کاهش چشمگیر قیمت گردو همزمان با ریزش دلار !

کدخبر: 410732

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.

پایین آمدن قیمت دلار خبر خوشی است که اغلب ما با شنیدنش خوشحال می‌شویم...

 اما همانطور که کارشناسان بارها گوشزد کرده‌اند، مهمتر از کاهش قیمت، حفظ ثبات در بازار است و لازم است کاهش قیمت‌ها به صورت مدیریت شده و به تدریج اعمال شود در غیر این صورت، بسیاری از کسب‌وکارها که حساب‌وکتاب‌شان بر مبنای دلار بود به شدت متضرر می‌شوند.

شاید در نگاه اول ارتباط قیمت گردو، مخصوصا گردوی ایرانی، با دلار چندان شفاف نباشد اما اتفاقا یکی از افرادی که در چند ماه اخیر از کاهش ناگهانی دلار آسیب دیده‌اند، باغدارهای گردو هستند. در همین زمینه با آقای مهدیان، صاحب فروشگاه پوست کاغذی، صحبت کرده‌ایم. ایشان که خود باغدار تویسرکانی و از فعالین حوزه  گردوست در این زمینه نکات جالبی را خاطرنشان کردند:

قیمت گردو چه ربطی به دلار دارد؟

«قیمت هر کالا علاوه بر کیفیت، بر اساس رقابتی که با کالا های مشابه دارد سنجیده و تعیین می شود. گردوی ایرانی علی‌رغم خوشمزگی و کیفیت بالا، توان رقابت قیمتی با گردوی خارجی را ندارد. با دلار ۲۷-۲۸ هزارتومانیِ پاییز ۹۹، واردات گردوی خارجی به صرفه نبود اما هر چه دلار ارزان‌تر شد، واردات هم بیشتر شد تا جایی که بعد از عید گردوی خارجی بازار را پر کرده و متاسفانه باغدارهای ایرانی ضرر زیادی را متحمل شدند.»

آیا باز هم کاهش قیمت خواهیم داشت؟

«همانطور که عرض کردم کاهش قیمت نسبت مستقیمی با قیمت دلار دارد اما الان گردوی ایرانی در پایین‌ترین قیمت خود نسبت به 6 ماه اخیر قرار دارد و می‌شود حدس زد که اگر کاهش قیمتی هم باشد ناچیز است البته باید در نظر داشت احتمال افزایش قیمت هم بسیار پایین است»

گردو بخریم یا خیر؟

«تا برداشت گردوی جدید حدود ۵ ماهی زمان باقی است. از طرفی الان گردو بسیار خوش‌قیمت است و می‌شود گردوی با کیفیت ایرانی را با قیمتی بسیار پایین‌تر از پاییز خرید. بنابراین توصیه من این است که گردو را به اندازه مصرف 5 ماه آینده خود (نه بیشتر) بخرید و در جایی خشک و خنک نگهداری کنید.»

مغز گردو سفید

توصیه به باغدارها

«توصیه بنده این است که تا ماه رمضان تمام نشده گردوها را به بازارعرضه کنند  و فکر نکنند مانند  تابستان سال ۱۳۹۹،  قیمت گردو بابت کمبود گران‌تر شود. زیرا اولا بار زیاد در مهر ۱۳۹۹ تولید شده، ثانیا بار خارجی به وفور در بازار موجود است و ثالثا هر چه زمان بگذرد و جای مناسب برای نگهداری نداشته باشند، رنگ مغز گردو برمی‌گردد و کیفیت محصول پایین می‌آید. در هر صورت با توجه به وفور گردوی خارجی، بهتر است محصولشان را، حتی با قیمت پایین، به بازار عرضه کنند.»

در اکوایران ببینید:بازگشت صف دلار سهمیه‌ای به بازار ارز

گردوی ایرانی بخریم یا خارجی؟

«واقعیتش بستگی دارد چه چیزی برای شما مهم باشد. اگر گردوی یکدست با ظاهری خوب می‌خواهید، گردوی خارجی اینطور است. اما اگر طعم گردوی برای شما مهم باشد، قطعا گردوی ایرانی. گردوی ایرانی یکی از خوش‌طعم‌ترین گردوهای دنیاست به طوری که گردوی تویسرکان ثبت جهانی شده است. گردوی خارجی چربی بسیار کمی دارد و طعم گردویی که ذائقه ایرانی به آن عادت کرده را به هیچ عنوان ندارد.»

چطور گردوی خوب را تشخیص دهیم؟

«برای تشخیص گردوی ایرانی با کیفیت راه‌های مختلفی وجود دارد مثل میزان چربی و طعم و... که بنده هم در مصاحبه‌ها گفته‌ام و هم در وب‌سایتمان، پوست کاغذی، نوشته‌ایم ولی حقیقت این است که تشخیص گردو برای آدم ناوارد کار سختی است. متاسفانه خیلی‌ها گردوی ایرانی و خارجی را قاطی می‌کنند و به قیمت گردوی ایرانی می‌فروشند.

ما بعد از چندسال تجربه به این نتیجه رسیده‌ایم که بهترین راه، خرید از باغدار آشناست. به همین خاطر فقط با تعدادی باغدار معتبر و سرشناس تویسرکان همکاری می‌کنیم که مطمئن هستیم افراد متعهدی هستند و محصول باغشان نیز با کیفیت است.

علاوه بر آن، مشتریان قبل از خرید می‌توانند عکس محصول را ببیند و از فروشنده بخواهند کیفیت بار را به صورت عددی بیان کند یعنی هر کیلو گردو با پوست چقدر مغز می‌دهند؟ از هر ده تا چندتا سفید، خورشتی یا خراب وجود دارد؟ این‌ها اطلاعاتی است که ما برای همه مشتریان فروشگاه پوست کاغذی می‌فرستیم و در سایتمان هم درج کردیم.

 و در آخر، از همه مهمتر، از جایی خرید کنند که ضمانت کیفیت دارد. این حق مشتری است. ما از اولین روز تاسیس فروشگاه ضمانت بی قید و شرط کیفیت داشتیم و به صورت علنی اعلام کردیم که اگر مشتری‌ها به هر دلیلی از محصول ما راضی نبودند، می‌توانند ۱۰۰‌درصد پول را پس بگیرند و بار را پس بفرستند ما حتی هزینه برگشت بار را هم خودمان متقبل می‌شویم. بنابراین می‌بینید که مهم تر این است که از چه کسی خرید می‌کنید.»

 می‌توانید برای مشورت و دریافت راهنمایی رایگان و همچنین دیدن قیمت یا خرید گردوی تویسرکان به وبسایت فروشگاه پوست کاغذی به نشانی Poostkaghazi.com مراجعه کنید.

تیتر یک
  • بررسی رشد ماهانه قیمت وام مسکن درخرداد ۱۴۰۰

    بررسی روند هزینه وام مسکن در روز های اخیر نشان از ثبات نسبی این متغیر در این مدت داشته اما روند ماهانه قیمت ها نشان از…

از دست ندهید
بلیط هواپیما