نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ 6 خرداد

50 میلیون تومان برای فعال‌تر کردن سیاست خارجی

کدخبر: 415147
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات6 خرداد در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:

به گزارش اقتصادنیوز ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

ششم خرداد 1351؛ محصول بهاره خشخاش به گل افتاد

کشت بهاره خشخاش که چندی قبل در روستاهای همایونشهر انجام گرفته بود، به گل افتاد.

خبرنگار اطلاعات می‌نویسد، امسال سطح کشت خشخاش در این منطقه بیشتر از سال‌های قبل است و چون هیچ گونه آفتی کشت بهاره خشخاش را تهدید نمی‌کند، کشاورزان محصول بیشتری به دست خواهند آورد.

سفر وزیر بازرگانی و صنایع انگلیس به تهران

جان دیویس، وزیر صنایع و بازرگانی بریتانیا برای شرکت در اجلاس کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و بریتانیا و یک دیدار سه روزه رسمی به دعوت همتای ایرانی خود هوشنگ انصاری به تهران آمد.وزیر محافظه‌کار انگلیس در مدت اقامت در تهران افتخار شرفیابی به حضور همایونی را حاصل خواهد کرد و علاوه‌بر انجام گفت‌و‌گوهای مفصل با انصاری و مقامات وزارت اقتصاد با دیگر شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی ایران نیز ملاقات می‌کند.

مسائل مورد بحث وزیران دو کشور را به این ترتیب می‌توان در این مسائل خلاصه کرد:

- امکان‌سنجی مشارکت سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران انگلیسی در اجرای طرح‌های مشترک صنعتی و اقتصادی در ایران با هدف فروش تولیدات آن در بازارهای دیگر.

- تلاش در تشویق توسعه مبادلات بازرگانی میان دو کشور

- تلاش برای توسعه صادرات ایران به انگلیس از طریق صادرات مستقیم، یا اعطای امتیازاتی به صادرات ایران دربازارهای موردنفوذ انگلیس.

- همکاری مشترک برای نفوذ به بازارهای منطقه‌ای ازجمله خلیج فارس.

- نتایج پیوستن انلگیس به بازار مشترک اروپا و نحوه بهره‌برداری از این تحول به نفع مناسبات بازرگانی ایران و انلگیس.

- اختصاص 50 میلیون لیره انگلیس از جانب لندن به‌صورت ضمانت اعتبار برای خرید کالاهای انگلیسی از طریق ایران.

ششم خرداد 1361؛ اختصاص 50 میلیون تومان برای فعال‌تر کردن سیاست خارجی

هیات دولت جمهوری اسلامی با تلاوت آیاتی از قرآن مجید به ریاست مهندس میرحسین موسوی، نخست‌وزیر تشکیل شد.

احمد توکلی، سخنگوی دولت گفت: در این جلسه مصوبه‌ای در مورد اساسنامه سازمان صنایع دفاع ملی ایران مطرح و به تایید هیات دولت رسید.

وی افزود: خوشبختانه تولید این صنایع در طول جنگ به دو برابر افزایش یافته است. تصویب نامه دیگری پیرامون افزایش اختیارات بخشداران و فرمانداران در امر انتخاب معاون مطرح شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در جلسه امروز 50 میلیون تومان اعتبار برای فعال‌تر کردن سیاست خارجی در اختیار سفارتخانه‌ها و خانه‌های فرهنگ در خارج از کشور قرار گرفت و 6 میلیون تومان در اختیار استانداری بوشهر جهت رفع نارسنایی‌های این استان از لحاظ کمبود آب گذاشته شد و 250 میلیون تومان نیز جهت تامین وسایل ژاندارمری در اختیار این نهاد انتظامی قرار گرفت. و 10 میلیون تومان برای افزایش اعتبار انتخابات میان‌دوره‌ای و مجلس خبرگان تخصیص داده شد.

ششم خرداد 1371؛ رشد جمعیت در مناطق شهری 2 برابر مناطق روستایی

رشد جمعیت مناطق شهری 2 برابر مناطق روستایی است. این مطلب در سی و یکمین شماره نشریه «گزیده مطالب آماری» که از سوی مرکز آمار ایران انتشار می‌یابد، درج شده است.

در این شماره از نظریه برای اولین بار نتایج مقدماتی آمارگیری جاری جمعیت که در سال گذشته انجام شده، ارائه شده است.

نگاهی به مطالب این شماره نشان می‌دهد که جمعیت کشور در سال 1370 به 58 میلیون و 110 هزار نفر رسیده است. طی سال‌های 1365 تا 1370 جمعیت کشوری سالانه به طور متوسط 3.28 درصد افزایش یافته است.

طی دوره مزبور بیشترین افزایش جمعیت مربوط به استان تهران بوده است که جمعیت آن از 8.7 میلیون نفر به 10.3 میلیون نفر رسیده است و رشد جمعیت مناطق شهری کشور دو برابر مناطق روستایی است.

همچنین نتایج آمارگیری مزبور نشان می‌دهد که از 58.1 میلیون نفر جمعیت کشور یک چهارم و یا به طور دقیق‌تر 25.2 درصد از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند.

براساس آمارگیری جاری جمعیت 1370 در سال 1356 مصرف سرانه گوشت قرمز یک نفر شهری 1.4 برابر یک نفر روستایی بوده است؛ درحالی‌که این رقم در سال 1367 به 2.7 برابر رسیده است.

در سال 1356 مصرف گوشت مرغ سالانه یک نفر شهری 9.2 کیلوگرم و یک نفر روستایی 4.2 کیلوگرم بوده است؛ درحالی‌که در سال 1367 این ارقام در مورد شهرنشینان 11 کیلوگرم و در بین روستانشینان 2 کیلوگرم بوده است.

ششم خرداد 1381؛ ایران اطلاعات مهمی درخصوص منابع نفت‌ خزر به‌دست آورده است

وزیر نفت اعلام کرد: ساختمان‌های مهم در ناحیه خزر جنوبی که احتمال وجود نفت در آنها وجود دارد، شناسایی شده‌اند.

مهندس بیژن زنگنه گفت: وزارت نفت با مشارکت شرکت‌های شل، لاسمو و با اطلاعاتی درخصوص منابع نفت خزر جنوبی به‌دست آورده است.

وی افزود: وزارت نفت بخش مهمی از ناحیه خزر جنوبی را لرزه‌نگاری کرده و اطلاعات یادشده تکمیل شده است. در حال حاضر مشخص شده که در چه ساختمان‌هایی از خزر جنوبی احتمال وجود نفت هست، اما برآورد میزان دقیق ذخایر این منطقه با انجام عملیات حفاری میسر است.

وزیر نفت با بیان اینکه مساله مهم در خزر بسته بودن این دریا است، افزود: وزارت نفت سرمایه‌گذاری عمده‌ای برای عملیات حفاری در خزر در دست اقدام دارد.

بررسی 30 درخواست برای تاسیس شرکت بیمه خصوصی

رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران اعلام کرد: در پی تصویب قانون تاسیس موسسات بیمه غیردولتی تاکنون 30 درخواست به بیمه مرکزی ایران ارائه شده است.دکتر عبدالناصر همتی گفت: در پی ارسال آیین‌نامه اجرایی موضوع به متقاضیان تعداد 17 متقاضی خود را واجد شرایط دانسته، نسبت به مراجعه به بیمه مرکزی ایران و دریافت فرم‌ها و اطلاعات اقدام کرده‌اند.

از این تعداد تاکنون 4 گروه از متقاضیان نسبت به ارائه فرم‌ها و اساسنامه و طرح عملیاتی ذی‌ربط اقدام کرده‌اند که مراتب ازسوی بیمه مرکزی ایران در دست بررسی است که پس از پایان بررسی برای تصمیم‌گیری در دستورکار شورای عالی بیمه قرار خواهد گرفت.

رئیس شورای عالی بیمه افزود: در صورت ارائه مدارک و اطلاعات لازم ازسوی سایر متقاضیان درخواست آنان نیز مورد بررسی و اعلام نظر بیمه مرکزی ایران قرار خواهد گرفت.

ششم خرداد 1391؛ سبقت قیمت سکه از طلای جهانی

آخر هفته بازار سکه و ارز با نیم نگاهی به تحولات بین‌المللی قیمت طلا در بازارهای جهانی و تحت‌تاثیر عوامل روانی با موجی از افزایش قیمت روبه‌رو شد. درحالی‌که قیمت اونس جهانی طلا در بعد از ظهر روز پنج‌شنبه دو دلار نسبت به آخرین قیمت طلا در عصر چهارشنبه کاهش پیدا کرده بود، قیمت سکه در بازار داخلی تا 28 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

به گفته برخی کارشناسان افزایش نزدیک به 100 تومانی قیمت هر دلار آمریکا و بازگشت هیجان به بازار از دلایل این رشد قیمت بوده است. محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر در بیان دلایل سبقت قیمت سکه از طلا گفت: معاملات روز پنج‌شنبه در شرایط هیجانی انجام شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما