اقتصادنیوز بررسی می‌کند؛

موج اخبار کاهشی قیمت دلار

کدخبر: 367261
اقتصادنیوز : تقابل اخبار در بازار ارز به اوج خود رسیده است. اخبار منفی پیرامون تحریم‌ها و انتخابات آمریکا، بدون رقیب نمانده است. سیل اخبار مثبت نیز در روزهای اخیر جاری شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به طور مشخص، اخبار بنیادی در روزهای اخیر در جهت کاهش نرخ ارز در میان مدت قدم برداشته است.

پیام سفر ارزی آقای رئیس

خبر اول، سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق و اتصال خط ارزی با این کشور بوده است. طوریکه طبق توافق، بدهی­های ارزی عراق به ایران، در مسیر تسویه قرار می­ گیرد. این یعنی بخشی از واردات کالاهای اساسی از مسیر عراق و با منابع موجود ایران میسر می ­شود. از اینرو به همان میزان، منابع فعلی بانک مرکزی در داخل کشور آزاد می­‌شود و از شر دلار 4200 فعلا رها خواهد شد. باید توجه کرد که درآمدهای نفتی ایران در شرایط فعلی در پایین‌ترین میزان قرار دارد، و عملا دلار 4200 از کانال ذخایر بانک مرکزی تامین می­ شود.

قیمت دلار

منابع بلوکه شده به کمک درآمد ارزی دولت می آید؟

خبر بعدی، آغاز تلاش‌­ها برای بازگشت منابع بلوکه شده ایران در کره­‌جنوبی است. منابعی که برخی برآوردها حجم آن را تا 8.5 میلیارد دلار نشان می­‌دهد. این خبر نیز می‌­تواند سمت عرضه در بازار را تقویت کند.

اگر 10 درصد از منابع ارزی ایران در کره­‌جنوبی هم آزاد شود، احتمالا از کل درآمدهای ارزی دولت در سال جاری بیشتر خواهد بود.

شفاف سازی بانک مرکزی از بازار ارز

موج خبری سوم مربوط به شفاف­‌سازی بانک مرکزی از بازار ارز است. سیاستگذار ارزی به شکل شفاف در 2 روز گذشته مشخص کرده که به چه میزان ارز به بازار متشکل ارزی تزریق کرده است. مطابق اعلام این بانک در روز گذشته، 78 میلیون دلار به صورت اسکناس عرضه شده که هر صرافی قادر به خرید 500 هزار دلار بوده، اما تنها حدود 1.5 میلیون دلار توسط صرافی‌­ها خریداری شده است. این یعنی، خرید در بازار متشکل به مرز اشباع رسیده و سرایت اشباع خرید به کف بازار اسکناس نیز محتمل است. با توجه به اینکه صرافان 3 روز برای فروش دلارهای خریداری شده در بازار متشکل فرصت دارند، در نتیجه احتمال افزایش عرضه در روز جاری و آخرین روز هفته بالا است.

با این حال در مقابل تمام اخبار کاهشی، تحولات انتخابات آمریکا وجود دارد که بازار به دقت آن را رصد می‌کند. تلقی بازار همچنان پیروزی ترامپ است. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما