رشد سکه کانالی شد

معرفی سه سیگنالی که امروز باعث رشد دلار شد+ جدول و نمودار

کدخبر: 364121
اقتصادنیوز: دلار بیشتر از همیشه به مرز 30 هزار تومانی نزدیک شده است؛ مرزی که بخش زیادی از معامله گران تصور می کنند، قیمت این ارز در آن با فروش زیادی مواجه خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز با این حال، عبور از این مرز هم می تواند تقاضاهای خفته دیگری را وارد بازار کند. در این شرایط، بسیاری از فعالان باور دارند، آینده دلار به این مرز گره خورده است. آیا بازارساز در نزدیکی این مرز به قیمت دلار با عرضه زیاد حمله خواهد کرد یا اینکه نوسان گیران می توانند روند افزایشی روزهای گذشته را ادامه دهند؟

روز دوشنبه برنده زورآزمایی بازارساز و نوسان گیران،‌گروه دوم بودند که توانستند قیمت دلار را تا 29 هزار و 500 تومان بالا بیاورند. بازارساز هم نرخ فروش دلار در صرافی های بانکی را پشت سد 29 هزار تومانی نگه داشت ولی نتوانست مانع از حرکت افزایشی قیمت در بازار آزاد شود.

سیگنال های اثرگذار به قیمت دلار

به گفته فعالان، سه سیگنال میزان خرید دلار در بازار داخلی روز دوشنبه را بالا برده بود؛ اولی عبور ارزش دلار در هرات افغانستان از یک مقاومت مهم؛ دومی، رفتن نرخ حواله درهم به بالای مرز 8 هزار تومانی و دیگری، انتظارات افزایشی حاصل از اخبار سیاسی و اقتصادی؛ به عنوان مثال، معامله گران دلار این خبر را برجسته می کردند که ناامنی ها در عراق بیشتر شده است؛ بالا رفتن تنش ها در این کشور که یک مقصد بزرگ تجاری برای ایران است، انتظارات بازیگران ارزی را تحت تاثیر قرار می داد. در کنار این، برخی از فعالان هم این موضوع را برجسته می کردند که در بازار بورس کالا، برخی از شرکت ها، حاضر شده بودند که کالای خود را با دلار حدودا 40 هزار تومانی تهیه کنند. البته ممکن است این شرکت ها در فضای رقابتی چنان به مواد اولیه نیاز پیدا کرده باشند که حاضر بودند در ارقام دلاری بالا هم مواد خود را خریداری کنند.

تهیه سکه در حجم کم دشوار شد

رشد قیمت دلار باعث شد که میزان خریدها در بازار سکه هم بیشتر شود. امروز سکه 110 هزار تومان رشد کرد و ساعت 5 بعدازظهر روی عدد 13 میلیون و 400 هزار تومان قرار گرفت. حتی پس از ساعت 4 بعدازظهر در معاملات پشت خطی، قیمت های بالاتری هم در بازار به ثبت رسید. با این حال، در بازار آزاد، افراد عادی برای تهیه سکه در سطح قیمتی 13 میلیون و 400 هزار تومان مشکل داشتند و کمتر فروشنده ای حاضر بود زیر 13 میلیون و 600 هزار تومان اقدام به فروش سکه در حجم کم کند. عامل دیگری که امروز کمی سکه بازان را وسوسه به خرید بیشتر کرد، بالا آمدن اونس طلا از محدوده هزار و 860 دلار بود. یکی از هراس های سکه بازان ادامه ریزش اونس در هفته جاری بود،ولی حداقل در روز دوشنبه طلای جهانی بیشتر میل به افزایش قیمت داشت.

رابطه معکوس دلار و بورس

در روزی که شاخص کل بورس در قعر جدول بازدهی قرار گرفت، دلار رتبه اول را به خود اختصاص داد. امروز دلار بیش از یک درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند، حال آنکه سهم شاخص کل بورس نزدیک به 5/3 درصد کاهش قیمت بود. سکه هم امروز حدود 8 دهم درصد افزایش قیمت را ثبت کرد و بازدهی روزانه خود را به دلار نزدیک تر کرد.

  • بازدهی بازارها 7 مهر99
  • جدول نوسان طلا ارز 7 مهر 99
  • نمودار نوسان بهای  دلار 7 مهر 99
  • نمودار نوسان بهای دهم 7 مهر 99
  • نمودار نوسان بهای سکه 7 مهر 99
تیتر یک
  • گزارش تحلیلی اقتصادنیوز از آخرین آمار کرونا در ایران

    اقتصادنیوز: آمارهای کرونایی کشور در روز ۲۲ فروردین۱۴۰۰ سه رکورد را به ثبت رساند که مهمترین بخش آن نشان از جهش کم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما