فروشندگان پُرزور می آیند

یکشنبه چالشی بورس فرا رسید

کدخبر: 439810
اقتصادنیوز: با فشار سمت عرضه در معاملات روز شنبه، یکشنبه این هفته بورس میتواند چالشی تر از هر هفته دیگری باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، در روز شنبه عملکرد بازار سهام بر مبنای شاخص های فعلی چندان به نفع خریداران نبود. در روز شنبه پس از مدت ها سرانه فروش با نسبت بیشتری در برابر سرانه خرید قرار گرفت. این در حالی بود که معاملات خُرد سهام در همان محدوده 8 هزار میلیارد تومان بود. همچنین نسبت تعداد نمادهای دارای صف فروش 1.9 برابر تعداد نمادهای دارای صف فروش بود. با این وصف ورودی پول حقیقی ها به سهام و صندوق های با درآمد ثابت منفی ثبت شد (جدول زیر در خصوص سرانه خرید و فروش هر حقیقی برگرفته از تحلیل کانال خلاصه بازار است).

در آغاز معاملات روز شنبه خریداران توانستند نبض بازار را در دست گیرند و شاخص را تا 12 هزار واحد رشد دهند اما در ادامه فروشندگان، خریداران را مجبور به عقب‌روی کردند تا جایی که رشد شاخص درپایان معاملات تا 4500 واحد تقلیل یافت. شاخص کل هم وزن که به نوعی نمایانگر برآیند توان کوچکترهای بورس است، با وجود رشد نزدیک 0.3 درصدی شاخص کل، با افت 0.6 درصدی مواجه شد.

در معاملات روز شنبه دو اتفاق مهم رُخ داد؛ اول اینکه، بعد از مدت ها تمایل کوچکترهای بورس برای فروش بیش تر از تمایل شاخص سازان بود. دوم اینکه، سرانه فروش از سرانه خرید سبقت گرفت. نشانه های درونی عملکردی بورس در روز ابتدای هفته با توجه به جریان خروجی پول گویای این است که یکشنبه چالشی بورس بیش از همیشه چالشی خواهد بود و با فشار سمت عرضه مواجه میشود. البته سمت تقاضا به جدال سمت عرضه میرود اما به نظر میرسد از توان لازم برای عقب روی عرضه برخوردار نباشد.

شاخص اکنون در همان کانال 1.5 میلیون واحد در زیر نیمه کانال دنبال میشود، انتظار میرود این روند در هفته جاری با همان محدوده مشخص دنبال شود. هر چند که فشار عرضه در روز یکشنبه میتواند شاخص را به لبه کانال 1.5 میلیون واحد نزدیک کند. با نزدیک شدن شاخص به لبه کانال 1.5 میلیون واحد، به نظر میرسد مقاومت شکل گرفته از دست برود.

البته بازار در انتظار برخی از رویدادهای احتمالی سیاسی در قالب ریسک های سیستماتیک است و پیگیر تغییرات نرخ ارز و کامودیتی هاست. این مولفه ها میتوانند موتورهای تغذیه بازار باشند، هر چند که میتواند موتورهای رشد را هم از کار بیندازد.

تازه ترین نظرسنجی «اقتصادنیوز» هم نشان میدهد روز یکشنبه برای بازار سهام چالشی خواهد بود و ممکن است بیشترین فشار از سمت عرضه به خریداران وارد شود. تردید و انتظار خریداران هم میتواند از توان سمت تقاضا بکاهد.

 

  • 3
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما