نرخ سود موثر خرید اوراق مسکن تقریبا به 23 درصد رسید

هزینه خرید مسکن در تهران برای مجردها و متاهلان

کدخبر: 368385
اقتصادنیوز : خرید خانه از طریق اوراق برای متاهلین در بازه 12 ساله رقمی معادل با 344 میلیون و 489 هزار تومان و مجردین 186 میلیون و 104 هزار تومان هزینه دارد.

 به گزارش اقتصاد نیوز، در روز 29 مهرماه قیمت  اوراق تسه در محدوده 92 هزار و 840 تومان کشف شد، بر اساس این آمار نرخ سود موثر در روز جاری تقریبا 23 درصد برآورد می شود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

مطابق دستور بانک مرکزی افرادی که نیازمند اخذ وام برای خرید خانه هستند بایستی ابتدا به بانک مسکن رجوع کنند و حساب یک ساله باز کنند.  از طرف دیگر به منظور نوبت دهی و بهره مندی از وام مسکن تا یک سال اجازه برداشت از این حساب وجود ندارد. براین اساس افرادی که توانایی صبر یک ساله به‌منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند. به‌نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می‌گیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

   در روز 29 مهر ماه هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریبا 92 هزار و 840 تومان داشت. این درحالی است که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که مبلغ وام در تهران برای مجردین  140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن برای مجردها  25 میلیون و 995 هزار تومان و برای متاهلین 44 میلیون و 564 هزار تومان برآورد شده است.

تسه 29 مهر

نرخ سود وام مسکن

سود اسمی  خرید اوراق  17.5 درصد است. به این معنا که بایستی 17.5 درصد از وامی را که درقبال خرید خانه دریافت می کنند طی بازه مشخصی (12 سال) به بانک پرداخت کنند. اما در شرایطی که برای در یافت وام مسکن از طریق خرید اوراق اقدام شود علاوه بر این میزان هزینه خرید اوراق نیز به سایر هزینه های وام اضافه می شود. 

بر این اساس برای نرخ سود وام مسکن برای مجردین 23.22 درصد و  برای متاهلینی که در خواست وام مسکن دارند نرخ سود وام مسکن 23.08 درصد محاسبه می شود. 

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

هزینه کلی که خرید اوراق تسه در مسیر اخذ وام بر دوش متقاضیان وام مسکن می‌گذارد به صورت مجموع نرخ سود و هزینه خرید اوراق محاسبه می‌شود. در این راستا هزینه کل اخذ وام مسکن از این طریق با احتساب قیمت خرید اوراق مسکن روز جاری برای متاهلین 344 میلیون و 489 هزار تومان و برای مجرد ها 186 میلیون و 104 هزار تومان برآورد می شود.

نکته قابل توجه در این رابطه آن است که رقم یاد شده برای متاهلین و مجردها مبلغی است که متقاضیان وام اضافه بر وامی که اتخاذ کرده اند در طول 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت کنند. البته مبلغی که در ازای خانه دار شدن افراد به وام گیرندگان تعلق می گیرد در ادامه با توجه به افزایش قیمت مسکن نهایتا می تواند برای افراد سود بیشتری را به ارمغان بیاورد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما