کدخبر: ۳۶۵۰۷۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قراردادهای شهری

حمل و نقل پایتخت در تله دلار

اقتصادنیوز :‌ مسئولان شهری می‌گویند :‌تمامی قراردادهای ارزی شهرداری تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز ، اول تیرماه بود که معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران وعده داد شهرداری تهران قرار دادی با ایران خودرو به امضا رسانده که بر اساس آن تا قبل از پاییز 120 دستگاه اتوبوس و 130 دستگاه مینی‌بوس به شهردار تهران تحویل داده شود.

اما مهر به نیمه رسید و خبری از اتوبوس ها و مینی بوس های تازه نشد ،گفته می شود نوسانات نرخ ارز سبب شده کارخانه خودرو ساز از قرار داد عقب‌نشینی کند .

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران درباره تاثیر نوسانات نرخ ارز بر قراردادهای شهرداری تهران به اقتصادنیوز می گوید :‌معمولا در قراردادهای شهری بخشی به نام تعدیل در نظر گرفته می‌شود که براساس تغییرات بخش های مختلف اقتصادی که برآن قرار داد تاثیر گذار است قیمت تغییر می‌کند .

وی ادامه داد: در تمام قرار دادهای پیمانکاران در مترواین موضوع پیش بینی شده است و بر اساس شاخص تورمی که از سوی دولت اعلام می شود صورت وضعیت پیمانکاران ضرب در عددی می‌شود .

رییس شورای شهر تهران با اشاره به این در برخی از این قراردادها شهری این موضوع پیش بینی نشده است گفت : هر گاه تعدیل در قراردادی پیش بینی نشده است  دچار مشکل شده‌ایم .

به گفته هاشمی در قرار دادهای پیمانکاران جمع آوری پسماند هم این موضوع پیش بینی نشده است یا در خصوص قرار داد اتوبوس به دلیل آن که قرار داد با نرخ ارز 20 هزار تومانی بسته شده بود و بعد از نوسات اخیر خودرو ساز می بینید اگر با همان نرخ اتوبوس‌ها را تحویل دهد پول کافی برای خرید قطعات تازه را ندارد و این موضوع مورد اختلاف می‌شود. درحوزه مترو هم قرار داد فعالی نداریم که نوسات ارز بر آن تاثیر بگذارد .

 تاثیر نوسانات ارز بر خرید تجهیزات آتش نشانی

عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران هم در این رابطه به اقتصادنیوز می گوید :‌تمامی قرار دادهای ارزی شهرداری تحت تاثیر نوسانات بازار ارز قرار گرفته است ،چون خودرو ساز می گوید ارز را باید از بازار آزاد تهیه کند و قیمت ها گران تر از پیش بینی ها می شود .

به گفته او اتوبوس هایی که نیاز به خرید خارجی دارند ،خریدهای خارجی شرکت سرمایه گذاری و خرید تجهیزات آتش نشانی و ... برخی از مواردی هستند که تحت تاثیر نوسات قیمت ارز قرار گرفته اند .

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند