کدخبر: ۳۷۲۶۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی۲۱ آبان منتشر شد + نمودار

رشد ۷۰ درصدی فروش اوراق بدهی

اقتصادنیوز: امروز ۲۱ آبان ۱۳۹۹ بازار معاملات اوراق بدهی نسبت به چند روز اخیر بسیار گرم‌تر بود.

 به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات اوراق بدهی امروز دولت، 70 درصد افزایش یافت و از 197 میلیارد به 335 میلیارد تومان رسید.
در روزپایانی هفته نرخ‌های بازده عموما افزایش یافتند. نرخ بازده اوراق با سررسید 6 ماه 7 دهم درصد افزایش یافت و به 16.8 درصد رسید. نرخ بازده اوراق دو ساله نیز امروز شاهد رشد 7 دهم درصدی بود و به 21.5 درصد رسید. البته نرخ بازده اوراق یکساله 2 دهم درصد کاهش یافت و به 17.9 درصد رسید.

در همین زمینه 

کاهش قیمت اوراق بدهی دولتی و افزایش معاملات این اوراق نشان از افزایش عرضه این اوراق در بازار بدهی دارد. افزایش عرضه نیز می‌تواند ناشی از فشار بر شرکت‌ها و صندوق‌ها برای خرید سهام یا افزایش انتظارات تورمی باشد. به هر حال این موضوع خود را به صورت افزایش شدید نرخ های بازده انتظاری (منحنی بازده آتی) در میان مدت نشان می‌دهد.

در زمینه بازدهی آتی اوراق امروز شاهد نوسان شدید بودیم در حالیکه دیروز نرخ سود، درمحدوده 550 روز تا 1200 روز مماس خط 24 درصد قرار داشت، اما امروز شاهد آن بودیم که منحنی در این محدوده با شیب تند به سمت سودهای بالاتر حرکت کرد و در محدوده 800 روز به بالا،  به از مرز 28 درصد نیز گذشت.قاعدتا هنگامیکه در سررسید بلند مدت نرخ سود افزایش می‌یابد حکایت از آن دارد که تقاضا برای خرید این نوع اوراق پایین آمده یا عرضه آن افزایش یافته است. 

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

منحنی اوراق21

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند