آخرین تحولات افغانستان

تیراندازی در فرودگاه کابل/ تجمع اعتراضی افغان‌ها در تهران/ تخلیه فوری اتباع خارجی

کدخبر: 433575
اقتصادنیوز؛ در حالیکه گزارش‌ها از مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت خبر می‌دهند، منابع رسمی تأیید کردند که اشرف غنی، رئیس جمهور کابل را به مقصد تاجیکستان ترک کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛  جنگجویان طالبان پایتخت را محاصره کرده‌اند اما سران آن‌ها گفته‌اند که در حال مذاکره با دولت افغانستان برای انتقال مسالمت آمیز قدرت هستند و در جریان مذاکرات حمله نخواهند کرد.

روز گذشته مراکز ولایت‌های بلخ، فاریاب، دایکندی، ‌لغمان و ننگرهار، به دست طالبان افتاد‎.‎ با سقوط مرکز این ولایت‌ها، شمار ولایت‌هایی که در حال حاضر در کنترل طالبان قرار دارد، به ۲۶ ‌ولایت رسیده است‎.‎

 افغانستان

منابع محلی، می‌گویند که بیش‌ترین مرکز شهرها، بدون درگیری به طالبان واگذار شده است. ‌شنبه‌شب لشگر ۲۰۹ شاهین در بلخ نیز به دست طالبان افتاد‎.‎ تاکنون تنها ولایت‌های کابل، پروان، کاپیسا، پنجشیر،  خوست، نورستان و بامیان در ‌کنترل حکومت افغانستان باقی مانده که هم‌اکنون مذاکراتی بین دو طرف در جریان است.‎

گزارش لحظه به لحظه تحولات افغانستان را در اقتصادنیوز دنبال کنید. 


ساعت ۲۱:۰۰

هشدار امنیتی سفارت آمریکا

سفارت آمریکا در کابل نسبت به بدتر شدن امنیت فرودگاه در پی تخلیه نیروهای خارجی هشدار داد.

سفارت آمریکا در کابل در هشدار امنیتی اعلام کرد که وضعیت امنیتی در پایتخت افغانستان به سرعت در حال تغییر است ، از جمله در فرودگاه ، جایی که گزارش هایی مبنی بر تیراندازی وجود دارد.

در این اعلام هشدار آمده است: «گزارش هایی از آتش گرفتن فرودگاه وجود دارد. بنابراین ما به شهروندان آمریکایی دستور می دهیم که در محل خود پناه بگیرند».


ساعت ۲۰:۴۰

فرانسه کارمندان سفارت افغانستان را برای تخلیه به فرودگاه کابل منتقل کرد

ژان ایو لودریان ، وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه ای گفت که فرانسه کارمندان سفارت را به فرودگاه کابل منتقل می کند و افزود که برای تخلیه همه شهروندان فرانسوی که هنوز در این کشور هستند، عملیات ادامه دارد.

لو دریان گفت: "به دستور رئیس جمهور، وزارت نیروهای مسلح در ساعات آینده نیروهای نظامی و هوایی خود را به امارات متحده عربی اعزام می کند تا اولین تخلیه از ابوظبی آغاز شود."


ساعت ۲۰:۳۰

اعتراض افغان ها در تهران

ده ها شهروند افغان در ایران روز یکشنبه در اعتراض به پیشروی طالبان در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تظاهرات کردند.

ویدئوهای این تظاهرات نشان می دهد که معترضان شعار می‌دهند "مرگ بر طالبان" و "ما امارت اسلامی نمی‌خواهیم".

برخی از معترضان همچنین بنرهایی را در دست داشتند که حمایت پاکستان از طالبان را با استفاده از هشتگ #SanctionPakistan که در هفته گذشته وایرال شده بود ، محکوم می کردند.


ساعت ۲۰:۰۱۰

غنی حق داشت از ترس جان خود برود

یک تحلیلگر به الجزیره گفت که اشرف غنی رییس جمهور دلیل موجهی دارد که نگران جانش باشد.

اسفندیار میر ، کارشناس موسسه صلح ایالات متحده ، به الجزیره گفت: "رئیس جمهور غنی دلیل واقعی دارد که از این بترسد که جان او در معرض تهدید قرار دارد ... با توجه به تناقض پیام‌های او تا دیروز و فرار او، بسیاری از افغانها ناامید خواهند شد. این واقعیت که او نمی تواند کشور را از نظر سیاسی کنار هم نگه دارد یا هر نوع مقاومت نظامی انجام دهد ، حامیان وی را ناامید خواهد کرد."


ساعت ۱۹:۳۰

وزیر خارجه انگلیس: نگرانی عمیق از خشونت و آینده افغانستان باید پایان یابد

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که او عمیقا نگران آینده افغانستان است و از طالبان خواسته است تا با ورود به کابل به خشونت پایان دهند.

راب خطاب به شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت: «بسیار مهم است که جامعه بین المللی متحد باشد و به طالبان بگوید که خشونت باید پایان یابد و حقوق بشر باید محافظت شود».


ساعت ۱۹:۱۰

سخنگوی طالبان: برای جلوگیری از غارت وارد کابل می شویم

سخنگوی طالبان اواخر روز یکشنبه گفت پس از آنکه پلیس محلی پست های خود را ترک کرد، طالبان برای جلوگیری از غارت وارد پایتخت کابل خواهند شد.

بیانیه ذبیح الله مجاهد بلافاصله پس از آن بود که یک فرستاده ارشد صلح افغانستان گفت که اشرف غنی رئیس جمهور، افغانستان را ترک کرده است.


ساعت ۱۹:۰۰

روسیه: هنوز طالبان را به عنوان مرجع قانونی افغانستان به رسمیت نمی شناسیم

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید مسکو هنوز طالبان را به عنوان مرجع قانونی جدید افغانستان به رسمیت نمی شناسد.

این وزارتخانه همچنین گفت که بعید است اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پس از خروج از کشورش راهی روسیه شود.


ساعت ۱۸:۳۵

 غنی افغانستان را ترک کرد

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه به خبرگزاری رویترز گفت رئیس جمهور افغانستان، اشرف غنی افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک کرده است.

دفتر رییس جمهور اظهار داشت:"به دلایل امنیتی نمی تواند چیزی درباره حرکت اشرف غنی بگوید".

در همین حال، یک مقام طالبان به رویترز گفت که گزارش های مربوط به خروج غنی از کشور را بررسی می کنند.


ساعت ۱۸:۰۰

ایران در مرز اردوگاه موقت برپا کرد

 همزمان با پیشروی طالبان ، ایران اردوگاه‌هایی را در امتداد مرز افغانستان برپا می کند.

به نوشته الجزیره، ایران اعلام کرد که در سه استان هم مرز با افغانستان آماده کرده است تا به افغان هایی که از درگیری در کشورشان فرار کرده اند موقتاً پناه دهد.

حسین قاسمی، مقام وزارت کشور در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایران گفت: «اردوگاه‌هایی در مناطق مرزی در سه استان ساخته شده است.

وی افزود: «ما انتظار داریم آن پناهجویان افغان هنگامی که وضعیت در افغانستان بهبود می یابد به خانه بازگردند».

الجزیره نوشت: ایران، همسایه غربی افغانستان ، سالهاست که مقصدی برای افغان هایی است که به دنبال کار یا فرار از جنگ هستند. اما وضعیت اقتصاد ایران ، که مدتهاست تحت تحریم های ایالات متحده است ، تهران را متقاعد کرده است که بسیاری از بیش از دو میلیون پناهنده افغان در این کشور را به بازگشت به وطن‌شان ترغیب کند. 


ساعت ۱۷:۵۰

ناتو حضور دیپلماتیک خود را در کابل را حفظ می کند

یک مقام ناتو به رویترز گفت که ناتو حضور دیپلماتیک خود را در کابل حفظ کرده و به فعال نگه داشتن فرودگاه شهر کمک می کند.

این مقام گفت: "ناتو به طور مداوم تحولات افغانستان را ارزیابی می کند. امنیت پرسنل ما بسیار مهم است. ما از تلاش های افغانستان برای یافتن راه حل سیاسی برای این منازعه که اکنون فوری تر از هر زمان دیگری لازم است ، حمایت می کنیم."


ساعت ۵:۲۵ بعدازظهر

وعده طالبان: مال و جان مردم در امنیت است/ منتظر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در چند روز آینده هستیم

 افغانستان

سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان در رسانه های بین المللی، گفت که این گروه منتظر انتقال مسالمت آمیز قدرت در چند روز آینده است.

شاهین در مصاحبه با بی بی سی گفت: "ما به مردم ، به ویژه در شهر کابل ، اطمینان می دهیم که اموال و جان آنها در امنیت است."

"رهبری ما به نیروهای ما دستور داده بود که در دروازه های کابل بمانند و وارد شهر نشوند.

وی گفت: "ما منتظر انتقال مسالمت آمیز قدرت هستیم."


ساعت ۴:۵۵ بعدازظهر

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان:‌تمهیدات لازم دیده شده است

پاکستان گفته است که اوضاع افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد و تمام تمهیدات لازم را برای تسهیل تخلیه شهروندان و اتباع خود از این کشور را اتخاذ کرده است.

زاهد حافظ چودری ، سخنگوی وزارت خارجه گفت: پاکستان به حمایت از تلاش ها برای حل و فصل سیاسی ادامه خواهد داد. ما امیدواریم همه طرف های افغان برای حل این بحران سیاسی داخلی با هم همکاری کنند.سفارت پاکستان در کابل به پاکستانی ها، اتباع افغان و جامعه دیپلماتیک و بین المللی کمک های لازم را برای کار کنسولی و هماهنگی پروازهای PIA ارائه می‌کند.


ساعت ۴:۴۰ بعدازظهر

آلمان و اسپانیا هواپیماهای خود را برای تخلیه فوری اتباع خود راهی کابل کردند

ارتش آلمان هواپیمای ترابری A400M را با 30 چترباز به کابل اعزام می کند تا کارکنان سفارت و یاوران افغان آنها را تخلیه کنند.

روزنامه ساندی به نقل از منابع نامشخص گفته است که هواپیماها برای پروازهای چارتری خود به یک مرکز نزدیک ، احتمالاً تاشکند پایتخت ازبکستان ، می روند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت که ماموریت تخلیه در طول شب با بیشترین فوریت آماده شده است ، اما وی از اظهارنظر بیشتر در مورد گزارش روزنامه خودداری کرد.

 افغانستان

وزارت دفاع اسپانیا نیز می گوید هنوز تخلیه اتباع اسپانیایی و کارکنان افغان از جمله مترجمان را که همراه شهروندانش منتقل می شوند آغاز نکرده است ، اما برنامه های خود را سرعت بخشیده است.

در بیانیه وزارت دفاع آمده است که "طرح تخلیه برای افغانستان به حداکثر سرعت می رسد و جزئیات در مورد تدارکات و افرادی که تخلیه می شوند در حال نهایی شدن است.


ساعت ۴:۱۵ بعدازظهر

طالبان و دولت در حال مذاکره برای انتقال قدرت

 افغانستان

نیروهای طالبان روز یکشنبه مقر دولت افغانستان را محاصره کردند اما قول داده‌‌اند منتظر نتایج مذاکرات بمانند. این گروه گفته است که به جنگجویان خود دستور داده است که از خشونت خودداری کنند و به کسانی که مایل به خروج از کابل هستند ، راه امن را ارائه دهند.

سخنگوی این گروه در توئیتی گفت: "تا پایان روند انتقال قدرت، مسئولیت امنیت کابل با طرف دیگر (دولت افغانستان) است."

دولت افغانستان بلافاصله پس از آن اعلام کرد مذاکراتی در حال انجام است تا از خونریزی در کابل جلوگیری شود و قدرت بطور نرم منتقل شود.

با این حال منابع محلی از ورود جنگجویان این گروه به شهر کابل خبر داده‌اند.


ساعت ۳:۴۵ بعدازظهر

پاپ فرانسیس خواستار گفتگو در افغانستان شد

پاپ_فرانسیس_برای_سخنرانی_خود_طی_مراسمی_در_کاخ_ریاست_جمهوری_در_بغداد

پاپ فرانسیس خواستار گفتگو در افغانستان شده است تا مردم این کشور در صلح ، امنیت و احترام متقابل زندگی کنند.

وی در بیانیه‌ایاعلام کرد: "من به اتفاق نگرانی در مورد وضعیت افغانستان می پیوندم. من از شما می خواهم که همراه من به خدای صلح دعا کنید تا شلیک سلاح به پایان برسد و راه حل هایی در کنار میز گفتگو یافت شود. "

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت: "تنها از این طریق جمعیت شهید شده آن کشور - مردان ، زنان ، سالمندان و کودکان - می توانند به خانه های خود بازگردند و در آرامش و امنیت با احترام کامل متقابل زندگی کنند."


ساعت ۳:۲۵ بعدازظهر

الجزیره:‌رئیس جمهور غنی هنوز در افغانستان است

یک منبع نزدیک به اشرف غنی ، رئیس جمهور، گزارش ها مبنی بر فرار وی از کشور را تکذیب کرد و گفت که رئیس جمهور بیشتر صبح را در باغ کاخ ریاست جمهوری ARG با بانوی اول سپری کرده است.

____________________________________

ساعت ۳:۰۰ بعدازظهر

وزیر داخله: افغانستان "انتقال مسالمت آمیز قدرت" خواهد داشت

 افغانستان

عبدالستار میرزاقوال، وزیر داخله افغانستان می گوید پس از آنکه طالبان به جنگجویان خود دستور داد از ورود به کابل جلوگیری خودداری، "انتقال مسالمت آمیز قدرت" به دولت انتقالی صورت خواهد گرفت.

وی در یک سخنرانی ضبط شده گفت: "مردم افغانستان نگران نباشند ... هیچ حمله ای به شهر صورت نخواهد گرفت و انتقال قدرت مسالمت آمیز به دولت انتقالی صورت می گیرد."

____________________________________

ساعت ۲:۴۰ بعدازظهر

روسیه: نشست اضطراری سازمان ملل متحد درباره افغانستان برگزار می‌شود

ضمیر کابلوف ، مقام وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری های روس گفت که مسکو با دیگر کشورها برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان همکاری می‌کند.

در حالی که طالبان بر تسلط نظامی خود بر این کشور ادامه می دهند ، کابلوف گفت: "ما در این زمینه کار می کنیم."


ساعت ۲:۲۰ بعدازظهر

بازگشت آرامش نسبی به کابل

به گزارش الجزیره، به نظر می رسد وحشت در شهر کابل تا حد زیادی از بین رفته است آرامش نسبی در کابل حاکم است زیرا طالبان و دولت برای گفتگو آماده می شود. زیرا اکثر ساکنان به خانه های خود باز می گردند و ترافیک سنگین پاک می شود.

طالبان اظهار داشتند که کابل را به زور نخواهند گرفت و وزارت داخله تأیید کرد که این گروه مسلح در دروازه شهر است اما خود شهر اصلی نیست.

به همین ترتیب ، مقامات به رسانه ها گفته اند که انتقال صلح آمیز قدرت ، همانطور که طالبان قبلاً اعلام کرده بودند ، پیش بینی می شود.

____________________________________

ساعت ۲:۰۵ بعدازظهر

بریتانیا در حال کار برای تخلیه شهروندان و کارکنان سابق است

وزارت کشور انگلیس در توئیتی اعلام کرد که انگلیس برای محافظت از شهروندان خود و کمک به دیگر کارکنان واجد شرایط سابق بریتانیا برای خروج از افغانستان تلاش می کند.

مقامات وزارت داخله (وزارت کشور) در حال حاضر برای محافظت از اتباع انگلیسی تلاش می کنند و به کارکنان سابق بریتانیا و سایر افراد واجد شرایط برای سفر به انگلیس کمک می کنند. "

____________________________________

ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر

سخنگوی طالبان: هنوز وارد کابل نشده ایم

 افغانستان

سهیل شاهین ، سخنگوی رسانه های بین المللی طالبان به الجزیره گفت که این گروه هنوز وارد شهر کابل نشده است و برای انتقال مسالمت آمیز قدرت روی همکاری دولت حساب می کند.

وی گفت: "برای حفظ امنیت شهر ترتیبات اساسی وجود خواهد داشت تا به اموال شخصی آسیب نرسد."

یک ولایت محلی نزدیک کابل به دست ما و دیگر ولسوالی های نزدیک کابل به دست ما افتاده است. [نیروهای ما] چند کیلومتر با حومه شهر فاصله دارند. "

____________________________________

ساعت ۱۲:۵۵ بعدازظهر

رهبری طالبان: پایتخت افغانستان با زور تصرف نخواهد شد

طالبان با انتشار بیانیه ای به صورت آنلاین گفته است که به نیروهای خود دستور داده است از دروازه های کابل عبور نکنند و شهر را به زور تصرف نکنند.

در عوض ، آنها می گویند ، "مذاکرات در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که روند انتقال با خیال راحت و ایمن ، بدون به خطر انداختن جان ، مال و ناموس هیچ کس ، و بدون به خطر انداختن زندگی کابلی ها انجام می شود."

آنها همچنین بیانیه دیگری را منتشر کردند که سعی می کرد به بانک ها ، بازرگانان و دیگر کارآفرینان اطمینان دهد که اموال ، پول و موسسات آنها توسط گروه مسلح آسیب نخواهند دید.

علیرغم تضمین های آنلاین ، مردم همچنان خیابان های شهر را ترک می کنند و سعی می کنند راهی برای رفتن به خانه پیدا کنند.


صحرا کریمی فیلمساز افغان و مدیر افغان فیلم، در حال فرار خبر می‌دهد که طالبان وارد کابل شده‌اند. همین هفته پیش بود که آنها جشنواره فیلم آوانگارد افغان را در کابل برگزار کردند و حالا ...

____________________________________

ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر

دولت خواستار آرامش مردم شد

رئیس دفتر رئیس جمهور غنی در توییتر از مردم کابل خواسته است: "لطفا نگران نباشید. مشکلی نیست. وضعیت کابل تحت کنترل است. "

این توییت در حالی منتشر می شود که طالبان وارد ولایت کابل شده و پایتخت افغانستان را محاصره کرده اند.

 افغانستان

ساعت ۱۱:۱۰ صبح

تصرف ننگرهار توسط طالبان

منابع در ولایت ننگرهار شرقی تأیید کرده اند که جلال آباد ، پایتختننگرهار ، در چارچوب معامله بزرگان محلی با گروه مسلح به منظور حفاظت از غیرنظامیان به طالبان واگذار شده است.

ننگرهار بیست و سومین ولایتی است که سقوط کرد، جلال آباد آخرین شهر بزرگ باقیمانده به غیر از پایتخت بود که توسط طالبان تصرف شد و به آنها کنترل جاده منتهی به شهر پیشاور پاکستان ، یکی از شاهراه های اصلی به افغانستان محصور در خشکی را داده است.

یک مقام امنیتی در این شهر گفت که طالبان با اعطای گذرگاه امن به مقامات دولتی و نیروهای امنیتی  جلال آباد موافقت کرده است.


ساعت ۱۱ صبح

آغاز تخلیه سفارت آمریکا در کابل

دو مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند که ایالات متحده تخلیه دیپلمات ها را از سفارت خود در کابل آغاز کرده است و هلیکوپترها هنگام خروج خودروهای دیپلماتیک از محوطه در محل فرود آمده اند.

 افغانستان

یکی از مقامات که خواست نامش فاش نشود ، گفت: "ما گروه کوچکی از افراد را ترک کرده ایم و صحبت می کنیم ، اکثر کارکنان آماده خروج هستند ... سفارت به کار خود ادامه می دهد."

شلیک سریع هلیکوپتر با بلند شدن دود از پشت بام سفارت انجام شد. مقامات آمریکایی پیش از این گفته بودند که دیپلمات های داخلی تخریب اسناد حساس را آغاز کرده اند.

____________________________________

 افغانستان

 افغانستان

 

 

 

 

 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۵ آبان ۱۴۰۰+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۵ آبان ۱۴۰۰ حجم معاملات اوراق بدهی دولت روندی نزولی داشت و میزان آن به زیر مرز ۴۰۰ میلیاردتومانی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما