد نمایند. در حال حاضر بسیاری از کالاهای ساخت ایران ازجمله یخچال، اتومبیل، کولر و روغن نباتی به این کشورها صادر می‌شود.

16 اردیبهشت 1361؛ تحویل 4 فروند ایرباس خریداری‌شده زمان شاه به ایران

وزیر راه و ترابری در مورد خرید هواپیما گفت: طی سال‌جاری 4 فروند ایرباس که از زمان رژیم گذشته خریداری شده بود به ایران تحویل خواهد شد.

نکته  حائز اهمیت این است که داشتن این هواپیماها از نظر هزینه به صرف ما است و بهای پرداختی آن نیز بسیار کمتر از بهای فعلی این نوع هواپیما در بازار است.

محمد هادی‌نژاد حسینیان درباره تاریخ بهره برداری کامل از بزرگراه تهران – قم نیز گفت: امیدواریم به یاری خدا این بزرگراه در تاریخ هفتم تیرماه سال جاری مورد بهره‌برداری کامل قرار گیرد.

در زمینه طرح‌های توسعه راه‌آهن نیز نژاد حسینیان بیان کرد: اتصال راه‌آهن زاهدان به کرمان برای ما در اولویت قرار دارد و پس از به اجرا گذاشتن کامل طرح راه‌آهن بافق – بندرعباس، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی یادآور شد: با احداث راه‌آهن کرمان – زاهدان، درواقع غرب کشور به شرق کشور و مرز ایران با پاکستان به ترکیه و اروپا متصل خواهد شد.

وزیر راه و ترابری گفت: با توجه به نیازهای اساسی کشور، طرح‌های جدیدی برای برقی کردن یا دو خطه کردن راه‌آهن موردنظر نیست. تنها راه‌آهن تبریز به جلفا طبق طرح قبلی برقی خواهد شد که هم‌اکنون این خط از تبریز به صوفیان قابل‌بهره‌برداری است و در این مورد چندین دستگاه لوکوموتیو برقی نیز توسط دولت خریداری شده است.

16 اردیبهشت 1371؛ ایران برای تولید 4.5 میلیون بشکه نفت 100 حلقه چاه حفر می‌کند

برای رسیدن سقف تولید نفت خام ایران به 5/4 میلیون بشکه در روز امسال یکصد حلقه چاه توسط شرکت ملی حفاری حفر خواهد شد. امسال برای اولین بار دستگاه جدیدی که قادر است تا 10 هزار متر چاه حفر کند، به کار گرفته می‌شود.

همچنین امسال از تکنیک حفاری افقی در صنعت نفت برای رسیدن به حوضچه‌های نفتی استفاده خواهد شد.

مهندس محمدحسین جلیلیان، مدیرعامل شرکت ملی حفاری در مورد بهره‌برداری از چاه‌های «نفت شهر» گفت: پس از پاکسازی این شهر 4 حلقه چاه در آنجا حفر شده است و در آینده نزدیک 20 هزار بشکه نفت در روز از چاه‌های این منطقه استخراج خواهد شد.

16 اردیبهشت 1381؛ انحصار دولتی در سیاست‌های پولی کشور باید خاتمه یابد

هر نوع انحصار دولتی در سیاست‌های پولی کشور باید خاتمه یابد.محسن نوربخش، رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: سیاست‌های کلی دولت در بخش‌های پولی و ارزی، ایجاد زمینه‌های تصمیم‌گیری برای بخش خصوصی و مردم است.

وی افزود: بانک مرکزی سعی کرده است در همین چارچوب سازوکار لازم را فراهم کند تا هر نوع انحصار در سیاست‌های پولی کشور به تدریج رفع شود. نوربخش ادامه داد: کاستن از تسهیلات تکلیفی بانک‌ها، رقابت‌پذیری و باز شدن بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری غیردولتی در راستای همین سیاست است.

نوربخش گفت: به نظر ما دخالت دولت در تخصیص منابع پولی، ارزی، نیروی کار و سرمایه اگر براساس تصمیم‌های اداری باشد، ضایعاتی به همراه خواهد داشت بنابراین هدف دولت ایران است که تخصیص منابع براساس تصمیم عقلایی اقتصادی باشد و همه موانع از این مسیر برداشته شود.

وی تصریح کرد: تصمیم گیری دولتی دیکته شده در قالب تسهیلات تکلیفی عملا به منزله حمایت دولت از فعالیت‌های اقتصادی با بازده و کارآیی کمتر است و این زمینه رقابت را از بین می‌برد.

نوربخش در مورد تخصیص منابع ارزی نیز گفت: متاسفانه در گذشته به خاطر فقدان قیمت تعادلی ارز، قیمت دولتی بر این بازار حاکم بود و تخصیص‌ها انحصارا توسط دولت انجام می‌شد که در آن اشتباهاتی نیز صورت می‌گرفت؛ به‌طوری‌که اکنون بسیاری از واحدها به سبب تخصیص بی‌رویه ارز با مازاد ظرفیت تولید مواجهند.

16 اردیبهشت 1391؛ جزئیات واردات 24 میلیارد دلاری

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیات واردات 24 میلیارد دلاری از برنامه‌های جدید برای حمایت از واحدهای تولیدی و کاهش قیمت تمام‌شده خبر داد تا به این ترتیب، عبور از بحران کنونی قیمت‌ها آسان‌تر شود.

مهدی غضنفری در این مورد از چند پیشنهاد بودجه‌ای دولت به مجلس خبر داد که براساس آن قرار است گام‌های مثبتی برای بخش تولید برداشته شود؛ ازجمله ارائه تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی به بنگاه‌ها، بیمه کردن نوسانات نرخ ارز برای دریافت‌کنندگان وام‌های ارزی، آزاد کردن 3 درصد از سپرده‌های بانکی در بخش تولید و کاهش نرخ سود تسهیلات برای بنگاه‌های تولیدی.

وزیر صمت با اشاره به مسائل ماه‌های پایانی سال گذشته که منجر به بروز مشکلاتی در حوزه ارز شد، گفت: نوسانات نرخ ارز، تخصیص ارز را با کندی مواجه کرد، برخی بنگاه‌های تولیدی درخصوص تامین مواد اولیه دغدغه‌هایی داشتند که در این راستا از دولت خواسته شد در مصوبه‌ای، تخصیص ارز برای مواد اولیه را که 90 درصد سهم 24 میلیارد دلاری را در بر می‌گیرد، در اولویت قرار دهد.

به گفته او بخشی از این رقم که همه از سوی بخش خصوصی وارد می‌شود، شامل نهاده‌های دامی و طیور است و بخش دیگر در حوزه شمش، فولاد و محصولات صنعتی است که باعث می‌شود کارخانجات بتوانند به تولید خود ادامه دهند.

قیمت گندم 440 تومان تعیین شد

با تصویب هیات دولت، قیمت فروش هر کیلوگرم گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی به کارخانه‌های آرد و سایر متقاضیان 440 تومان تعیین شد که بیش از 80 تومان نسبت به قیمت قبلی افزایش نشان می‌دهد. این مصوبه در پی تصمیم نمایندگان ویژه رئیس‌جمهور در جلسه مورخ 29 فروردین کارگروه کنترل بازار و به استناد اصل 127 قانون اساسی اتخاذ شده است براساس این مصوبه قیمت فروش گندم اعم از وارداتی و تولید داخل توسط شرکت بازرگانی دولتی به کارخانه‌های آرد و سایر متقاضیان 440 تومان (هر کیلوگرم) تعیین شده است. با توجه به این مصوبه، احتمال افزایش قیمت مجدد نان در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.

مجلس با بنزین 2 هزار تومانی دولت مخالف است

ساعاتی پس از برگزاری جلسه مشترک احمدی‌نژاد و اعضای کمیسیو تلفیق، علی لاریجانی، رئیس مجلس اعلام کرد که هیات عالی حل اختلاف قوا نظرش در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به مقام معظم رهبری اعلام کرده و ایشان نیز نظرشان را به روسای قوا اعلام کرده‌اند.

لاریجانی ادامه داد: بر این اساس هرگونه تصمیم‌گیری برای پرداخت‌ها در کشور باید در بودجه سالانه باشد و با مصوبه مجلس انجام گیرد.

لاریجانی گفت: مساله یارانه‌ها فقط مساله پرداخت پول نیست، دولت‌ اگر پول دارد هر قدر می‌خواهد از طریق تغییر قیمت حامل‌های انرژی این کار انجام شود؛ یعنی بنزین 2 هزار تومان شود. قیمت گاز دو برابر و گازوئیل 3 برابر شود. خب! قطعا مجلس روی این موضوع حساس است که تبدیل به اوج گرانی در کشور نشود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما