منحنی نرخ بازدهی در23 شهریور 1400

رشد دسته‌جمعی نرخ سود در همه سررسیدها

کدخبر: 440794
اقتصادنیوز: حجم معاملات اوراق بدهی دولت در 23 شهریورماه 1400 رکورد کم‌سابقه‌ای را به ثبت رساند و از مرز 500 میلیارد تومانی گذر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز در این روز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 93 درصد افزایش به 571 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 32 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 15.7 هزار میلیارد تومان رسید. در حدود5 هزار میلیارد از این معاملات به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد.  10 هزار میلیارد از این معاملات نیز به فروش اوراق بدهی توسط وزارت اقتصاد در بازار اولیه مربوط میشود.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدهای افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 8 دهم درصد افزایش به 22.78  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با 9 دهم درصد افزایش به 23.05 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال به 22.35 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک درصد افزایش به 23.31 درصد رسید. این اولین بار است که در سال جاری نرخ بازده اوراق بدهی از مرز 23 درصد بالاتر میرود.

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 23.7، در سررسید 600 روز به 23.2 و در سررسید 800 روز به 22 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N2

تیتر یک
  • زمینه‌ها و انگیزه‌های پیوستن عضو نهم به پیمان شانگهای

    اقتصادنیوز: پس از تقریباً ۱۵ سال، پیشنهاد ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای (SCO) توسط اعضای دائم این…

از دست ندهید
بلیط هواپیما