منحنی نرخ بازدهی در20 شهریور 1400

کشف نرخ سود در همه سررسیده‌ها

کدخبر: 439828
اقتصادنیوز: امروز 20 شهریور 1400 هرچند حجم معاملات اوراق بدهی دولت منفی بود، اما میزان آن همچنان بالاتر از مرز 300 میلیارد تومان قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 6 درصد کاهش به 351 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 15 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد. همچنین متوسط هفتگی نرخ سود دربازار بین بانکی هفته گذشته با یک دهم درصد افزایش به 18.5 درصد رسید. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها به حدود 21.8 درصد همگرا شده اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با سه دهم درصد افزایش به 21.78  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد افزایش به 21.82 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد کاهش به 21.95 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد کاهش به 21.85 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما