کدخبر: ۳۶۴۹۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نمودار قیمت سکه امامی در هفته دوم مهر

پیش بینی قیمت سکه در ۱۲ مهر/روز کاهش حباب قیمت سکه

اقتصاد نیوز: شواهد نشان می‌دهد بازار سکه برای افزایش قیمت در روز شنبه راه همواری را ندارد و در صورت همراهی نکردن دلار و اونس نشانه های اصلاح در این بازار جدی است.

 

به گزارش اقتصاد نیوز برخی از معامله گران سکه پیش بینی می کنند که به دلیل فاصله گیری بازار از عوامل بنیادی قیمت سکه امروز شنبه 12مهرماه وارد فاز اصلاح شود.

نمودار روند قیمت سکه در هفته گذشته

قیمت سکه در هفته سوم مهر

 قیمت سکه در هفته گذشته رشد پر شتابی داشت. به‌طوری‌که در پایان هفته در مقایسه با دوره مشابه هفته قبل 10 درصد تغییر قیمت ثبت کرد که در بازار از آن به‌عنوان بازدهی یاد می‌کنند.

این رقم برای ربع‌سکه عدد عجیب‌وغریب 30 درصد برآورد می‌شود. در حال حاضر قیمت 4 قطعه ربع‌سکه بهار آزادی بیش از 20 میلیون تومان است. درحالی‌که آخرین قیمت سکه امامی در مرز 15 میلیون تومان عنوان می‌شود. سکه در حالی وارد روزهای میانی مهر می‌شود که بخشی از این مسیر پرشتاب را با تکیه‌بر انتظارات بالاآمده است و عوامل تعیین‌کننده قیمت ذاتی پشتوانه این فلز گران‌بها نبوده‌اند.

پیش‌بینی قیمت سکه در روز شنبه 12 مهر 99

تحلیل گران تأکیددارند: سکه امامی روز پنج‌شنبه افزایش هیجانی عجیبی را پشت سر گذاشت؛ نه قیمت دلار و نه بهای اونس طلا، از افزایش سکه امامی حمایت چندانی نکردند. به همین دلایل به نظر می‌رسد که روز شنبه سکه معاملات خود را باقیمت بسیار پایین‌تری نسبت به‌روز پنج‌شنبه آغاز کند. سکه هم‌چنین به دلیل فاصله گرفتن از ارزش ذاتی نسبت به دلار مستعد افت بیشتری است. درواقع اگر قیمت دلار افت کند، احتمال دارد سکه واکنش زیادی به این کاهش نشان دهد.

واکنش قیمت سکه به نوسان دلار

بااین‌حال، درصورتی‌که دلار هیجان قیمتی خاصی را از خود نشان دهد و افزایشی شود، بعید نیست که سکه بازهم حباب بیشتری بگیرد. درواقع بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به‌جای دلار، برای حفظ ارزش پول خود وارد بازار سکه شوند و به همین دلیل، سکه می‌تواند با تقاضای افراد عادی بیشتری مواجه شود.

مسیر قیمت سکه از کانال اونس جهانی

ماندن اونس طلا بالای مرز هزار و 900 دلار یکی از عواملی است که می‌تواند انتظارات نسبت به آینده سکه را صعودی نگه دارد. بااین‌حال، باید این مساله را هم در نظر گرفت که سکه به قیمت‌هایی رسیده است که عده زیادی را وسوسه می‌کند که از خریدهای پیشین سودگیری کنند. این اتفاق زمانی محتمل‌تر است که کمی جهت انتظارات هم معکوس شود.

حباب سکه چند است؟

در حال حاضر با توجه به قیمت طلای جهانی که در مرز 1900 دلار قرار دارد حتی اگر کامل قیمت دلار تغییر کند بازهم قیمت سکه دارای حباب است. برآوردها نشان می‌دهد حداقل حبابی که قیمت سکه کنونی بر مبنای نرخ دلار بازار و قیمت طلا دارد بیش از یک‌میلیون تومان است. طبیعتاً وقتی بازار حبابی می‌شود برای مدت طولانی نمی‌تواند به این روند ادامه دهد در این حالت یا باید بترکد یا عوامل تعیین‌کننده ارزش ذاتی به حدی افزایش یابند که حباب قیمت صفر شود. حباب محصول سیاست‌گذاری اقتصادی دولت در ایجاد نقدینگی و انتظارات سرمایه‌گذاران است. نکته مهم در بازار حبابی زمان ترکیدن آن است و چون کسی از این زمان به‌درستی خبردار نمی‌شود تشکیل حباب‌ها موجب جابجایی ثروت کلانی در بین بخش‌های جامعه می‌شود. کسانی که در کف قیمت خریده‌اند و در سقف فروخته‌اند. در مقابل کسانی که در سقف خریده‌اند با ترکید حباب حداقل در کوتاه‌مدت دچار زیان می‌شوند و بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهند.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
60 نفر این پست را پسندیده اند