روزگار عجیبی است نازنین

کدخبر: 370912
«آخرین آخر هفته از آمریکایی که می شناختیم.» این پیام عجیب تام فریدمن روزنامه نگار معروف بود که به صورت یک پرسش در شبکه سی ان ان مطرح شد.

به این معنی که اگر روز سه شنبه ترامپ مجددا انتخاب شود دیگر آمریکا آن آمریکای سابق نخواهد بود و او همراه با یارانش سنگ های بنای دموکراسی دویست ساله آمریکا را یک به یک بر خواهند کند. همچنین ارتباط او با سایر کشور ها نیز تاثیر نا مطبوع بر شرایط جهان خواهد داشت چه او میانه خوبی با مستبدین جهان مثل بن سلمان، اردوغان، پوتین، رهبر کره شمال و دیگران دارد و اینگونه افراد را بهتر می پسندد.

انتخاب او حادثه ای خواهد بود با عواقب نا هنجار برای آمریکا و جهان و عجیب این که ( با سوابق اخلاقی مختلف و  ده ها شکایت و هزاران پرونده که بر علیه او باز شده است) با همه این سابقه تقریباً نیمی از مردم آمریکا طرفدار او هستند.

این فدوی در سال های اخیر مکرر به یاد این گفته ابن خلدون متفکر قرن هشتم هجری می افتم. که پس از مطالعه و تالیف کتاب تاریخ اخطار می کند که ‘ بهوش باشید، بهوش باشید که تمدن نا پایدار است’ 

«اَخشوشَنو اخشوشنو فان الحَضارة لا تَدوم»

شاید در کشور های دیگر کمتر موردی را بتوان یافت که مردم آن بیش از ایران انتخابات آمریکا را تعقیب کنند و مورد توجه قرار دهند. از جمله این حوادث عجیب در این رویکرد مطرح است:

۱. برخی نظر سنجی های اینترنتی که البته چندان از روایی برخوردار نیست هم نشان می دهد بیش از سی در صد مردم ایران که مورد پرسش قرار گرفته اند امید وار هستند ترامپ انتخاب شود و بیست درصد بایدن این هم خود عجیب است.

۲. گفته می شود بازار بورس تهران طرفدار انتخاب ترامپ است و بازار ارز طرفدار انتخاب بایدن. این هم عجیب است.

۳. به نظر می رسد در بخش سیاسی و در جامعه بسیاری منتظر نشسته اند تا ببینند نتیجه انتخابات آمریکا چه می شود. این هم عجیب است.

آقایان برنامه تان را برای اداره کشور رو کنید. هر کدام از این دو انتخاب شوند، مسلماً مصداق این شعر مولوی نخواهند بود؛

‘ سر خَمُش کن که آمد خوان غیب/ نَک بُتان با آبدستان می رسند’.

نه، هرکدام یک مجموعه درد سر متفاوت را متوجه کشور خواهند کرد.

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما