گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلای تهران؛

حرکت معکوس بازار آزاد + جدول

کدخبر: 425238
اقتصادنیوز: امروز 19 تیر 1400 عرضه دلار در روزهای اوج قیمت در هفته گذشته پایین بود، اما امروز با وجود کاهش قیمت دلار بازار آزاد حجم عرضه افزایش یافت. حرکت خلاف جهت دلار سنا و بازار آزاد نیز در معاملات امروز قابل توجه بود.

به گزارش اقتصادنیوز قیمت دلار آمریکا عصر روز پنج‌شنبه 24 هزار و 970 تومان بود. دلار معاملات امروز را با قیمت 24 هزار و 920 تومان آغاز کرد. قیمت دلار در ادامه باز هم افت کرد و در آخرین ساعات معاملات روی 24 هزار و 880 تومان قرار گرفت.

N2

درهم امارات در شروع معاملات امروز روی 6 هزار و 840 تومان قرار داشت. درهم در طول معاملات امروز همراه با دلار حرکت کرد و روند نزولی پیمود. قیمت درهم در آخرین ساعات معاملات امروز روی 6 هزار و 820 تومان قرار گرفت.

حرکت خلاف جهت دلار سنا و بازار آزاد

تغییرات قیمتی دلار آزاد نسبت به عصر روز پنج‌شنبه نزولی بود. بازار متشکل فعلا روزهای پنج‌شنبه تعطیل است. قیمت متوسط دلار متشکل نسبت به روز چهارشنبه تقریبا بدون تغییر بود و تنها 2 تومان کاهش یافت.

J2

اما بر خلاف دلار بازار آزاد و متشکل نرخ دلار در سامانه سنا 160 تومان رشد کرد. حجم عرضه دلار نیز با وجود تغییرات نزولی قیمت دلار بازار آزاد افزایش یافت. عرضه دلار متشکل نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته 19 درصد رشد کرد و روی 6 میلیون و 333 هزار قرار گرفت. افزایش عرضه از آن جهت جالب توجه است، که در هفته گذشته که قیمت دلار در سطوح بالایی قرار گرفته بود، عرضه دلار متشکل در سطوح نسبتا پایینی بود. مثلا در روز یکشنبه هفته گذشته نرخ ابتدای کار دلار 2 هزار و 330 تومان بود، اما حجم عرضه در حوالی 4 میلیون و 701 هزار قرار داشت.

J1

کاهش قیمت سکه همراه با افت دلار

طلای جهانی در آخرین روز کاری بازارهای جهانی (جمعه) کار خود را با قیمت حوالی 1805 دلار آغاز کرد. چند بار از مرز 1800 دلار بالا و پایین رفت و در آخرین ساعات معاملات روی 1808 دلار قرار گرفت. مرز 1800 دلار از حیث روانی مهم بود و اینکه طلا بالای این مرز معاملات روز جمعه را به پایان رساند برای بازار سکه امید بخش بود، اما سکه تحت تاثیر افت قیمت دلار، تغییرات منفی قیمتی را در طول معاملات امروز به ثبت رساند. قیمت سکه عصر روز پنج‌شنبه 10 میلیون و 720 هزار تومان و در شروع معاملات امروز 10 میلیون و 680 هزار تومان بود. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات امروز روی 10 میلیون و 670 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در طول معاملات امروز کاهش یافت و سکه را همراه با خود به پایین کشید. قیمت درهم با دامنه کم و زیر مرز حساس نوسان می‌کند. عرضه دلار متشکل با وجود کاهش قیمت دلار بازار آزاد رشد کرد و قیمت دلار در سامانه سنا بر خلاف بازار آزاد افزایش یافت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما