انتقاد شدید از سفر وزیر جنگ اسرائیل به مغرب/ هدف گانتز چیست؟

کدخبر: 457153
رئیس پارلمان الجزایر گفت که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از رهگذر سفر به مغرب قصد دارد، الجزایر را هدف قرار دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، «صالح قوجیل»، رئیس پارلمان الجزایر امروز پنجشنبه به شدت از سفر «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به مغرب انتقاد کرد. 

پایگاه خبری الخلیج الجدید به نقل از قوجیل گزارش داد که هدف وزیر جنگ صهیونیست از این سفر، «هدف قرار دادن الجزایر» است.

الجزایر بر خلاف مغرب که روابط خود را با تل‌آویو عادی کرده است، بارها مواضع حمایتی خود را از مسئله فلسطین اعلام و تأکید کرده است که باید حضور اشغالگرانه صهیونیستها پایان پیدا کند.

رئیس پارلمان الجزایر در ادامه گفت: «دشمنان برای مانع‌تراشی بر سر راه الجزایر، روز به روز در حال آماده شدن هستند. امروز همه چیز روشن شده است؛ به ویژه، زمانی که می‌بینیم  پس از وزیر امور خارجه این رژیم، وزیر ارتش رژیم صهیونیستی به یکی از کشورهای همسایه سفر می‌کند».

وی ضمن انتقاد از اینکه دولت مغرب نسبت به تهدید الجزایر توسط وزیر خارجه صهیونیستی، هیچ واکنشی نشان نداد، خاطر نشان کرد: « اگر این سفر از سوی وزیر گردشگری یا اقتصاد رژیم صهیونیستی بود، می‌توانستیم آن را در چارچوب روابط از قبل موجود بین این کشور (مغرب) و رژیم صهیونیستی تعبیر کنیم».

قوجیل خاطر نشان کرد، وقتی، مسئله مربوط به «سفر وزیر جنگ این رژیم به مغرب است، مشخص است که الجزایر، هدف قرار خواهد گرفت».

رئیس پارلمان الجزایربه مسئله «صحرای غربی» پرداخت و تأکید کرد: «موضع ما در مورد صحرای غربی تغییر نکرده است، زیرا این موضوع، مربوط به تعیین سرنوشت ملت [یک کشور] است. الجزایر هم همیشه از تعیین سرنوشت مردم، حمایت می‌کند. باید مردم صحرای غربی، سرنوشت خودشان را تعیین کنند».

وی در پایان خاطر نشان کرد: «ما سال‌های استعمار را گذرانده‌ایم که می‌گفتند الجزایر فرانسوی است. امروز می‌شنویم که صحرای غربی، متعلق به مغرب است... صحرا بنا به گواه نهادهای بین المللی به ویژه سازمان ملل، متعلق به مغرب نیست».

این در حالی است که در صحرای غربی بین مغرب و جبهه پولیسارو اختلافات بسیاری وجود دارد. این جبهه به عنوان یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی، در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی