اخرین تصویر بورس در تابستان99 /بورس سهم ریزان شد

کدخبر: 362685
اقصادنیوز : شاخص کل بورس امروز کانال مقاومتی و مرز روانی ۱.۶ میلیون واحدی را از دست داد و محدوده واعظی را در هم شکست تا در ساعات پایانی معاملات با ریزش 57 هزار واحد(3.45) درصد نماگر به 1 میلیون و 595 هزار واحد برسد

به گزارش اقتصادنیوز، در ساعت نخست معاملات روز دوشنبه افت بیش 47هزار واحدی شاخص کل رقم خورد. با تداوم چنین شرایطی در ادامه معاملات شاخص کل بورس امروز کانال مقاومتی و مرز روانی ۱.۶ میلیون واحدی را از دست داد و محدوده واعظی را در هم شکست تا در ساعات پایانی معاملات با ریزش 57 هزار واحد(3.45) درصد نماگر به 1 میلیون و 595 هزار واحد برسد .

 تا اتمام معاملات بازار حدودا 1700 میلیارد تومان از صف های فروش کاهش یافت و این کاهش عمدتا توسط خرید حقوقی ها انجام شد که بیشترین مبلغ خرید با 157 میلیارد تومان مربوط به حقوقی های فملی بوده است .

در نمادهای خودرو 113 میلیارد تومان و در وبملت این مبلغ 102 میلیارد تومان بوده است. ارزش صف های فروش در پایان بازار 9000 میلیارد تومان بود شاخص هم‌وزن نیز با افت (1.46) درصد  بیش از 6 هزار واحد به 415هزار و 912واحد رسید. و شاخص کل فرابورس در اخرین روز تابستان نیز با کاهش 217 واحد به 17 هزار و 599 واحد رسید تا به کار در معاملات روز پایان دهد.

حدود 80درصد از نمادهای بازار صف فروش داشتند که ارزش این صفوف فروش بیش از 11 هزار میلیارد تومان می رسید. در پایان معاملات روز جاری، خروج پول حقیقی در حدود 1،145   میلیارد تومان به ثبت رسیده است این در حالیست که روز گذشته خروج پول حقیقی در  حدود 700 میلیارد تومان بوده است ارزش معاملات در ساعت اول بازار به حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید که نشان از رکودی بالا در معاملات سهام است. در این بین بیشترین معاملات را دی، پترول و شبندر داشتند. چنین ارزش معاملات اندکی هم بیشتر تحت تاثیر فعالیت حقوقی‌های بازار بوده است. به طوری که در ساعت اول معاملات شاهد خروج بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بوده ایم.

صف کشیدن برای اوراق تبعی

از نکات جالب معاملات امروز اقبال بالای بورس‌بازان به اوراق اختیار فروش تبعی است. به طوری که حتی با رشد زیاد نرخ سود این دسته از اوراق باز هم اغلب در قیمت یک ریال معامله می‌شدند. اما بازار امروز موجب نگرانی بورس‌بازان و صف کشیدن آن‌ها برای خرید اوراق تبعی در حداکثر قیمت مجاز شده است. فرصتی که همچنان در مقایسه با سودهای بدون ریسک سپرده بانکی و اوراق بدهی جذاب‌تر است.

 روز دوشنبه قریب به اتفاق سهام موجود در لیست محدوده منفی و عمدتا صف فروش به سر ‌بردند که این موضوع برای سهامداران خرد با خرید اوراق تبعی سود تضمین‌شده بزرگتری را نوید می‌دهد. به طوری که سود سالانه معادل بانکی برخی از نمادها به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.با وجود تمام چالش های فرا روی بازار سهام همچنان بورس در میان مردم محبوب است.

فرمول ساده‌شده سود تضمینی:

1 اوراق اختیار فروش تبعی را به مقدار سقف مجاز می‌خرید. به این ترتیب، تضمین گرفتید که سهام خود را به قیمت «خرید تضمینی» در تاریخ سررسید می‌توانید بفروشید

۲) سهام اصلی را در قیمتی که به مراتب پایین‌تر از قیمت خرید تضمینی است به میزان اوراق تبعی می‌خرید تا اوراق تبعی قابل استفاده باشد

۳) تا سررسید صبر می‌کنید (عموما کمتر از ۶ ماه)، اگر قیمت سهام در بازار از قیمت خرید تضمینی بالاتر رفت که طبیعتا سود بالاتری کسب کرده‌اید، اما اگر جو منفی بر بازار حاکم شود و سهام شما افت قیمت داشته باشد، بر اساس قیمت خرید تضمینی می‌توانید سهام خود را بفروشید و سود تضمینی را دریافت کنید. بنابراین، سود تضمینی کف سودآوری است که می‌توانید داشته باشید

کارنامه  نیمه اول سال جاری

در نیمه نخست سال جاری، بازارهای مالی روند صعودی خود را با شیب بسیار تندی ادامه داده‌اند اما در میان چهار بازاری که مقصد سرمایه‌گذاران است، بورس بیشترین بازدهی و دلار کمترین رشد را از آن خود کرده است. براساس آخرین نرخ قیمت‌ها در چهار بازار مالی دلار، سکه، طلا و بورس از ابتدای سال تا روز 31 شهریور ماه بورس بیشترین بازدهی را نسبت به دیگر بازارها ثبت کرده است.

شاخص کل بازار سرمایه که در ابتدای فروردین ماه امسال روی سطح 512 هزار واحدی قرار داشت با رشد 211درصدی طی شش ماه بیش از یک میلیون و 83 هزار واحد رشد کرد.این شاخص در مرداد ماه تا سطح دو میلیون و 80 هزار واحدی پیش رفت، اما پس از افت و خیزها در پایان معاملات روز دوشنبه 31 شهریور ماه روی سطح یک میلیون و 595 هزار واحدی قرار گرفت.تا به کار خود در نیمه نخست سال پایان دهد.

نمای پایانی بازار

اخرین تصویر بورس در تابستان99

شاخص کل بورس: 1,595,154.42 (57081.44-)

شاخص کل هم‌وزن: 415,912.65 (6172.57-)

ارزش معاملات: 4,948میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.3 میلیارد سهم

بازار نقدی فرابورس

شاخص کل: 17,599.24 (217.42-)

ارزش معاملات: 2,956 میلیارد تومان

حجم معاملات: 959 میلیون سهم

32

 

 

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما