با تایید بانک مرکزی از امروز آغاز شد

ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد اپلیکیشن 724

کدخبر: 385050

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

با اجرای طرح داوطلبانه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، از امروز صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان به‌صورت اختیاری می‌توانند فرایندهای استعلام و ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد، از طریق اپلیکیشن‌های پرداختی مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند.

کاربران اپلیکیشن 724 هم از امروز می‌توانند به سادگی و با استفاده از گزینه «سامانه صیاد» در این برنامه، اطلاعات مربوط به چک خود و یا چک های وصولی را وارد کنند و اطلاعات مورد نظر را دریافت کنند. از این پس، مطابق طرح آزمایشی بانک مرکزی و تغییرات قانون چک، ثبت اطلاعات مربوط به چک صادره و استعلام وضعیت آن در سامانه صیاد انجام می‌شود. این طرح از امروز به صورت آزمایشی و اختیاری آغاز به کار کرده است و به زودی به صورت الزامی در چرخه بانکی کشور اجرا می‌شود.

بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود در این خصوص، به شهروندان توصیه کرده که از اپلیکیشن‌های مورد تایید شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت ( شاپرک) استفاده کنند. در این فهرست، اپلیکیشن 724، از معتبرترین اپلیکیشن‌های پرداختی معتبر کشور نیز معرفی شده است. 

البته ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد تا اطلاع ثانوی داوطلبانه است و روند مراودات مالی و بانکی تمام چک‌ها طبق روال سابق بدون نیاز به ثبت در سامانه، در شبکه بانکی کشور صورت می‌گیرد. با توجه به اختیاری بودن فرایند ثبت چک در سامانه صیاد، انتقال چک طبق روال سابق از طریق پشت‌نویسی با ذکر هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) معتبر است.

راه‌اندازی گزینه «سامانه صیاد» در اپلیکیشن‌های پرداختی به تمامی صادرکنندگان چک این امکان را می‌دهد که اطلاعات چک‌هایی که قصد صدورشان را دارند، در سامانه صیاد ثبت کنند. در همین زمینه دریافت‌کننده چک نیز در صورت ثبت چک از سوی صادرکننده، می‌‎تواند استعلام چک ثبت‌شده به نفع خود را از طریق همان اپلیکیشن پرداختی بگیرد و پس از مطمئن شدن از تطبیق اطلاعات قید شده در چک کاغذی، اطلاعات چک را تائید یا رد کند. 

کاربر اپلیکیشن 724، اگر صادرکننده چک باشد، می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادرشده از سوی بانکی که دسته‌چکش را صادر کرده و با استفاده از سیم‌کارت متعلق به خود، از طریق اپلیکیشن، با واردکردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی نوشته شده در کاغذ چکی که قصد صدور آن را دارد، گزینه ثبت چک را انتخاب کند و اطلاعات چک صادره خود را (شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع) وارد کند.

همچنین گیرنده چک هم با استفاده از هریک از کارت‌های بانکی و سیم‌کارت متعلق به خود، می تواند از طریق اپلیکیشن، با واردکردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی در برگه چک دریافتی، گزینه تائید چک را انتخاب کند و پس از تطبیق اطلاعات چک ثبت‌شده به نام خود با اطلاعات برگه چک تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. بنابراین پس از تائید چک، گیرنده می‌تواند چک ثبت‌شده را به فرد جدید منتقل کند.

بنابراین گزارش، اپلیکیشن ۷۲۴ از محصولات شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، اپلیکیشن پرداختی امن است که با اجرای آزمایشی طرح ثبت چک در سامانه صیاد، به شهروندان فرصت تجربه و یادگیری این سامانه را می دهد، و کاربران 724 این امکان را دارند که به صورت رایگان و در تمام 24 ساعت شبانه روز از خدمات بهره‌مند شوند.

خرید شارژ، خرید بسته‌‌های اینترنتی، کارت به کارت، پرداخت قبض، پرداخت از طریق QR و کیف پول الکترونیکی تنها بخشی از ویژگی‌های 724 است؛ و خوب است که بدانید، شما برای تراکنش‌هایتان در 724، نه تنها امتیاز دریافت می‌کنید، بلکه بعد از هر تراکنش می‌توانید با چرخاندن گردونه شانس، هزاران جایزه ببرید! همه اینها فقط بخشی از  امکانات و ویژگی‌های اپلیکیشن ۷۲۴ است که به سادگی خیال شما را از همه خدمات پرداختی راحت می‌کند.

نصب سریع اپلیکیشن 724   

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما