نیم قرن با اقتصاد ایران در 19 مرداد

ساخت مسکن برای کارمندان در اراضی کن

کدخبر: 432267
50 سال پیش در چنین روزی 3 میلیون مترمربع از اراضی «کن» برای مسکن کارمندان اختصاص یافت کف قیمت خودرو هم 10 سال پیش به حدود 10 میلیون تومان رسید.

می دانید 10 سال قبل کف قیمت خودرو در بازار چقدر بود؟10 میلیون و 500 هزار تومان. امروز کف قیمت خودرو در بازار حداقل 120 میلیون تومان است.می دانید قرارداد سد پر سر و صدای گتوند که گفته می شود بخشی از مشکلات امروز خوزستان است 20 سال پیش بین آب و نیرو و سپاه بسته شد. می دانید آن زمان در آب نیرو  چهره هایی فعال بودند که به جهت سیاسی به جبهه مشارکت نزدیک بودند. اگر می خواهید بدانید در 19 مرداد ابتدای هر دهه چه خبر بوده است ماشین زمان امروز را دنبال کنید.

 

19 مرداد 1351

3 میلیون مترمربع از اراضی «کن» برای مسکن کارمندان اختصاص یافت

حدود سه میلیون مترمربع از اراضی «لتمال» کن برای ایجاد واحدهای مسکونی برای کارمندان دولت اختصاص می‌یابد.

براساس قراردادی که دیروز بین سازمان اوقاف و سازمان مسکن منعقد شد، 50 هزار مترمربع از اراضی موقوفه سختویه شیراز به منظور ایجاد واحدهای ارزان قیمت مسکونی در شیراز در اختیار سازمان مذکور قرار گرفت.

در اراضی مذکور برای افراد کم درآمد، خانه و آپارتمان‌سازی خواهد شد. مشخصات واحدهای مسکونی مزبور نظیر واحدهای ساختمانی اوقاف در ناحیه دولاب خواهد بود.

دکتر آزمون، معاون نخست‌وزیر و سرپرست اوقاف اعلام کرد: کار تقسیم‌بندی اراضی موقوفه لتمال کن در شرف اتمام است و به زودی واگذاری آن به شرکت‌های تعاونی مسکن وزارتخانه‌ها آغاز خواهد شد.

شرکت‌های تعاونی مسکن وزارتخانه‌های مختلف می‌توانند از این اراضی برای ایجاد واحدهای مسکونی جهت کارمندان خود استفاده کنند.

 

19 مرداد 1371

10 طرح تولیدی شیرآلات بهداشتی و ساختمانی سال آینده راه‌اندازی می‌شود

10 طرح صنعتی در زمینه تولید شیرآلات بهداشتی و ساختمانی سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش اداره کل بررسی و نظارت بر اجرای طرح‌های صنعتی وزارت صنایع، در حال حاضر بیش از 10 طرح صنعتی در زمینه تولید انواع شیرآلات در استان‌ها و شهرهای قم، مشهد، زنجان، اصفهان، یزد، مرکزی و سبزوار در حال احداث می‌باشد که میانگین پیشرفت عملیات ساختمانی آنها نزدیک به 80 درصد است.

با تکمیل و راه‌اندازی این 10 طرح میزان تولید شیرآلات ساختمانی و صنعتی در کشور سالیانه به میزان 7000 تن افزایش یافته و کل تولید شیرآلات در کارخانه‌های داخلی به بیش از 12000 تن خواهد رسید.

به گفته کارشناسان اداره کل نظارت بر اجرای طرح‌های صنعتی با راه‌اندازی این واحدها سالانه از خروج بیش از 40 میلیون دلار ارز جلوگیری شده و برای نزدیک به 40 نفر فرصت اشتغال به‌‌وجود خواهد آمد.

 

19 مرداد 1381

قرارداد ساخت سد بزرگ «گتوند علیا» امضا شد

قرارداد ساخت سد سنگریزه‌ای گتوند علیا بین شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) مبادله شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، دکتر حمید زرگرپور رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل این شرکت با اعلام خبر فوق گفت: این قرارداد به ارزش 2400 میلیارد ریال برای ساخت بدنه، سرزیر و تونل‌های آبرسان سد گتوند علیا منعقد شده است و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) و شرکت مهندسی سپاسد متعهد شده‌‌اند طی 90 ماه نسبت به ساخت و تکمیل این سد اقدام کنند.

وی افزود: این سد آخرین سد ساخته شده بر روی رودخانه کارون است و پایین‌تر از آن سدی بر روی این رودخانه احداث نخواهد شد و امید می‌رود با بهره‌برداری کامل از این سد، یکهزار مگاوات به ظرفیت برق کشور افزوده شد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به سابقه ساخت این سد و نیروگاه افزود: مطالعات ساخت این سد از سال 73 آغاز و عملیات ساخت تونل‌های انحراف آب آن نیز پس از 5 سال تلاش با 90 درصد پیشرفت در حال پایان یافتن است و مقدمات کار برای احداث بدنه، سرریز، تونل‌های آبرسان و نیروگاه آن مهیا است.

وی در پایان در موردم مشخصات این سد افزود: سد گتوند علیا با 180 متر ارتفاع، 760 متر طول تاج، 1075 متر عرض در پی و حجم مخزن 4.5 میلیارد مترمکعب آب یکی از بزرگ‌ترین سدهای کشور خواهد بود.

 

اجرای طرح ضربتی اشتغال، تقویت بنیان واحدهای کوچک است

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: هدف از اجرای طرح ضربتی اشتغال در کشور تقویت بنیان واحدهای تولیدی کوچک و متوسط است.

اجرای کامل این طرح در سال‌جاری در واحدهای کوچک و متوسط تولیدی 300 هزار فرصت شغلی فراهم خواهد کرد.

سیدصفدر حسینی افزود: با اجرای این طرح، دولت زمینه‌ای را فراهم کرده تا بنگاه‌های اقتصادی، استفاده از تسهیلات و معافیت ازپرداخت حق بیمه کارگری واحدهای تولیدی خود را تقویت کنند.

4 گزینه جانشینی صفدر حسینی

 

افزایش درآمد ارزی لبنان

لبنانی‌های مقیم خارج سالانه 5 میلیارد دلار ارز به اقتصاد این کشور تزریق می‌کنند.

هفته‌نامه لبنانی «الشراع» با اعلام این خبر افزود: این مبلغ برابر با 30 درصد درآمد سالانه لبنان است.

به نوشته الشراع، میزان سپرده‌های لبنانی‌ها در خارج نزدیک به 50 میلیارد دلار است.

جمعیت ساکن در لبنان حدود 4 میلیون نفر است و گفته می‌شود بیش از 8 میلیون لبنانی نیز در خارج زندگی می‌کنند.

بیشتر مهاجران لبنانی به تابعیت کشورهای مقیم درآمده‌اند، اما پول‌هایی که همه ساله به عنوا کمک برای خویشاوندان‌شان به لبنان حواله می‌کنند، بخش مهمی از درآمدهای ارزی این کشور را تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که لبنان در مرحله پس از جنگ‌ داخلی برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده از این جنگ، به گرفتن وام از خارج روی آورده و میزان بدهی‌های خارجی این کشور اکنون به مرز 30 میلیارد دلار رسیده است.

 

19 مرداد 1391

تغییر در اولویت‌های ارز مرجع منتفی شد

تغییری در اولویت‌های 10 گانه برای تخصیص نرخ ارز مرجع صورت نخواهد گرفت و ارز مرجع به صنعت خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی خبر مذکور را اعلام کرد که براساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی از میان 10 اولویت در نظر گرفته شده برای تخصیص ارز مرجع، ارز با نرخ 1226 تومان تنها به پنج گروه کالایی اولویت‌دار اختصاص خواهد یافت و به این طریق تخصیص ارز مرجع به کالای اولویت‌دار بیش از پیش محدود شد. براساس بخشنامه ابلاغ‌شده ازسوی بانک مرکزی اختصاص ارز به کالاهای اولویت اول و دوم بدون قید و ثبت سفارش کالاهای اولویت‌های سوم تا پنجم را مشروط به عبارت «ارز مرجع» خواهد بود.

مهدی غضنفری، وزیر صمت در واکنش به برخی بحث‌ها مبنی‌بر اطلاع اولویت‌های 10گانه تخصیص ارز مرجع گفت: تغییری در مورد این اولویت‌ها صورت نخواهد گرفت و حذف ارز مرجع نیز فعلا منتفی است.

وی در مورد برخی بحث‌ها مبنی‌ّبر مسکوت ماندن فهرست اولویت‌بندی جدید و لزوم رفع مشکل قطع ارز 1226 تومانی بابت واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع اظهار کرد: اصلاحی در این مورد انجام نشده و فعلا قصد نداریم تغییری در این زمینه اعلام کنیم.

 

10.5 میلیون تومان، کف قیمت خودرو

ظاهرا بازار خودرو کشور قصد آرام گرفتن ندارد و هرچه می‌گذرد، قیمت‌ها بیشتر اوج پیدا می‌کنند.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، این هفته نه‌تنها کاهش قیمتی در کار نبود که روند افزایش قیمت‌ها باز هم ادامه یافت و بیشتر خودروهای داخلی چه آنها که افت تولید داشتند و چه آنها که رشد کرده بودند، صعود قیمت را به خود دیدند.

206 تیپ 2 حدود 500 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و هم‌اکنون 21 میلیون تومان به فروش می‌رسد. تغییرات قیمتی این خودرو که پرفروش‌ترین مدل 206 به شمار می‌رود، به بیش از سه میلیون تومان در یک ماه گذشته بالغ می‌شود.

تندر 90 از مرز 20 میلیون تومان رد شد. این خودرو هم‌اکنون در مدل E2 قیمتی برابر با 20 میلیون و 200 هزار تومان که برای خود رکوردی به حساب می‌آید. همچنین مدل E1 تندر 90 نیز اگر در بازار موجود باشد، برای خرید آن باید 17 میلیون و 800 هزار تومان هزینه کرد.

با توجه به جهش 100 تومانی پراید باید 10 میلیون و 500 هزار تومان برای خرید آن هزینه کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما