منحنی نرخ بازدهی در28 شهریور 1400

کاهش دسته‌جمعی نرخ سود در همه سررسیدها

کدخبر: 441716
اقتصادنیوز: امروز 28 شهریور 1400 معاملات اوراق بدهی دولت با سقوطی 47 درصدی از وارد کانال 300 میلیارد تومانی شد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز یک شنبه حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به دیروز  با  47 درصد کاهش به 315 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 6 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 12 هزار میلیارد تومان رسید. که بخش عمده آن به عملیات اعتباردهی بانک مرکزی ارتباط دارد.  

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای میان مدت کاهشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال به 21.80  درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد کاهش به 23.29 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد کاهش به 24.17 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با سه دهم درصد کاهش به 24.88 درصد رسید. 

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی نیز شاهد نوساناتی بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید400 روز به 23.5 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N2

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما