بازداشت 1200 نفر در تجمعات اعتراضی توسط سپاه/ نماینده تبریز: درباره وضعیت بازداشتی‌ها نگرانیم

کدخبر: ۵۲۵۱۸۴
نماینده تبریز گفت: در جلسه غیر علنی مجلس که برای بررسی اتفاقات اخیر تشکیل شد معاون عملیات سپاه رقم بازداشتی های‌اخیر را ۱۲۰۰نفر اعلام کرد.
بازداشت 1200 نفر در تجمعات اعتراضی توسط سپاه/ نماینده تبریز: درباره وضعیت بازداشتی‌ها نگرانیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در مورد وضعیت بازداشتی های حوادث اخیر، گفت: در جلسه غیر علنی مجلس که برای بررسی اتفاقات اخیر تشکیل شد معاون عملیات سپاه رقم بازداشتی های‌اخیر را ۱۲۰۰نفر اعلام کرد. بیش از این ما نگرانی خودمان را درمورد سرنوشت بازداشتی ها و نحوه رسیدگی به آنها به رییس قوه قضاییه اعلام کردیم و همین باعث شد که آقای اژه ای سرزده ازبازداشتگاه فشافویه که بخش زیادی از بازداشتی ها در آنجا نگهداری می شوند بازدیدی داشته باشد.

بیگی در پاسخ به این سوال که سازمان زندان ها، زیر نظر قوه قضاییه است و نظارت قوه بر سازمان تحت نظر خودش تا حدودی شائبه ایجاد می کند و آیا بهتر نیست که در مجلس کمیته ای برای بررسی وضعیت بازداشتی ها تشکیل شود، می گوید: این مشکل ساختاری ماست که ما نمایندگان مردم برای اعمال نظارت بر قوه قضاییه با مشکلاتی مواجه هستیم. همواره ایراداتی بر این نظارت وارد است که موجب ناکارآمد شدن نظارت قوه مقننه بر قوه قضاییه شده است.

بیگی نماینده تبریز: در مورد وضعیت بازداشتی‌ها نگرانیم/ سپاه تعداد بازداشتی اعتراضات اخیر را ۱۲۰۰نفر اعلام کرد

وی با اشاره به شواهد تاریخی که نشان دهنده موثر نبودن نظارت قوه قضائیه بر سازمان زندان هاست می گوید: با حک دوربین های مربوط به سازمان اطلاعات قوه قضاییه توسط گروه عدالت علی دیدیم که شرایط فجیعی در مورد نگهداری از زندانیان و برخورد با آنها وجود دارد هرچند قوه قضاییه همان زمان اعلام کرد که با اینها برخورد کردیم و رئیس سازمان زندانها نیز برکنار شد ولی بحث اصلی این بود که چرا حفاظت اطلاعاتی که بایستی چشم بینای قوه قضاییه باشد و اجازه ندهد چنین حوادثی رخ بدهد و این دوربین ها در اختیارش بود اجازه چنین برخوردهایی را با زندانیان داده بود.  اینها موضوعاتی است که نگرانی ما را به عنوان نمایندگان مردم در مورد وضعیت بازداشتی های اخیر تشدید می کند و علیرغم اطمینان خاطری که از طرف قوه قضاییه داده می شود ولی ما نگران هستیم.

بیگی نماینده تبریز: در مورد وضعیت بازداشتی‌ها نگرانیم/ سپاه تعداد بازداشتی اعتراضات اخیر را ۱۲۰۰نفر اعلام کرد

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: در کشور ما همه چیز ممکن است اتفاق بیفتد. وقتی جلوی دوربین حفاظت اطلاعات قوه قضاییه این اتفاقات افتاده است پس ممکن است هر اتفاق دیگری نیز بیفتد؛ و اگر این فیلم ها منتشر نمی شد اصلا ما متوجه نمی شدیم که همچین برخوردی با محبوسین و زندانیان صورت می گیرد. در حال حاضر نیز ما منتظریم این اطمینان خاطر از طرف قوه قضاییه در مورد وضعیت بازداشتی ها به نمایندگان داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که وقتی کسی نمی تواند از زندان‌ها بازدیدی داشته باشد چگونه می تواند این اطمینان خاطر را به مردم بدهد گفت: این بازدید باید از جانب مجلس انجام شود. کمیسیون شوراها می تواند در این کار ورود پیدا کند و‌نظارت و بازرسی داشته باشد. درهمان زمان نیز که فیلم ها منتشر شد هم از جانب کمیسیون قضایی و هم امور داخلی درخواست بازدید از زندان ها داده شد و قوه قضاییه نیز پذیرفت ولی آن چیزی که دیده شد صحنه تر و تمیز و خوشگل برای بازدید کردن بود و با آن چیزهای که در فیلم های حک شده دیدیم متفاوت بود و باید تکلیف این صحنه ها روشن می شد ولی متاسفانه روشن نشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید