سیگنال های منفی در بازار ارز

زهرچشم ناخدا در بازار دلار؟ /پیش بینی قیمت دلار

کدخبر: ۵۵۳۳۱۵
به نظر می‌رسد در صورتی که بازار ناخدا امروز یکشنبه 16 بهمن شروع به کار کند، این امر اثر کاهشی بر بازار ارز بگذارد.
زهرچشم ناخدا در بازار دلار؟ /پیش بینی قیمت دلار

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران از روز پنجشنبه هفته گذشته تا روز شنبه هفته جاری به مناسبت روز پدر به حالت نیمه تعطیل درآمد.

بنابراین امروز یکشنبه ۱۶ بهمن ماه، اولین روز معاملات نقدی در هفته جاری است. اما معامله گران قیمت دلار برای امروز را چگونه پیش پیش بینی کرده اند؟

قیمت دلار در معاملات نقدی روز پنجشنبه گذشته تا حدودی رشد کرد.در معاملات پشت خطی چند روز اخیر هم نرخ دلار رشد محدودی را ثبت کرد.

رقم قطعی عیدی کارگران مشخص شد

فوری/ تکلیف عرضه خودرو در بورس یکسره شد

سیگنال های منفی در بازار ارز

در شرایط فعلی از سوی بین الملل اخبار خوبی به گوش نمی رسد و سیگنال ها تقریبا منفی است. برخی از بازیگران ارزی تهران با اشاره به اختلاف نظر تهران و آژانس بر سر موضوع غنی سازی ۶۰ درصد در فردو و با اشاره به بیانیه چند کشور اروپایی در این رابطه معتقدند این امر ممکن است بر پیکر نیمه جان برجام تاثیر منفی بگذارد و به تبع آن نرخ دلار صعودی شود. 

دهه حساس برای بازار ساز

با این حال عده ای دیگر می گویند نهاد مرکزی بازار ساز تمام قدرت خود را به کار گرفته تا در آستانه دهه فجر نرخ دلار جهش قابل توجهی را ثبت نکند. 

در چهارمین روز بهمن رییس کل بانک مرکزی در توییتی اعلام کرده بود بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند.او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود فرزین در توئیت دیگری نوشته بود از این به بعد تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف. 

از نگاه برخی از برخی از تحلیلگران ارزی تهران در روزهای گذشته توئیت های فرزین درباره دخالت مستقیم و نرخ سازی بانک مرکزی در سمت بازار غیر رسمی به معنای به رسمیت شاختن بازار آزاد بود. 

نهاد سیاستگذار در چند وقت اخیر با افزایش سقف فروش ارز سهمیه‌ای، اقدام برای راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا و افزایش سود بانکی حساب‌های بلند مدت و... سعی کرده جلوی نوسانات ارزی در تهران را بگیرد. 

دلار و بازار ارز

ناخدا وارد بازار دلار می شود

طبق خبرهای منتشر شده امروز ناخدا وارد بازار دلار می شود. سامانه ناخدا، در واقع سامانه مدیریت خدمات ارز ایران است که نیازهای ارزی غیر بازرگانی را تامین می‌کند. به این ترتیب شورای پول و اعتبار در جلسه ۱۱ بهمن ماه سال ۱۴۰۱، مصوبه قبلی خود در خصوص بازار متشکل معاملات ارزی را اصلاح و آن بازار را در سطح توسعه‌یافته‌ای به عنوان «مرکز مبادله ارز و طلای ایران» ارتقا‌ داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار، پیشنهاد‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصلاح مقررات پیشین مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی مطرح و اصلاح شد.

بانک مرکزی در توضیح این مرکز مبادله تاکید کرده است که شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اصلاح مقررات مورد اشاره برای سامان‌دهی و توسعه بازار در حوزه ارز و طلا، مرکز مبادله ارز و طلای ایران را تاسیس کرد تا معاملات ارز (اعم از اسکناس و حواله) و طلا به تشخیص رئیس کل بانک مرکزی در بسترهای الکترونیکی مورد معامله و تسویه قرار گیرد.

تکرار زهرچشم ناخدا در بازار دلار؟ 

به نظر می‌رسد در صورتی که بازار ناخدا شروع به کار کند، اثر کاهشی بر بازار ارز خواهد داشت. بررسی های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار در 4 بهمن ماه نشان می دهد با ورود ناخدا به بازار ارز عده ای از معامله گران ترسیده  بودند و هیجانی در موقعیت فروش قرار گرفتند. عده ای از معامله گران مدعی بودند که تزریق هم صورت گرفته بود.نرخ دلار در این روز نسبت به اولین روز بهمن 1 هزارو 500 تومان پایین تر معامله شد. 

آلارم دلار در سلیمانیه به صدا درآمد

از طرفی بازارهای همسایه نیز سیگنال افزایش قیمت به تهران می‌دهند. درهم امارات و دلار سلیمانیه رشد محدودی داشتند و  خبر سفر وزیر خارجه عراق به آمریکا آلارم رشد به سلیمانیه داد. آمریکا نیز برای قطع جریان ورودی دلار به ایران تراکنش های مالی عراق را محدود کرده و زیر نظر گرفته است.

تیتر یک
کارگزاری مفید